banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Méhnyakrák: hiába a bőkezű vakcinaprogram, megdöbbentőek az oltási adatok

Romániában a 2008-ban indított HPV elleni védőoltási kampány célcsoportjába tartozó 110 ezer 9 és 11 év közötti diáklány mindössze 2 százalékát, azaz 2600 lányt oltottak be. Miközben Romániában naponta átlagosan öt nő hal meg a 20-50 éves korosztályból méhnyakrákban, pedig a szakemberek szerint a betegség 100 százalékban megelőzhető a HPV elleni védőoltással. Az újabb kampány 2,8 millió nőt céloz meg, kérdés, hogy eddig mekkora sikerrel – erről számol be a HotNews.ro

2008-ban, nem sokkal az Egyesült Királyság és Spanyolország után Románia azon első európai országok között volt, amelyek bevezették a 9-11 éves lányok számára az ingyenes Humán Papillomavírus elleni védőoltást. Az oltási kampány akkor kudarcnak bizonyult. E kudarc után az ingyenes HPV elleni védőoltás csak 12 évvel később, 2020-ban tért vissza Romániában. Van ugyan oltási program, de kevesen veszik igénybe.

Egy teljes adag HPV elleni oltóanyag körülbelül 650 lejbe kerül a gyógyszertárakban, a tinédzser lányok esetében pedig teljesen ingyenesen igényelhető. A többi korcsoport számára pedig alig több mint 300 lejbe kerül, mivel részben költségtérítéses.

Naponta öt 20-50 év közötti nő hal meg méhnyakrákban

Évente közel 3500 romániai nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot. Több mint felük elveszíti a betegséggel vívott harcot, így Románia az egyik vezető európai ország a betegség előfordulása és az általa okozott halálozás tekintetében.

A lányok és fiúk egyaránt beolthatók 2023 decembere óta. | Fotó: Pexels

Dr. Gindrovel Dumitra, a romániai háziorvosok oltóanyagcsoportjának koordinátora a HotNewsnak elmondta, Romániában naponta átlagosan öt nő hal meg a 20-50 éves korosztályból méhnyakrákban, miközben a betegség 100%-ban megelőzhető a HPV elleni védőoltással. A puszta számok mögött elveszített édesanyák, lányok, nővérek, nagymamák, barátnők, feleségek állnak – mutatott rá az orvos. „Talán a számoknak már nincs akkora értékük, mint amikor nevük van”. A tanulmányok azt mutatják, hogy a szenvedés, a súlyos betegség és bizonyos esetekben a halál nemcsak a betegek, hanem családjaik számára is anyagi nehézségeket okoz, csökkent életszínvonallal jár.

A humán papillomavírus (HPV) a világ legismertebb szexuális úton terjedő vírusfertőzése. Szinte minden szexuálisan aktív személy életében legalább egy HPV-törzzsel kapcsolatba kerül. Az orvosok a HPV-vakcinát tartják az egyetlen hatékony módszernek a méhnyakrák és a kapcsolódó betegségek megelőzésére – a HPV-törzsek 90%-ával való megfertőződést megakadályozza.

Jelenleg a 11-18 éves lányok számára ingyenes HPV elleni védőoltást biztosítanak, amit 2020-ban vezettek be, ugyanebben a korcsoportban a fiúk számára is ingyenes lett a védőoltás 2023 decemberétől. Ugyancsak 2023 decemberétől a HPV elleni vakcina árát 50%-ban megtérítik a 19-45 év közötti nők számára.

A HPV számos rákos megbetegedésért felelős

Sok esetben a HPV-t az immunrendszer kiiktatja. Ha ez nem történik meg, a HPV-fertőzés több rákos megbetegedést is kiválthat, amelyek közül a leggyakoribb a méhnyakrák – magyarázta dr. Gindrovel Dumitra. Mivel a méhnyakrák a nőket érintő betegség, sok esetben a fiúk szülei, akiknek már serdülőkorban kérniük kellene orvosuktól az oltást, nem érzékelik a veszélyt. Azonban a vírust a fiúk és férfiak adják tovább. Ráadásul vannak olyan kevésbé gyakori és kevésbé ismert rákos megbetegedések, amelyeket a HPV férfiaknál okozhat – hangsúlyozta dr. Gindrovel Dumitra.

