Feléledt a múlt: új köntösben a hagyományos csíkszentgyörgyi porták
Nyolc régi székely porta újult meg Csíkszentgyörgyön – adták hírül pénteken, miután hivatalosan is megnyitották ezeket a hagyományos építészű felújított házakat a Hargita megyei községben.
A település polgármestere, Réti Zsófia közösségi oldalán számolt be arról, hogy az ünnepi műsort Márton Ferenc festőművész szülőházánál tartották, majd még további két régi házat is megtekinthettek a részvevők. „Ezáltal mindenki betekintést nyerhetett az emlékszobaként működő felújított épületbe, egy korabeli bútorokkal berendezett élettérbe, illetve a régi stílusú, de a modern kor igényeit kielégítő otthonba is” – fogalmazott Facebook-oldalán, ahol jelezte azt is, a nyolc ház szabadon látogatható előzetes egyeztetés alapján.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint csodálatosan újul meg Csíkszentgyörgy. „Nyolc régi, hagyományos porta kapott új életet. Házak, udvarok, kapuk, amelyek őrzik a falu múltját, és mostantól a jövőnek is megmaradnak. Ezekben az időkben sok a buktató, és az ember néha elveszíti a bizalmát, a türelmét, a reményét. Mint amikor sűrű ködben a székely ember elindul az erdőbe. Nincs nála térkép, nincs nála iránytű, de a megérzésére hagyatkozva így is ki tud jutni onnan. Én biztos vagyok abban: ha tudjuk az irányt, ha tudjuk a célt, akkor a legnehezebb időben és a legvadabb erdőből is közösen ki tudunk jutni” – üzente közösségi oldalán.
Tánczos Barna szerint ezek az épületek azt a különleges kincset őrzik, a letisztult vidéki építészeti örökséget, amelyet nagyapáink hagytak ránk, és amely egykor meghatározta a Csíki-medence arculatát. „Bízom benne, hogy a felújított házak példát mutatnak és inspirációt jelentenek a fiatalok számára. A látogatók pedig egy olyan hiteles környezetben tapasztalhatják meg a régi idők hangulatát és kultúráját, amely egyszerre idézi meg múltunk értékeit, és ötletforrásként szolgál a jövő számára” – fogalmazott Facebook-oldalán az RMDSZ-es politikus.
CSAK SAJÁT