Duna Nap Torockón: a magyar közösség megerősítése a cél
A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt., a Duna-házzal együttműködve, minden évben színes programkínálattal vonzza az érdeklődőket a kétszer felkelő nap hazájába, Torockóra.
Az Europa Nostra-díjas erdélyi faluban az „Isten, áldd meg a magyart” – Magyarok a Kárpát-medencében című kiállítás megnyitójával vette kezdetét a rendezvény. A szabadtéri tárlat különleges módon mutatta be történelmi nagyjaink gondolatait egy-egy ismert város, helység archív képével. A megnyitó zárásaként a résztvevők Sárközi Noémi népdalénekes, valamint Tóth Péter Lóránt és Hajvert Ákos versmondók reformkort idéző interaktív irodalmi előadását hallgathatták meg.
A torockói és a torockószentgyörgyi óvodások nyitóelőadása a Duna-ház előtt, a Magyar vagyok című közismert dallal, sokak szemébe csalt könnyeket. Ezt követően ünnepélyes kísérettel átvonultak az unitárius templomba, ahol az érdeklődők idén is megtekinthették a szent korona élethű, tavaly készült mását.
A kicsiket már reggeltől kézműves- és zenés foglalkozásokkal várták a játszótéren. Ezzel párhuzamosan kezdetét vette a már hagyománnyá vált kincskereső kalandjáték a rendezvény teljes területén, valamint a Torockói Néprajzi Múzeumban. Egyedül, párban, de akár az egész család közösen is belevághatott az izgalmas kalandba, amely során idén a hungarikumokat fedezhették fel ügyességi és logikai feladatokon keresztül. A gyermekfoglalkozásokat a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium és a Torockói Sebes Pál Általános Iskola, valamint a Kolozsvári Manó Műhely pedagógusai vezették. A gyerekek és a felnőttek is, a Torockói Íjász Szer vezetésével íjászbemutatón és -oktatáson vehettek részt. A tevékenységek megzervezésben komoly szerepet vállalt a helyi Szilas Egyesület is.
Régi mesterségekkel, például bőrművességgel, nemez- és kerámiakészítéssel ismerkedhettek meg az érdeklődők, a főtéren felsorakozó standok pedig bőséges kézműves kínálatot nyújtottak. Csiki Emőke a nemezkészítés rejtelmeibe avatta be az érdeklődőket.
Délután a színpadi programoké volt a főszerep. Felléptek a magyarpéterfalvi Hanga Néptánccsoport és a Csombordi Pipacs Néptánccsoport, a Duna-Ház elől induló felvonulást kísérte a magyarlapádi Csegely népi zenekar. A néptáncosok fellépését követően Dancs Annamária és Laki Péter előadásában az operettirodalom legismertebb dallamai csendültek fel. Az egész napos programsorozat zárásaként Varga Miklóssal kiegészülve fergeteges koncertet adott a Kormorán együttes.
Ezt követően került sor a köszöntőbeszédekre. Elsőként Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket, megköszönte a médiaszolgáltatónak, hogy nyolc esztendeje megszervezi az eseményt és a környékbeli néptánccsoportoknak, zenekaroknak is teret biztosítanak, majd hangsúlyozta: az igazi összetartozás összefogást is jelent, ez rendkívül fontos a környék magyarsága számára.
Dobos Menyhért, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatója, Torockó díszpolgára megható szavakkal szólt a jelenlevőkhöz, kiemelve: „102 esztendeje az Antant feldarabolta Magyarországot (...), a mai napon emlékezünk 1920. június 4-ére, de egyben ünneplünk is, azt, hogy mai napig itt vagyunk, erős nemzet vagyunk a Kárpát-medencében”. A megmaradásunk záloga, ha őrizzük hagyományainkat – tette hozzá a vezérigazgató, aki számára Torockó unitárius nőszövetsége, nyugdíjba vonulása alkalmából ajándékot készített és nyújtott át, megköszönve a faluért végzett áldozatos munkáját.
Csécs Márton torockói lelkipásztor, unitárius esperes kifejező szimbólumokkal példázta a Duna Nap fontosságát: „az idei rendezvény elsődleges célja, hogy méginkább össze tudjuk kovácsolni a magyarságot és jobb helyet nem is találhattak volna, hiszen ez az ősi föld, ahol kétszer kel fel a nap, sasfészke a magyarságnak, ahol sikerült vasat a vassal, lelket a lelkekkel összeilleszteni”, a híres torockói bányászatra és vasművességre utalva pedig kifejtette: a mában, ha a vas a magyar ember, akkor a tűz a lélek , az üllő a gazdasági helyzet, a kalapács az értékrend, a kovács pedig maga az Isten, engednünk kell tehát, hogy az ő segítségével „a lélek kovácsoljon össze bennünket egy soha el nem múló közösséggé”.
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is biztató szavakat intézett a résztvevőkhöz: „Azt akarjuk, hogy a vesztes 20. század után a 21. századot nyertesként élhesssük meg”, ebben pedig sokat segít az épp 30 évvel ezelőtt létrehozott Duna Televízió, amely közvetítő kapocs a magyar közösségek között – tette hozzá, megköszönve, hogy több ezren ünnepelhették meg Torockón az összetartozást.
A köszöntőket követően a Magna Cum Laude lépett színpadra, a nap megkoronázásaként pedig tűzijátékkal zárult a nyolcadik Duna Nap.
Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója a Maszolnak elmondta: „A Duna Nap, amit minden évben megszervezünk, lényegében a központi eseménye a Duna-háznak, de azért azt is tudni kell, hogy egész évben vannak programok. Itt az összmagyarság szempontjából próbáltunk egy olyan központot létrehozni, ahol a kulturális értékeket megmutatjuk különböző előadások, rendezvények keretén belül és minden évben a nemzeti összetartozás napjához legközelebb eső hétvégén tartjuk meg magát a Duna Napot. Nagyon fontos, hogy már nyolcadik alkalommal rendezzük meg és megmutathatjuk az összmagyarságnak, hogy mi itt Erdélyben tudunk egy ilyent szervezni. Nyilván a közmédiának van egy fontos missziója, hogy a magyarságtudatot erősítse, de ezt nemcsak a képernyő segítségével tudjuk megtenni, hanem ilyen programokkal is.”
Hozzátette, szerencsére könnyű megszervezni ezt a napot, „a közmédiának egyik fontos célja, hogy úgy tartsa meg a Duna Napot, hogy a helyieket is sikerüljön bevonni, és hogy a fiatalok is részt vegyenek, hiszen ezáltal nemcsak átérzik azt az üzenetet, amit mi próbálunk közvetíteni, hanem azonosulni tudnak vele és továbbörökítik a saját gyermekeik felé”.
CSAK SAJÁT