Az országban minden ötödik órában belehal egy nő a méhnyakrákba
Minden ötödik órában egy nő, akinél méhnyakrákot diagnosztizáltak, elveszíti a harcot a betegséggel Romániában, amely az Európai Unióban a legmagasabb halálozási arányt mutatja e betegség miatt – figyelmeztet a Rotary Club Észak-Bukarest Egyesület.
Az egyesület tájékoztató programot folytat a HPV-fertőzésről és a védőoltás szükségességéről az ország iskoláiban és egyetemein.
Emlékeztetnek, a HPV elleni védőoltás 26 éves korig ingyenes a fiatalok számára. Hangsúlyozzák, a HPV-vírus többféle rákos megbetegedést is okozhat.
Annak ellenére, hogy ez egy megelőzhető, és tömeges oltással akár teljesen felszámolható rákfajta, Románia továbbra is az egyik legmagasabb halálozási rátát mutatja Európában. A HPV elleni védőoltás teljesen ingyenes 26 éves korig fiúknak és lányoknak egyaránt, a 45 év alatti nők esetében pedig 50%-ban támogatott.
A méhnyakrákot szinte kizárólag a HPV-vírus okozza, és időben felismerve jól kezelhető. Ennek ellenére évente több mint 3.300 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot Romániában, és a betegek közel 60%-a életét veszti. A rendszeres szűrés hiánya, az oltással szembeni bizalmatlanság és a rossz egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a rákot csak előrehaladott stádiumban fedezik fel, idézi az egyesület közleményét a News.ro.
„A statisztikák riasztóak: évente közel 2 000 nő hal meg Romániában méhnyakrák miatt. Ez több mint öt halálesetet jelent naponta – másként fogalmazva: 4-5 óránként életét veszti egy HPV-vel diagnosztizált nő. Ez a tragikus és állandó ütem gyakran észrevétlen marad a társadalom számára. A HPV egy csendes, de veszélyes vírus. Leggyakrabban tünetmentes. Nagyon könnyen terjed – szexuális úton, még védekezés mellett is. Oltás nélkül a felnőttek 80%-a legalább egy HPV-törzzsel megfertőződik életében. Az esetek többségében a szervezet magától legyőzi a vírust, de ha tartósan jelen van, bizonyos törzsek rákot is okozhatnak. Határozottan támogatjuk a HPV elleni védőoltás fontosságát – nemcsak a serdülők, hanem a fiatal felnőttek körében is. Ez egy egyszerű, biztonságos és rendkívül hatékony megelőzési mód, amely életeket menthet. Kampányainkkal azt szeretnénk elérni, hogy ez az üzenet minél szélesebb körben eljusson az emberekhez, és hogy a családok nyíltan beszéljenek az egészségről és a megelőzésről. Az oltás nemcsak önmagunk iránti törődés, hanem felelősségvállalás az egész közösségért” – magyarázza Dr. Iman Mologani, az egyesület tagja.
A 18 és 45 év közötti felnőtt nők különösen veszélyeztetettek a nemi szerveken megjelenő rosszindulatú elváltozások kialakulásában – ezek az esetek egyre gyakoribbak, ráadásul egyre fiatalabb nőket érintenek.
Ha nincs védőoltás, ami jelenleg 26 éves korig ingyenesen elérhető, több mint 5,7 millió nő van kitéve a méhnyakrák kockázatának Romániában – számolta ki a Rotary Club Bukarest Észak az ország 11 és 65 év közötti női lakosságának száma alapján.
Az egyesület emlékeztet: a HPV-fertőzés nem csak a nőket érinti. A férfiak is lehetnek vírushordozók, vagy kialakulhatnak náluk súlyos szövődmények, például rákmegelőző elváltozások, nemi szervi rák, vagy orr-garat daganatok.
„Friss tanulmányok megerősítik: a HPV-fertőzések száma jelentősen emelkedik a férfiak körében is, különösen azoknál, akik már serdülőkorban megkezdik a szexuális életüket. Fontos megérteni, hogy a vírus könnyen terjed – nemcsak konkrét szexuális érintkezéssel, hanem akár a nemi szervek bőrfelületének egyszerű érintésével is. Ez még fontosabbá teszi a megelőzést. Sajnos a fiúknál nagyon alacsony az átoltottság: a tavalyi adatok szerint mindössze 12 000, 11 és 18 év közötti fiú kapott legalább egy dózist az oltásból” – mondta Dr. Iman Mologani.
CSAK SAJÁT