Egy héten át ünneplik a magyar kultúrát, teltházzal indult a programsorozat

A Magyar Állami Népi Együttes előadása, a Nagyvárosi vándorok méltó kezdete volt az egy héten át tartó magyar kultúra heti rendezvénysorozatnak Szatmárnémetiben.

Tizenhetedik alkalommal szervezi meg hagyományos, magyar kultúrát ünneplő Egycsillagú égbolt – A Magyar Kultúra Hete rendezvényt Szatmárnémetiben az Ady Endre Társaság. Az ünnepi, teltházas megnyitót a Szatmárnémeti Északi Színházban a Magyar Állami Népi Együttes fellépése jelentette, előtte a Tóth Páll Miklós, az esemény főszervezője, az Ady Endre Társaság alapítója köszöntötte a közönséget.

A szerző felvételei

„Az Ady Endre Társaság alapító okmányában a keresztény értékrend és a magyar nemzeti értékek védelme és megőrzése szerepel fő célkitűzésként. Akik követték az elmúlt 17 évben a tevékenységünket, láthatták, hogy többszörösen kitüntetett előadók emelték rendezvényeink színvonalát, valamint olyan színészeket, előadókat is meghívtunk – visszahívtunk –, akik már jó ismerősök a szatmári közönség számára. Mindannyian olyan produkciókat hoztak városunkba, amelyek valódi kulturális értékek voltak” – mondta a szervező.

A folytatásban Mihályi Gábor, a népi együttes vezetője szólt a közönséghez, ráhangolva őket a Nagyvárosi vándorok című produkcióra.

„A Nagyvárosi vándorok egy olyan színházi élményt nyújtó zenekari koncert, amelyben a zene, tánc és a vizuális elemek egyedülálló összhangja magával ragadó és különleges utazásra invitálja a közönséget múlt és jelen között. Az előadás helyszíne egy szimbolikus tér, amely a zenével együtt folyamatosan változik. A közönség egyszerre érezheti magát Magyarország nagyvárosaiban, egy vidéki étteremben, erdélyi faluban, balkáni táncmulatságon vagy akár egy amerikai jazz klubban. A zene mellett a tánc is fontos szerepet kap a műsorban: a táncjelenetek színpompás kavalkádja a hagyomány és az innováció összefonódását mutatja be. A nagyívű zenei tablót a Magyar Állami Népi Együttes táncosai hagyományos és modern táncelemekkel, változatos és sokszínű koreográfiákkal teszik még izgalmasabbá. A magyar néptánc vibráló ritmusai és a kirobbanó energiájú cigányzene összefonódása által a produkció egyfajta kulturális barangolás a városi pezsgés és a hagyományos vidéki élet között” – áll az előadás szinopszisában, az általunk látottak pedig teljes egészében megfeleltek ennek.

A közel 350 néző egy csodálatos képi világú produkcióban láthatta az előadás középpontjában álló Radics Ferenc prímást és zenekarát, akik hihetetlen virtuozitással szólaltatták meg hangszereiket, és képesek voltak a városi cigányzene nagy múltú hagyományait interpretálni a XXI. század elején.

Az előadást egyébként a szatmári közönség után – és szintén a magyar kultúra hete rendezvény keretében – a nagykárolyi közönség vasárnap, január 21-én láthatja a Nagykárolyi Városi Színházban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?