Megelőzhető lenne: a diagnosztizált rákos esetek közel 14 százaléka HPV-fertőzéssel függ össze Romániában

A HPV-fertőzés elleni védőoltás biztonságos és hatékony, hosszú távú egészségügyi előnyökkel jár, és ajánlott a szérum beadása mind a lányoknak, mind a fiúknak 11 éves kortól, a szexuális élet megkezdése előtt – hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet a humán papilloma vírus okozta fertőzés veszélyeinek tudatosítását célozó március 4-i nemzetközi nap alkalmából. Ennek kapcsán közölték, hogy a becslések szerint a Romániában diagnosztizált rákos megbetegedések 13,7 százaléka tartós HPV-fertőzéssel függ össze. Nemcsak a nőket betegítheti meg, és nemcsak méhnyakrákot okozhat a fertőzés. 

„A humán papilloma vírus (HPV) a bőrt és a nyálkahártyát fertőzi meg. A HPV több mint 120 típusa közül 15 okozhat rákot, ami a világszerte diagnosztizált rákos megbetegedések 5%-át teszi ki. Az Európai Unióban a HPV-fertőzés évente mintegy 67,500 rákos megbetegedést okoz. A HPV-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, a legtöbb szexuálisan aktív ember élete során legalább egyszer megfertőződik. E fertőzések felét a magas kockázatú HPV-törzsek okozzák” – ismerteti az Országos Közegészségügyi Intézet a tudatosítást célzó nemzetközi nap alkalmából, írja az Agerpres.

Illusztráció | Fotó forrása: PexelsAz Országos Közegészségügyi Intézet szerint a HPV-fertőzések túlnyomó többsége magától, következmények nélkül gyógyul, de egyes esetekben tartósan fennáll, és rosszindulatúvá váló elváltozásokat okozhat.

Nemcsak a nőket érinti

A tartós HPV-fertőzés összefüggésbe hozható a méhnyakrákkal és öt másik rákos megbetegedéssel: anális rák – az esetek több mint 90%-a, orofaringeális rák – három esetből egy, hüvelyrák – öt esetből négy, vulvarák – az esetek mintegy fele, péniszrák – több mint 50%.

Partnerségben a megelőzésért

Az Országos Közegészségügyi Intézet 18 európai országgal és 34 partnerszervezettel együtt csatlakozott a PERCH (Partnership to Contrast HPV) projekt konzorciumához, hogy hozzájáruljon a tagállamok megerősített és fenntartható HPV-oltási programjainak végrehajtásához szükséges kapacitás növeléséhez. A PERCH projekt hozzájárul a méhnyakrák előfordulásának megszüntetésére irányuló globális stratégia végrehajtásához is. A PERCH projekt eredményei hozzájárultak az Európai Unió Tanácsának a védőoltással megelőzhető rákos megbetegedésekről szóló ajánlására irányuló javaslathoz, amelyet ez év eleje óta tárgyalnak. Az ajánlás egy sor olyan intézkedést tartalmaz, amelyeket a tagállamoknak meg kell tenniük a rákmegelőző vakcinák elterjedésének növelése érdekében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?