banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Bejelentették az 5. Mentés másként pedagógia konferencia idei programját

Gyermekpszichodráma, erőszak-megelőzés tinédzserkorban, szocio-muzikális fejlesztés, nyelvi diszkrimináció, inklúzió, társasjáték-pedagógia, lányok elleni erőszak és zaklatás, pedagógusjogok és kötelezettsége, a pedagógusi szakma presztízscsökkenése, inkluzív irodalmi szemlélet és alkalmazása, kiégés a pedagógusi szakmában – többek között ezek lesznek a jubileumi Mentés másként pedagógia konferencia kiemelt témái idén.

Sajtóreggelin jelentették be a Mentés másként pedagógia szervezői a konferencia idei programját, ugyanakkor azt, hogy a regisztráció szeptember 30. és október 7. között zajlik. A háromnapos rendezvény idén október 21. és 23. között zajlik, és olyan szülők, pedagógusok, fiatalok vagy érdeklődők jelentkezését várják, akik többet akarnak megtudni a kiemelt témák valamelyikéről. Idén a regisztráció kicsit más lesz: a műhelyeken való részvételen elsőbbséget élveznek majd azok a jelentkezők, akik hátrányos közegben tanítanak, dolgoznak, vagy távolról érkeznek. A regisztráció jóváhagyásáról október 11–12-én jeleznek vissza a szervezők.

Fotó: Mentés másként pedagógia Facebook-oldala

Jakab Hanga a Mentés másként pedagógia akciócsoport tagja a sajtóreggelin ismertette, az idei konferencia központi témája az oktatásban résztvevők jólléte lesz, a három nap alatt előadások, műhelyek, kerekasztal-beszélgetés és művészi produkciók segítségével pszichológiai, jogi, érdekérvényesítési szempontok felől vizsgálják a kérdést. A szervező elmondta, az adománygyűjtés lezárult, összegyűlt az az összeg, amit megcéloztak, és nagyon változatos adományokat kaptak, amit mindenkinek köszönnek. „Egy olyan platform szeretnénk lenni, amely arra hívja fel a figyelmet, már a működési módjával is, hogy az oktatás közügy, és hogy mindenki kiveheti a részét belőle” – hangsúlyozta.

Jog, mentálhigiénia, érdekképviselet, közösségszervezés

Szabó Ivett szervező kiemelte, pénteken indul a regisztráció, amely egy héten keresztül tart majd és a prioritási listával próbálják biztosítani, hogy minél színesebb legyen a konferencia közössége. Hozzátette, idén nagyobb hangsúlyt fektetnek a közösségépítésre is, lesznek hosszú szünetek, ahol lehet majd beszélgetni, vitázni és több művészi produkció is lesz. A szervező elmondta, első nap jogi, második nap mentálhigiéniai, harmadik nap pedig az érdekképviselet és közösségszervezés szempontjából közelítik meg a padagógia több kérdését. Úgy vélte, fontos az egyén és a közösség viszonya, hiszen „nem beszélgetünk külön az egyén és közösség jóllétéről, mert ez szoros összefüggésben áll”.

A szervezők a sajtóreggelin | Fotó: Mentés másként pedagógia

Jakab Hanga az első, azaz pénteki nap programjáról beszélt. Mint elhangzott, idén is szakmai kerekasztallal nyitják a konferenciát. 16 órától Nagy Wolf Ildikó iskolapszichológus, Vörös Alpár iskolaigazgató és Tamás Adél pedagógus vesz részt a beszélgetésen. „Az iskolapszichológus látja, hogy milyen a gyermekek jólléte, az intézményigazgató régóta figyeli, hogy milyen kihívásai vannak a rendszernek, Tamás Adél pedagógus pedig az oktatási rendszer több közegében tanított már, látja, hogy a hátrányos helyzetben lévő gyerekeknek és a pedagógusoknak milyen kihívásai vannak. Ezért válogattuk be ezt a három személyt a kerekasztal-beszélgetéshez” – mondta.

A pénteki nap utolsó két programja Péntek János nyelvi diszkriminációról szóló előadása és Dávid Kacsó Ágnes előadása lesz, amely a Romániában élő pedagógusok jogai kötelezettségeiről szól majd akkor, amikor a gyerekeket érő bántalmazásokról van szó.

Szombaton a pszichés jóllét kérdéskörét érintik

Szabó Ivett a második nap programját ismertette. Mint elhangzott, sűrű lesz a program szombaton, hiszen „sok probléma akkor tornyosul ki, amikor az emberek már nem bírják azt a rengeteg kihívást, amit a rendszer eléjük gurít”, ennek kezeléséről szól a második nap. Az első előadást a Patent Egyesület tartja, a tizenéveseknek szóló erőszak-megelőző táborról lesz szó, majd ezt követi egy vita-módszertani előadás, majd az inklúzió és társasjáték-pedagógiáról beszél Lencse Máté.

Hozzátette, az első és a második nap Gyurkó Szilvia előadásánál fog kapcsolódni, akivel már régóta folynak az egyeztetések. Ő a közösségi gyerekvédelemről fog beszélni, arról, hogy hogyan tudunk közösségként felelősséget vállalni a gyerek jóllétéért, és, hogy milyen szerepe van ebben a pedagógusoknak. Gyurkó Szilvia ugyanebben a témában műhelyt is tart.

A Patent Egyesület abban a témában tart előadást, hogy mit kezdhet egy pedagógus a lányok elleni erőszakkal és zaklatással szemben, de lesz szó még a kiégésről, szexuális nevelésről, élménypedagógiáról, gyermekvédelemről, pszichodrámáról, az integritás megőrzéséről is, este pedig színházi előadásra kerül sor, az Érted Egyesület adja elő a Vigyázz, kész, állj! című tantermi előadását.

Vasárnap a közösségépítésen van a hangsúly

Bilibók Karola szervező elmondta, olyan egyesületek, szervezetek együttműködését keresték, amelyek megmutatják azt, hogy egy közösség védőhálót nyújthat a társadalmi változásokkal szemben, mivel úgy gondolják, hogy a közösségnek szerepe van abban, hogy bármilyen hátrányos helyzetű csoportból érkezőt fenntartson. „Vasárnap különböző módszereket hoznak az előadók és műhelytartók. Elana Andrews Superar-módszerével ismerkedhetnek meg például az érdeklődők. Az ausztráliai, huszonöt éves zenei és pedagógiai tapasztalattal rendelkező Andrews Elanat – aki kilenc éve egy szocio-muzikális intervenciós program, a Superar romániai vezetője – Vancea Júlia segíti majd, aki zenei középiskola után pedagógiai tanulmányokat végzett, és négy éve aktív tagja a romániai Superar csapatnak” – ismertette.

A zenepedagógusok műhelye mellett több előadás is lesz vasárnap, amelyek az élménypedagógiához, szociális projektekhez, közösségépítéshez kapcsolódnak. Geambașu Réka a pedagógusi szakma presztízscsökkenésének okairól fog beszélni, Selyem Zsuzsa pedig az inkluzív irodalmi szemléletről és annak alkalmazásáról az iskolai oktatásban. Az utolsó nap egy meglepetés záróeseménnyel ér véget, ugyanakkor, mint hangsúlyozták a szervezők, több meglepetést is be fognak még jelenteni az elkövetkezendő hetekben. A konferenciára jelentkezni szeptember 30. és október 7. között lehet a Mentés másként honlapján vagy az esemény Facebook-oldalán. A műhely 25-30 férőhelyesek lesznek, míg az előadásra 100-120 személyt várnak. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?