A Kézművesház most pihen egyet – Pázmán Ida kiárusítja a műhelyét

Nyolc év után távozik Pázmán Ida a nagyváradi várból: Kézművesházra keresztelt műhelyét kiárusítja. „A szövőszéket meghagyom, hazaviszem a pincébe, és amikor majd megint lesz lehetőségem előveszem és folytatom a szakmát” – mondta a Maszolnak.

Fotó: Pázmán Ida Facebook-oldala

A közismert kézműves mester Facebook-oldalán jelezte, hogy péntektől vasárnapig garázsvásárt tart. A teljes felszerelést, bútorzatot, könyveket, folyóiratokat, szövőszálakat és kézművestárgyait eladásra kínálja. Érdeklődésünkre elmondta: belefáradt a régóta húzódó hercehurcába, ami a várban lévő szövőműhelyét illeti. A nagyváradi önkormányzat tizennyolcadikára írta ki az újabb licitet a helyiségre, de azon Pázmán nem fog részt venni. „Nem tudok olyan magas albérletet fizetni” – mondta.

Amikor február derekán megkapta a felszólítást az önkormányzattól, hogy távoznia kell amennyiben nem vesz a versenytárgyaláson a helyiség bérbe vételéért, már jelezte, hogy a megemelkedett rezsiköltségek mellett nem tud havi 2 ezer lejt kifizetni az albérletre. „Mennyit kérjek el egy gyermektől, aki a műhelybe jön foglalkozásra, hogy fedezze a költségeket?” – tette fel akkor a kérdést. Rámutatott arra is, hogy miközben a kézművesektől négyzetméterenként 25 lejes árat kérnek el albérletre, addig a jóval nagyobb jövedelmet sejtető szállodahelyiségért, borozóért vagy a sörözőért négyzetméterenkénti 7-15 lejt kér az önkormányzat.

Fotó: A Kézművesház Facebook-odala

Pázmán a Maszolnak megerősítette, hogy költözésével együtt megszűnnek azok az ingyenes kézművesfoglalkozások is, amelyeket eddig rendszeren tartott gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. A bérleti díjat túl nagynak tartja ahhoz, hogy azt civil felajánlásokból finanszírozni tudja, és bevallása szerint arra nem volt indíttatása, hogy a külvárosba költöztesse a műhelyét. „A Kézművesház most pihen egyet” – mondta. Felemás érzések kavarognak benne, mert miközben örül annak, hogy a lassan már két éve tartó hercehurca lezárul, sajnálja is, hogy meg kell válnia szeretett műhelyétől. Érdeklődésünkre hozzátette: az önkormányzat nem mutatott hajlandóságot arra, hogy a kézműveseknek is bérmentes teret biztosítson a várban, csakis addig lehettek ott, amíg az uniós projekt le nem zárult. A támogatás részeként ugyanis a polgármesteri hivatalnak vállalnia kellett, hogy a kézművesműhelyeket fenntartja a várban. Amint a szerződés lejárt, azonnal kilátásba helyezték, hogy értékesítik a helyiségeket.

Fotó: Pázmán Ida Facebook-oldala

A „Mesterségek Sétányán” hárman vannak kézművesek, Pázmán tájékoztatása alapján a másik két műhely arra a döntésre jutott, hogy részt vesz a liciten a helyiség bérbe vételéért.

Azt tudni kell, hogy a nagyváradi várban lévő helyiségekért nem tolonganak a vállalkozók. A városi önkormányzat alapján a bérleti díjakat egy előzetes felmérés alapján állapították meg és szavaztatták meg a helyi tanáccsal. Ellentétben a kézművesekkel, a képzőművészek még legalább egy évig a várban maradhatnak. Az Képzőművészek Szövetségének nagyváradi fiókja nem pusztán megőrizheti a galériáját, hanem közérdekű civil szervezetként még a közköltségeket is az önkormányzat állja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?