HPV elleni védőoltáskampány zajlik Maros megyében
Az Országos Oltási Program keretében eddig több mint 1300 adag, a méhnyakrákot kiváltó vírus elleni oltást adtak be tavaly Maros megyében 11 év feletti lányoknak. A vakcinát kéthavonta három dózisban adják be.
A háziorvosok idén is elküldték az oltást kérők névsorát, az adagok is elegendőek – közölte Iuliu Moldovan, a Maros Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
„Jelenleg 652 adag HPV elleni védőoltás van raktáron. 2021-ben összesen 1328 dózis HPV elleni oltást adtak be az egészségügyi szakemberek, a háziorvosok által megadott lista szerint. A HPV elleni vakciánt szülői kérésre adják be a 11 és 18 év közötti lányok számára. Az elmúlt két évben nem volt gondunk sem az ellátással, sem az oltások beadásával, azaz naprakészek vagyunk a HPV elleni oltási programmal” – tájékoztatott Iuliu Moldovan.
A háziorvosok szerint nincs hiányuk a HPV elleni oltás kínálatában, és eddigi tapasztalatok szerint egyre többen kérik kiskorú gyermekeik beoltását. A háziorvosok ugyanakkor úgy vélik, fontos lenne az is, hogy minél több fiút is oltsanak be, hiszen ez segíti a védekezési folyamatot. Hangsúlyozták, azért is lenne fontos a fiúk oltása is, mert elsősorban ők a HPV hordozói, ugyanakkor ők nem kapják el a betegséget.
Monica Puşcaş marosvásárhelyi háziorvos kijelentette, megfelelő mennyiségű HPV elleni oltás áll rendelkezésre. Hozzátette, az országos oltási kampány jól működik és egyre többen, egyre tudatosabban kérik az oltás felvételét.
A sorozatoltással kialakítható a védelem a vírus ellen, általában 15 év felett már három oltás szükséges, fél év alatt adják be vakcinákat, de egy éven belül is befejezhető a megkezdett oltási folyamat. Az oltóanyag már kilenc vírustörzs ellen nyújt védelmet.
Romániában évente több mint 1800 nő hal meg méhnyakrák következtében, és csaknem 3400 nő esetében diagnosztizálják ezt a betegséget minden évben. Románia ugyanakkor az Európai Unióban az első helyen áll a méhnyakrák előfordulási gyakorisága és mortalitása tekintetében, a megbetegedések száma két és félszerese, a halálozás pedig négyszerese az Európai Uniós átlaghoz képest.
CSAK SAJÁT