Hétfőn megkezdődik az iskola, de hogy lesz utána? Ezt kell tudni az új tanévről
„A mi tanügyünkben csak a változás biztos” – nyilatkozta korábbi cikkünkben Keresztesi Polixéna iskolapszichológus. A korábban közölt módosítások értelmében ugyanis megváltozik a tanév szerkezete is. A jelenleg ismert módosításokat foglaltuk össze.
Bár az iskolai tanítás szeptember 5-én, hétfőn kezdődik, a tanév hivatalosan már szemteber 1-jén megkeződik és 2023. augusztus 31-éig tart és összesen 36 tanítási hetet foglal magában. Az egyik legfontosabb változás, hogy idéntől nem félévekre, hanem öt tanítási modulra osztják a tanévet.
A nappali tagozat 12. osztályos és az esti tagozat 13. osztályos diákjai 34 hetet járnak iskolába, számukra 2023. június 2-án fejeződik be a tanítás. A 8. osztályosoknak 35 tanítási hét van előirányozva, esetükben 2023. június 9-én jár le a tanítás. A középiskolai műszaki szakosztályok diákjai, a szakiskolások és a posztlíceumi oktatásban részesülő diákok esetében a tanítás időtartama 37 hét, a tanév számukra 2023. június 23-án ér majd véget.
Az szintén fontos módosítás, hogy a tanfelügyelőségek is beleszólhatnak abba, egy adott időszakban melyik megyében mikor legyen a tanítási modulok közötti vakáció. Ilyen helyzet alakul ki például februárban, amikor a tanítás megszakítása, illetve folytatása a tanfelügyelőségek döntésén alapul.
A fentieknek megfelelően a 2022–2023-as tanév struktúrája a következőképpen épül fel:
- szeptember 5-e és 2022. október 21-e között tanítás;
- október 22-e és október 30-a között vakáció;
- október 31-e és december 22-e között tanítás;
- december 23-a és 2023. január 8-a között vakáció;
- január 9-e és február 3-a, illetve január 9-e és február 10-e vagy február 17-e között tanítási időszak a megyei tanfelügyelőségek döntése szerint;
- február 6-a és 26-a közötti időszakban egy hetes vakáció a megyei tanfelügyelőségek döntése szerint;
- február 13-a, február 20-a vagy február 27-e és április 6-a közötti időszakban tanítás, a megyei tanfelügyelőségek döntése szerint;
- április 7-e és április 18-a között vakáció;
- április 19-e (szerda) és június 16-a között tanítás;
- június 17-e és 2023. szeptember 3-a között vakáció.
Október 5-én, az oktatás nemzetközi napján, illetve a törvényben, valamint a kollektív munkaszerződésben rögzített munkaszüneti napokon nem lesz tanítás.
Az Iskola másként hetet és a Zöld hetet az iskolák 2023. február 27-e és június 16-a között szervezhetik meg, de két különböző tanítási modulban. A szakközépiskolai osztályok, a szakiskolások és posztlíceumi oktatásban részt vevő diákok a két említett héten gyakorlati oktatásban részesülnek.
Ez is változik még
A 2022–2023-as tanévtől az 5–8. osztály tanulmányi átlaga nem fog beleszámítani a nyolcadik osztályt végzett tanulók felvételijegyébe, kizárólag az országos képességfelmérő vizsgán kapott osztályzat alapján rangsorolják majd őket.
A szeptemberben kezdődő iskolai év lesz az első, amelyben az ötödikesek már a tanév elejétől kaphatnak szociális és tanulmányi ösztöndíjat. A jogosultsági feltételek között szerepel a legtöbb 20 hiányzás, a tanulmányi ösztöndíj esetében pedig a negyedik osztály végi nagyon jó minősítés.
Megszüntetnek minden olyan rendelkezést, amely lehetőséget ad arra, hogy a tanulók szüleitől pénzt kérjenek.
Eltörlik a félévi dolgozatokat, helyette országosan egységes, standard teszteket írnának a diákok a tanév elején és a végén. Ezeket nem a diákok saját tanárai, hanem más oktatók osztályoznák.
Ezentúl csak a tanév végén számolnak tanulmányi átlagot a diákoknak, nem pedig a félévenként, emellett eltörlik a félévi dolgozatokat is. Az oktatási miniszter tájékoztatása szerint a tanév során a diákokat gyakrabban értékelik majd, ez például azt jelenti, hogy összesen öt jegyet kell kapniuk azokból a tantárgyból, amelyeket heti két órában tanulnak. A tanároknak pedig nagyobb szabadságot biztosítanak, hogy hogyan és mikor mérik fel a gyermekek tudását.
Sorin Cimpeanu oktatási miniszter egyik júliusi sajtótájékoztatóján elmondta, a kilencedik osztályt a 2023–2024-es tanévben elkezdő diákok új rendszer szerint érettségiznek majd. A tervezet értelmében egy, minden szak számára közös írásbeli vizsga lesz, amelyen román nyelv és irodalomból, matematikából, természettudományokból, történelemből, földrajzból, valamint társadalom- és humántudományokból mérik fel a végzősök tudását. A nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvből is írásbeliznek. Az érettségi része lesz emellett két nyelvvizsga, illetve a digitális kompetenciákat felmérő vizsga. Emellett lehetőség lesz egy opcionális írásbeli vizsgára is, a szak függvényében kijelölt tantárgyból.
CSAK SAJÁT