Drága tanulópénz Székelyudvarhelyen – a város fizeti a múlt hibáit
Pont került a „Szejke-ügy” végére, jogerős bírósági döntés született a székelyudvarhelyi városháza és a Macops Kft. között több éve zajló perben: a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a szejkefürdői ivóvíz- és csatornarendszer kivitelezőjének adott igazat. A városnak kártérítést kell fizetnie, de a pontos összeg csak a részletes indoklás után lesz ismert. A becslések szerint az összeg több százezer vagy akár több millió lej is lehet. A peres ügy még Gálfi Árpád polgármestersége idején indult, a következményeket azonban már az új városvezetésnek kell kezelnie.
Székelyudvarhelynek súlyos árat kell fizetnie egy évek óta húzódó per végén: a Marosvásárhelyi Ítélőtábla jogerős döntése szerint a város tartozik a szejkefürdői ivóvíz- és csatornahálózatot kivitelező Macops Kft.-nek. A kártérítés pontos mértéke egyelőre nem ismert, de a legóvatosabb becslések szerint is több százezer lejről van szó – és az is elképzelhető, hogy az összeg milliós nagyságrendet ér majd el.
A peres ügy 2019-ben kezdődött, amikor a városháza megtagadta a víz- és csatornarendszer hivatalos átvételét, azzal érvelve, hogy a kivitelező eltért a jóváhagyott tervektől. A kivitelező ezt kezdettől fogva visszautasította, és azt állította: minden munkát a város által aláírt dokumentumok alapján végeztek el. A kivitelező Macops Kft. és tulajdonosa, Bálint Antal az elmúlt hat évben több beadványt, átiratot és egyeztetési kérelmet küldött a városházának, ezekre azonban – saját elmondása szerint – semmiféle választ nem kaptak.
„Hat éve, 2019-től húzódik ez az ügy. Amikor az embernek az életéből elvesznek 5-6 évet, az megfizethetetlen” – fogalmazott Bálint Antal. Hozzátette: „Én mindig azt kértem, mondják meg, ha valamit elrontottunk, hogy kijavíthassuk. Soha nem kaptunk választ. Csak a vádaskodás, a csúsztatás, a felelősséghárítás jött. Végül megjelent egy független törvényszéki szakértő, aki világosan kimondta: ezt a munkát már 2019-ben át kellett volna venni.”
Az elmúlt években több jogi eljárás is indult: voltak polgári és büntetőperek, közbeszerzési eljárásokat próbáltak utólag érvényteleníteni, és megszólalt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) is. A kivitelező ellen indított eljárásokat végül a DNA is lezárta, megállapítva, hogy nem történt bűncselekmény.
A bíróság most kimondta: a Macops jogszerűen járt el, a város pedig köteles kifizetni az elvégzett, de ki nem fizetett munkát, illetve az évek alatt felgyülemlett késedelmi kamatokat. A konkrét összeget a törvényszéki indoklás fogja tartalmazni, amely még nem érkezett meg az önkormányzathoz.
A döntésről a városvezetés egyelőre nem kívánt bővebben nyilatkozni. Szakács-Paál István polgármester a székelyudvarhelyi önkormányzati testület soron kívüli ülésén elmondta: „Egyelőre csak annyit tudunk, hogy nagyon meg fogja viselni a város költségvetését. Azt nem tudjuk, hogy mennyire.” Kiemelte: amíg az ítélőtábla részletes indoklása nem érkezik meg, minden pénzügyi adat csupán feltételezés – akár több százezer lejről, akár több milliós összegről van szó.
Bálint Antal közösségi oldalán úgy reagált az ítéletre: Ez lett a Gálfi Árpád „tisztességgel, becsülettel” végzett városvezetői hozzáértéséből. Sajnálom, hogy egy „saját igazáról” meggyőződött, fanatikusan tévhitben élő egykori városvezető miatt Székelyudvarhely nagy anyagi kárt kell szenvedjen. Ugyanakkor nem szabad elhallgatnom azt sem, hogy az az anyagi és főleg erkölcsi kár, amit nekem és cégemnek kellett elszenvedni fél évtizeden keresztül, pénzben számolva megfizethetetlen. Mint mondta, a peres eljárások során a Macops azt is jelezte, hogy hajlandók lettek volna peren kívül is rendezni a vitát – elengedték volna a késedelmi kamatok egy részét, ha a városháza kifizeti a számlákat és átveszi a munkálatokat. Erre nem került sor.
Az ügy egyik visszás következményeként 2023 végén a DNA bűnvádi eljárást indított Gálfi Árpád akkori polgármester ellen, hivatali visszaélés gyanújával. A vád szerint Gálfi a városi tanács jóváhagyása nélkül írt alá ügyvédi szerződéseket a Macops elleni perek képviseletére – még azelőtt, hogy az ügyek napirendre kerültek volna a tanácsban. A DNA nyomozása azóta is folyamatban van.
Egy hatéves történet zárult le most jogilag – de a következményei csak most kezdenek láthatóvá válni. A szejkei rendszer évekkel ezelőtt elkészült, a viták pedig már nem a csatornákban, hanem a tárgyalótermekben zajlottak tovább. Az eredmény: egy kisváros költségvetésében fájó, talán hosszú éveken át cipelt tétel. Egy döntéssorozat, amelynek súlyos következményeit ma már másoknak kell vállalniuk.
Összegzésként, az igazság végül győzött, de annak komoly ára van. És ezt az árat nem azok fizetik, akik hibáztak, hanem maga a közösség. Azt sem tudni még, mennyi lesz ez az ár. Csak azt, hogy fájni fog az udvarhelyieknek. Hogy mennyire, az majd kiderül.
CSAK SAJÁT