banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Debrecen polgármestere Nagyváradon: együttműködéssel Európa nagy fejlesztési régiójává válhat a térség

Debrecen nem versenytársként, hanem szövetségesként tekint Nagyváradra, amellyel együttműködve Európa nagy fejlesztési régiójává válhat a térség. Ennek kulcsa viszont, hogy az RMDSZ erős felhatalmazást kapjon a június 9-ei választások alkalmával a magyarságtól – mondta Papp László Debrecen polgármestere, amikor szerda délután Nagyváradon tartott sajtótájékoztatót.

A hajdú-bihari elöljáró kiemelte, hogy évtizedek óta szoros a kapcsolatuk a Bihar megyei RMDSZ-el, de együttműködés terén igazán komoly perspektívát akkor tudnak tervezni, amikor a magyarságnak erős képviselete van a helyi önkormányzatokban. Példaként említette, hogy amikor Pásztor Sándor volt a Bihar megyei tanács elnöke, akkor nagyon sok közös fejlesztést indítottak el.

Az RMDSZ támogatását kulcskérdésnek tekinti, szerinte ők is akkor tudnak kiállni a partiumi magyarság mellett, ha az RMDSZ erős felhatalmazást kap a választásokon, ha olyan pozíciókat tudnak megszerezni, amelyek révén segíteni tudnak a magyar közösség ügyén. „Kulcskérdés, hogy magyarok nélkül komoly döntéseket ne lehessen hozni. A magyarok történelmi közössége nagyon fontos teljesítményt nyújt mind Nagyvárad, mind Románia életében” – buzdított szavazásra Papp László. Debrecen polgármestere szerint ez garanciát jelentene, hogy a jövőben közös terveket dolgozhassanak ki a térségben.

Fotó: A szerző felvétele

Kiemelte, hogy az európai parlamenti-választás tétje, hogy a szuverenisták és a békepárti erők meg tudnak-e erősödni, mert gazdasági fejlődés alapvetően csak békés időszakban képzelhető el. Szerinte Debrecen erre jó példa és szeretné, ha a következő évek arról szólnának, hogy közös célokat fogalmaznak meg és valósítanak meg a Bihar megyeiekkel. Meglátása, hogy ha a schengeni-határ eltűnik, akkor Hajdú-Bihar és Bihar megye térsége olyan erős gazdasági és kulturális egységet tud alkotni, amely az unión belül az egyik legkomolyabb perspektívát teremtheti. „Együttműködésre van szükség. Mi Debrecenből mint partner, szövetséges tekintünk Nagyváradra, nem mint versenytársra, akivel ha kitűnő és jó együttműködést tudunk kialakítani, akkor ezt a térséget ez az együttműködés tudja igazán felemelni” – vélekedett.

A Maszol kérdésére válaszolva azt mondta, hogy szerinte a két város között az RMDSZ és a helyi magyarság az összekötő kapocs. Kiemelte, Debrecen mindig igyekezett kiállni a helyi magyarság mellett, az érmellékieket és a diószegieket is évről évre támogatják. Nagyvárad esetében, amikor hatékony, konstruktív magyar érdekképviselet van az önkormányzatnál magas fordulatszámon működik és kiváló a kapcsolat, amikor viszont nincs, akkor „alábbhagy a lelkesedés”, magyarázta. Feljönnek a versenyhelyzetek és az abból adódó konfliktusok felerősödnek, véli Papp, megismételve, hogy ők továbbra is szövetségesként tekintenek Nagyváradra és Bihar megyére, és ha a schengeni határok eltűnnek, az esélyt teremthet arra, hogy ez a térség Európa nagy fejlesztési régiójává váljon.

Bíró Rozália parlamenti képviselő, az RMDSZ nagyváradi polgármesterjelöltje már korábban is kiemelte, hogy fontosnak tartja a Debrecennel való együttműködés megerősítését. Meglátása, hogy Nagyvárad összes testvérvárosa közül a Debrecennel való kapcsolat jelenti a legfontosabb és a legtöbb lehetőséget. A testvérvárosi kapcsolat még a ’90-es évekre nyúlik vissza, de tartalommal csak 2002-ben töltötték fel. Bíró ugyanakkor példaként is tekint Debrecenre, olyan „gondoskodó városnak” tartja, amire a korábban megkérdezett váradi magyarság is vágyik. A Maszol kérdésére emlékeztetett, hogy a két város közötti együttműködés 2012 után, amikor már nem volt magyar alpolgármester hidegült el. Utána már egyre kevesebb kezdeményezést vittek tovább azok közül, amelyek előtte sikeresek voltak, holott, a nagyváradi és a debreceni egyetemek közös, 2017-ben végzett felmérése alapján a megkérdezettek 99 százaléka nyitott volt az együttműködésre. „Ennek a nyitottságnak kell teret adni az önkormányzatban is” – jelentette ki Bíró Rozália a sajtótájékoztatón.

Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei elnöke és megyei tanácselnökjelöltje reméli, hogy erre a június 9-i választások után lehetőség lesz, és a Nagyvárad és Debrecen közötti kapcsolat új szintre lép. Ő is elsősorban gazdasági téren lát lehetőséget jelentős fejlődésre, főleg miután Debrecenben olyan beruházások lesznek, amelyek meghatározzák majd a régió perspektíváit.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?