A nemi élet megkezdése előtt ajánlott beadatni az oltást. | Fotó: Pexels

A HPV-vakcina „megelőzi a gégerákot is, ezen esetek mintegy 50-60%-át a HPV okozta elváltozások okozhatják. Ezenkívül garat-, pénisz-, szeméremtest-, végbél- és néha bőrrákot is okozhat a HPV. Csak itt az arány alacsonyabb, mint a méhnyakrák esetében, ahol kimutatták, hogy az esetek több mint 99%-ában a kezdeti elváltozásokat a HPV-fertőzés okozta” – magyarázta az orvos.

A 2,8 millió nőből csak 42 205

2023. december 1-je után – miután a román állam úgy döntött, hogy a vakcinát 50%-os kompenzációval kínálja a 19 és 45 év nőknek – 42 205 ebben a korcsoportba tartozó romániai nőt oltottak be HPV ellen – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) nemrég közzétett jelentéséből, mutatja be az adatokat a HotNews.ro. A HPV elleni vakcinára vonatkozó 50%-os kompenzációs intézkedés összesen több mint 2,8 millió nőt céloz meg.

Miután a fiúkat is be lehetett ingyenesen oltani, szintén 2023. végétől, a 11-18 éves fiúk azóta óta 20 932 fiút oltottak be az összesen 998 ezerből, akiknek rendelkezésére áll.

Ami a lányok beoltását illeti, az INSP által közzétett legfrissebb adatok szerint 2023. december 1. és 2024. december 31. között Romániában 31 360 tizenéves lányt oltottak be a 11-18 éves korosztályból, akik számára a vakcina ingyenes. A lányok ingyenes oltását azonban 2020-ban vezették be, és az első évben összesen 29 689 lányt oltottak be. Az ezt követő években a beoltott tizenéves lányok átlagos száma továbbra is évi 25 000 és 30 000 között mozgott.

A lányok esetében 429 660 11-14 éves lány és 515 278 15-18 éves lány jogosult a védőoltásra. Összességében közel 945 ezer, viszont ebből eddig csak valamivel több mint százezret oltottak be.

Orvosi receptre kapható 

Az 50%- vagy 100%-ban kompenzált HPV elleni vakcinára vonatkozó receptet háziorvos vagy nőgyógyász szakorvos állíthatja ki. A recept alapján a vakcina ingyenesen vagy féláron kiváltható a gyógyszertárban, és beadható az orvosi rendelőben. 

A szexuális élet megkezdését követően a védőoltás beadását általában a nőgyógyásszal folytatott megbeszélés és a Papanicolau-teszt elvégzése után javasolják. Egy teljes adag oltóanyag körülbelül 650 lejbe kerül a gyógyszertárban, kompenzáció esetén valamivel több mint 300 lejbe. A 11-14 évesek esetében az oltási ütemterv két adag oltást jelent, amelyeket 6 hónapos időközönként adnak be.

A 15-18 és 19-45 éves korosztályban már három adag vakcinából áll az oltástói ütemterv, 2 hónapos, illetve 6 hónapos időközönként. A 45 év a maximális életkor, amikor a HPV elleni vakcina beadható, a termékismertető szerint. 

A jogosultak több mint 50%-át be kellene oltani

Ahhoz, hogy „hosszú távú hatása legyen” és megszakítsa a vírus terjesztését, a HPV elleni átoltottságnak minden korcsportban a jogosult lakosság több mint 50%-át kell elérnie – magyarázta dr. Carmen Ungurean, az Országos Közegészségügyi Intézet közegészségügyi szakértője és az országos méhnyakrákszűrési program koordinátora.

Visszaesett a bizalom a Covid óta

Az UNICEF 2023-ban közzétett jelentése szerint a COVID-19 világjárvány nyomán világszerte csökkent a gyermekkori védőoltásokba vetett bizalom. A jelenség nem kerülte el Romániát sem, ahol a vakcinákba vetett bizalom 10 százalékponttal csökkent. Gindrovel Dumitra családorvos szerint tájékoztató kampányra lenne szükség, amely „kétségtelenül” jobb HPV-oltási eredményekhez vezetne.

