Esetleges a méhnyakrák elleni védekezés – a szülők tájékozottságán múlik
Nagyrészt a szülők tájékozottságán és hajlandóságán múlik, hogy a gyerekük megkapja-e a humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást. Idén még párhuzamosan lehet a családorvosi rendelőkben kérni és a patikákban kiváltani az életkortól függően ingyenes, vagy 50 százalékkal kompenzált árú vakcinát. A Maszol által megszólaltatott szakemberek szerint, nincs túl nagy érdeklődés a lehetőség iránt. Közben Magyarországon az iskolákban is zajlik a védőoltási kampány.
Romániában az egészségügyi minisztérium által vásárolt, augusztus 31-én vagy szeptember 30-án lejáró HPV-vakcinaadagok nagy része felhasználatlan maradt. Az egészségügyi minisztérium 2021-ben indította újra a HPV elleni oltási programot, amelynek célja a méhnyakrák kockázatának csökkentése.
Tavaly kiegészítették azzal, hogy a 11 és 18 év közötti lányok mellett a fiúknak is ingyenes hozzáférést biztosítanak a HPV elleni védőoltáshoz, míg a 19 és 45 év közötti nők 50 százalékos kompenzáció mellett kapják meg a vakcinát. Tavaly decemberben új elszámolási mechanizmust is bevezettek a HPV elleni vakcinák esetében: a családorvos által felírt recepttel a patikákban váltható ki az oltás.
Magukra hagyta a minisztérium az orvosokat
Soós Szabó Klára, Hargita megyei családorvos megkeresésünkre elmondta, nincs nagy érdeklődés a lehetőség iránt, az Egészségügyi Minisztérium pedig magára hagyta a feladattal az orvosokat. Ha a célcsoportból valaki bemegy a rendelőbe, tájékoztatják a lehetőségekről, de alig marad idő meggyőzésre. „Az orvosok többsége naponta negyven beteget lát el, nem marad idő a meggyőző munkára” – szögezte le az orvos. Hozzátette, a rendelőkbe érkező betegek általában az aktuális panaszaikra összpontosítanak, ezért nagy segítség lenne, ha a minisztérium tájékoztató anyagokat, szórólapokat bocsátana a rendelkezésükre. „Amellett hogy elmondjuk, mennyire fontos az oltás, életet menthet, a kezükbe adhatnánk egy tájékoztató anyagot, amit hazamenve, nyugodt körülmények között tanulmányozhatnak” – vázolta Soós Szabó Klára.
Hasonlóképpen lanyha érdeklődésről számolt be Szabó Péter, a Kovászna megyei gyógyszerészkamara elnöke is. Mint mondta, recepttel nagyon kevesen érkeznek, így még azt sem tudták a gyakorlatban tulajdonképpen tesztelni, hogy a lerakatokban van-e Gardasil oltóanyag, ha rendelnek, megkapják-e. Arra is kitért, az Egészségügyi Minisztérium a román televíziókban indított ugyan egy tájékoztató kampányt a HPV-vakcina életmentő szerepéről, ám a magyarlakta vidékeken ez nem jut el a célcsoporthoz, hiszen a többség a magyarországi tévécsatornákat követi. A gyógyszerészek is elmondják kérdésre, hogy mennyire hasznos az immunizálás, ám Szabó Péter is úgy véli, szélesebb körű tájékoztató kampányra lenne szükség, az orvosi rendelőkbe, a gyógyszertárakba is lehetnének szórólapok, plakátok.
A minisztérium által vásárolt dózisok egy része felhasználatlan maradt
Az Egészségügyi Minisztérium központosított beszerzési rendszeréről a gyógyszertárakban történő vakcinakompenzációs rendszerre való áttérés időszakában a szaktárca által vásárolt adagok egy része felhasználatlan maradt, és lejár a szavatossága. A nyár folyamán a közegészségügyi igazgatóságoknak kiküldött tájékoztatóban arra szólítottak fel, tegyenek meg mindent, hogy az igazgatóságok raktáraiban és a családorvosi rendelőkbe lévő HPV elleni vakcinák dózisait a termék csomagolásán feltüntetett lejárati idő előtt felhasználják, számol be a 360medical.ro. Július 1-jén 11 708 adag HPV-vakcina volt felhasználatlan. Ezek leginkább Ilfov és Giurgiu megyékbe koncentrálódtak.
Igyártó Gabriella, a Kovászna Megyei Egészségügyi Igazgatóság szakembere a Maszolnak elmondta, a megyében már csak az orvosoknál van néhány felhasználatlan HPV-oltás, az igazgatóság raktáraiban nincs. Az érintettek a családorvosuknál kérhetik a receptet, és a gyógyszertárakból szerezhetik be ingyenesen vagy kompenzált áron az oltóanyagot, tette hozzá. A HPV elleni vakcina körülbelül 600 lejbe kerül a gyógyszertárakban. A 2020-ban indult országos HPV-oltási kampányban a Gardasil 9-et használják Romániában. A 11 és 15 év közötti lányok esetében az orvosi javallat két dózis, míg a 15 és 18 év közötti lányok esetében három dózis.
A Romániai Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság által közölt adatok szerint 2020 és 2023 között 150 ezer lányt oltottak be, miközben mintegy 800 ezret kellett volna. Ugyanennyi fiút is kellene immunizálni.
Védőoltással megelőzhető a méhnyakrák
A HPV-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírusfertőzés, az emberek 80 százaléka fertőződik meg élete során. A humán papilloma vírusnak egyébként több mint száz típusa van, ezek közül legalább 13 okozhat rákos megbetegedést. A vírus elsősorban szexuális úton terjed, és a legtöbb aktív szexuális életet élő ember megfertőződik vele. A HPV-fertőzés nagyon sokszor teljesen tünetmentes. A HPV 16-os és 18-as típusa a legveszélyesebb, a betegségek 70 százalékát okozzák.
Romániában a méhnyakrák a leggyakoribb nőgyógyászati daganatos megbetegedés, és a második leggyakoribb a 15-44 éves nők körében. Ezen túlmenően az országban a legmagasabb az ilyen típusú rák előfordulási és halálozási aránya az EU-ban. Évente közel 3400 nőt diagnosztizálnak, és 1805 nő hal meg a betegségben. A méhnyakrák az egyetlen gyakori daganatos megbetegedés, amely védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető.
CSAK SAJÁT