Első következtetések a panziótűz után: komoly bajok voltak a Prahova megyei katasztrófavédelemnél

Raed Arafat belügyi államtitkár, a Katasztrófavédelmi Főosztály (DSU) vezetője pénteken azt nyilatkozta, köztudott volt, hogy a Prahova megyei katasztrófavédelemnél bajok vannak, az intézmény korábbi két vezetője ezért vonult nyugdíjba, nem önszántukból hagyták el a szolgálatot, írja az Agerpres. A sajtótájékoztatón elhangzott, a korábbi egyik vezető önkényesen avatkozott be az ellenőrzésekbe. Azt is elmondták, több mint 3000 turisztikai célpont működik tűzvédelmi engedély nélkül, csak Prahova megyében több mint 1000 ilyen van.

A Ferma Dacilor panzió leégése után a Prahova megyei katasztrófavédelemnél végzett első ellenőrzések súlyos szabálytalanságokat tártak fel. „A korábbi főfelügyelő és a korábbi főhelyettes nem önszántából ment nyugdíjba. A Prahova megyei katasztrófavédelemnél tehát tudták, hogy problémák vannak, ezért távozott a vezetőség két feje. Ez körülbelül két évvel ezelőtt történt. Természetesen nem tudtunk a Ferma Dacilornál kialakult konkrét helyzetről, de két embert eltávolítottak a rendszerből, tudva, hogy ott vannak bizonyos problémák” – mondta Arafat a pénteken tartott sajtótájékoztatón.

Vizsgálják a tűzvészben leégett panzió helyszínét | Fotó: AgerpresMint ismert, a Prahova megyei Tohani település Ferma Dacilor nevű panziója kedden égett le. Hét ember – három gyermek és négy felnőtt – vesztette életét a tűzben, egy nyolcadik áldozatot még keresnek. A vendégház egy évtizeden át építési, tűzvédelmi és szállásengedélyek nélkül működött.

A volt vezető önkényesen avatkozott be

A sajtótájékoztatón elhangzott, a Prahova megyei katasztrófavédelem főfelügyelője, Mihai Drăgan és helyettese, Elisei Dumitru 2021-ben ment nyugdíjba, miután felmerült a gyanú, hogy szemet hunytak több Prahova megyei panzióban, köztük a Ferma Dacilorban és borpincéknél felfedezett szabálytalanságok fölött, írja az Agerpres.  Elisei Dumitru Tiberiu ezredes ellen a korrupcióellenes ügyészség is vizsgálatot indított, amelyet 2023 márciusában bizonyíték hiányában lezártak. A DNA Elisei Dumitru Tiberiu ezredes esetleges közvetlen és ismételt beavatkozását vizsgálta beosztottjai tevékenységében, abban az értelemben, hogy arra kérhette őket, hogy ne bírságoljanak meg egyes gazdasági szereplőket a tűzbiztonsági előírások megsértése miatt.

Fotó forrása: ISU Prahova

Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) helyettes vezetője, Benone Duduc szerint a Prahova megyei katasztrófavédelem korábbi főhelyettese visszaélt a pozíciójával, nyomást gyakorolt az ellenőrökre a rájuk bízott ellenőrzések elvégzése érdekében, megváltoztatta az ellenőrzési terveket és saját érdekei szerint határozta meg az alkalmazandó szankciókat, írja a Hotnews.ro.

2019 júliusában a Prahova megyei katasztrófavédelem ellenőrzést végzett a Tohani faluban található Ferma Dacilor vendégházban. A komplexumot megbízottakon keresztül Cornel Dinicu irányította a Ferma Dacilor Production SRL cégen keresztül. Bár a vendégháznak nem volt tűzvédelmi engedélye, a katasztrófavédelem csak figyelmeztetést adott ki, és cserébe egy protokollfogadást kaphattak. „Tekintettel a tények súlyosságára, megegyeztünk, hogy elrendeljük, hogy a jelentést a befejezés után elküldjük a bűnügyi nyomozó szerveknek” – mondta az IGSU helyettes vezetője.

Arafat: 2019-ben a létesítményt be lehetett volna zárni

A tűzeset után a panziónál végzett ellenőrzés főbb megállapításait is közölték. Raed Arafat elmondta, „egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy bizonyos dolgok nem úgy működtek, ahogyan annak a megelőzés szempontjából kellett volna, az adminisztrátor részéről sem, hiszen nem lehet minden ajtónál, minden percben egy megelőzési felügyelőt tartani”. Mint mondta, a tűzjelző rendszer nem működött. Ugyanakkor 2019-ben, az ellenőrzéskor a létesítményt be lehetett volna zárni, erre megvolt a jogi keret, mondta Arafat. Azt is kiemelte: 2013 és 2023 között 1017-ről 443-ra csökkent a megelőzési ellenőrök száma, a 443 szakember pedig tavaly országszerte több mint 40 ezer ilyen ellenőrzést végzett.

Fotó: ISU PrahovaA Ferma Dacilor panzió esetében az IGSU helyettes vezetője, Benone Duduc elmondta, elmulasztották az utólagos ellenőrzést is, ugyanakkor nem történtek lépések az engedélyek beszerzésére sem. Kérdéseket vet az építési engedély kiadásának módja is, többek között amiatt, mert egyetlen követelményre vonatkozó szakértői véleményen alapult.

Még hány engedély nélküli szálláshely működik? 

Újságírói kérdésre, hogy miért nem ellenőrizték a panziót 2019 óta, valamint, hogy szálláshelynek nincs tűzvédelmi engedélye, Duduc azt nyilatkozta, az indoklás az ellenőrzés elmulasztására a világjárvány és egy az idő közben lezárt bűnügyi eljárás volt. „Van egy bizonyon intézményi kapacitásunk. Ezek mögött az eredmények mögött életmentés is van, de támogatásra van szükségünk. Nem lehetünk ott mindenki mellett a ruhaujját rángatva, hogy javítson ki egy-egy hiányosságot” – magyarázta Duduc.

Arafat azt mondta, „vannak olyan helyszínek, amelyekről tudjuk, hogy rendben vannak, és vannak olyanok, amelyekről tudjuk, hogy nincsenek rendben”. Több mint 3000 turisztikai célpont működik tűzvédelmi engedély nélkül, csak Prahova megyében több mint 1000 ilyen van, mondta a Hotnews szerint.

Raed Arafat | Fotó: AgerpresAz engedély hiánya nem feltétlenül jelent veszélyhelyzetet, emelte ki Arafat. Hozzátette, „nem tudjuk megmondani, hogy mi okozta ezt a tüzet, nem fogunk találgatni az okokról, várjuk a szakértők következtetéseit”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?