Mezőgazdasági szakmai megbeszélést tartottak Torockószentgyörgyön

Számos résztvevő érkezett pénteken délután arra a regionális mezőgazdasági szakmai megbeszélésre és bemutatóra, amelyet a torockószentgyörgyi református parókia gyülekezeti termében rendeztek, és amelyen neves erdélyi szakemberek tartottak előadásokat a torockószentgyörgyi és környékbeli gazdáknak.

Az eseményen jelen volt Ladányi Árpád Csaba, az RMDSZ Fehér megyei elnöke, Deák-Székely Szilárd Levente, Torockó polgármestere és Snimándi Levente alpolgármester, hasonlóképp több község- és környékbeli egyesület képviselői is eljöttek, a távolabbiak közül a Pro Agricultura és a Palmetta Egyesület képviselőivel találkozhattunk.

„A rendezvény célja, hogy a növénytermesztőket és állattenyésztőket kapcsolatba hozza neves erdélyi szakemberekkel, akik tudással, jó ötletekkel és friss információkkal hozzásegíthetik az érdeklődőket egy korszerűbb mezőgazdaság kialakításához, hiszen erre nagy szüksége van az itteni gazdáknak” – mondta el a Maszol kérdésére Fogarasi Antónia, a Szilas Egyesület elnöke.

A szerző felvétele

A rendezvény rendkívül időszerűnek bizonyult Torockószentgyörgyön, ahol a lakosság fő foglalkozása a mezőgazdaság, annak mindkét ága régóta megélhetési forrást biztosít a Fehér megyei településen. A növénytermesztés terén elsősorban a mák jut eszünkbe, amely évtizedek óta egyfajta „márkája” a településnek, továbbá rendkívül ízletesnek tartják az itteni pityókát és diót is. Természetesen a „klasszikus” gabona-, zöldség- és gyümölcsfajták, takarmánynövények is  megtalálhatók, legújabban a virágtermelésben is jeleskedtek az itteni gazdák, szép példányaik több erdélyi nagyváros piacára eljutottak már. Az állattenyésztés terén viszont nem kísérleteztek újításokkal a gazdák, sőt visszaszorultak a fajok. Régebben a kecske- és bivalycsordák elválasztathatatlanul hozzátartoztak a faluképhez, ma viszont szinte kizárólag szarvasmarhatartással foglalkoznak, ezt eléggé kifizetődőnek tartják.

A program fametszés-bemutatóval kezdődött: Dénes Lajos partiumi falugazdász a fametszés fontos alapszabályait mutatta be egy közeli gyümölcsösben. Ezt követően érdekes szakmai, interaktív jellegű előadásokra került sor. Elsőként dr. Kovács Ottó partiumi gazda, állatorvos a legelőgazdálkodásról tartott részletes tájékoztatást. Felhívta a figyelmet a legelőgazdálkodás sajátosságaira a védett és nem védett területeken, és számos olyan kérdést sikerült tisztáznia a jelenlévőkkel, amelyek a közbirtokosságokkal kapcsolatosan merültek fel a közelmúltban.

Debreczeni József kolozsi falugazdász és mezőgazdasági gépészmérnök bemutatta az általa képviselt gazdakör tevékenységét, majd a mezőgazdasági gépek karbantartásáról és beállításáról adott hasznos tippeket, mindkét témánál hangsúlyozva az erdélyi magyar gazdák összefogásának, együttműködésének jelentőségét.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Takács Attila fiatal szamosújvári méhészeti szakember a természetes méhészkedés gyakorlatáról nyújtott ismertetést, és bemutatta a 2020-2022-es Nemzeti Méhészeti Programot.

Kun-Gazda Gergely Hunyad megyei falugazda adatokban bővelkedő előadást tartott a gazdaszövetség történetéről, felvázolva a gróf Széchenyi István úttörő kezdeményezéseitől kezdődő korszakot a Nagyenyeden tevékenykedő Szász Pál kiemelkedő tevékenységéig, amikor 150 ezer tagja volt az egyesületnek. Az érdekes történeti áttekintés után az előadó egy aktuális kézműves pályázati lehetőséget ismertetett.

A szakmai megbeszélés közös vacsorával ért véget, ahol a mezőgazdászok és vendégeik kötetlenül folytathatták a tapasztalatcserét.

Az esemény főszervezője a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete részéről Szotyori Zoltán Maros megyei elnök volt, a helyiek közül pedig Deák Zsigmond mezőgazdász, Deák Tímea mezőgazdasági egyetemi hallgató, Kiss Mihály torockói állattenyésztő, valamint a Szilas Egyesület részéről Fogarasi Antónia elnök voltak.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?