De – mondja az orvos – 2008-hoz képest, amikor a HPV elleni oltás kudarcot vallott, most növekedőben van szülők bizalma ebben a vakcinában, „amely biztonságos, hatékony és mindenekelőtt életmentő oltóanyag, amely megmentheti egy kislány életét, aki így soha nem fog méhnyakrákot kapni. És ez az, ami számít”.

Így a leghatékonyabb

A HPV-vakcina akkor a legelőnyösebb, ha a szexuális élet megkezdése előtt – a HPV-törzsekkel való potenciális érintkezés előtt – adják be. Ezért a romániai oltási program – más országokhoz hasonlóan – kezdetben a serdülő lányokat célozta meg, és később a serdülő fiúkat is.

A HPV elleni védőoltás azonban felnőttkorban is előnyös, ezért Románia kiterjesztette az oltási programot a felnőtt nőkre, és más országok is felzárkóztató oltási programokat indítottak azok számára, akiket tizenéves korukban nem oltottak be.

„Közegészségügyi szempontból a szexuális élet megkezdése előtt javasoljuk az oltást, mert akkor maximális az immunválasz és a jótékony hatás. De a vakcina a szexuális élet megkezdése után is hatásos, sőt ajánlott” – mondta dr. Carmen Ungurean közegészségügyi szakértő.

A szakember szerint a vírussal való érintkezés nem jelenti automatikusan a megbetegedést, mivel a vírust az immunrendszer ki tudja szűrni. A probléma kulcsa az, hogy ezek a fertőzések tartósan fennmaradnak: „Az esetek 80%-ában a HPV-fertőzés magától eltűnik, anélkül, hogy nyomot hagyna maga után. A szexuális élet megkezdése után egy nő több HPV-fertőzésen is átesik. Az ismétlődés a kulcs, mert a védőoltás megakadályozza, hogy a nő által átélt bármelyik ilyen ismétlődő fertőzés tartósan fennmaradjon. A tartósan fennálló fertőzés az, ami a méhnyakrákot megelőző és rákos elváltozásokat okozza” – magyarázza dr. Carmen Ungurean.

A fertőzés újra felbukkanhat

Mivel a tartósan fennálló fertőzés jelenti a veszélyt, „ezért hasznos a fertőzés utáni védőoltás” – mondta dr. Gindrovel Dumitra. „Tegyük fel, hogy a fertőzés 17 éves korban történt az első nemi közösüléssel. Miért kellene beoltani egy 30 éves nőt? Mert ez a nő még mindig megfertőződhet újra, azok után, hogy a szervezetének sikerült leküzdenie egy fertőzést”.

„A kezdeti fertőzés elváltozásokat okoz, de van a szervezetnek egy mechanizmusa, amely által megszabadul ezektől a sejtektől, hacsak nincs tartós fertőzés, vagyis ha nem fertőződünk meg újra és újra” – magyarázta a szakértő. Hozzátette, egy másik nagyon fontos érv, hogy „ha valaki megfertőződik egy szerotípussal, később megfertőződhet más szerotípusokkal (törzsekkel) is, viszont a vakcina mindezt megakadályozhatja” – mutatott rá Gindrovel Dumitra.

Azt is kiemelték a szakértők, hogy a HPV elleni védőoltási programot hatékony szűrőprogrammal kell párosítani. Dr. Gindrovel Dumitra szerint a HPV-fertőzéstől – ha az tartósan fennáll – 10-15 év is eltelhet az invazív rákig. Ez hosszú idő, „amely alatt kezelhetjük a nőt, a szűrés révén korán felismerhetjük, így kezelhetjük az elváltozásokat” – mondja az orvos.

„Még azokban az országokban is, ahol hatékony szűrőprogram van, mint például Portugáliában – ahol 87%-os a lefedettség, míg nálunk 8% – vannak olyan nők, akiknél különböző okokból invazív rák alakul ki. Ezért a méhnyakrák felszámolására alkalmazott módszerek a védőoltást és a szűrést egyaránt magukban foglalják. Ezek nem zárják ki egymást” – hangsúlyozza a romániai háziorvosok oltástani csoportjának koordinátora.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?