banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Most már biztos vége a télnek – Torockón is eltemették Farsang Dömét

A tréfás télbúcsúztató szertartása szerint szombaton újra eltemették Farsang Dömét Torockón. Az esmény az előző néhány évhez képest jóval nagyobb számú érdeklődőt vonzott a helyszínre.

Fotók: Kovács KingaA farsangtemetés Torockón több száz éves hagyomány, amelyet a mai napig sikerült megőriznie eredeti formájában a helyi magyar közösségnek. A javarészt turizmusból élő településen megértették, hogy a nagyjából kétórás farsangtemetés köré más programokat is kell szervezni ahhoz, hogy a vendégeket egész hétvégére a faluban marasztalhassák. Az utóbbi években egyre gazdagabb a kulturális kínálat, szervezettebben zajlanak az események, így Erdély egyik leghíresebb farsangtemetése nem veszített látogatottságából.  

A torockói Duna-Ház, a magyar közmédia erdélyi közösségi háza 2014-es megalapítását követően azonnal csatlakozott a farsangtemetéshez, és azóta minden évben ez vált a szombati programindító helyszínévé. Délelőtt népszerű mesefilmeket vetítettek a legkisebbeknek és kísérőiknek, Süsü, a sárkánytól a Vízipók-csódapokig, utána pedig Bertóti Johanna előadóművész, költő adott vidám családi koncertet. A nagybányai születésű, Marosvásárhelyen élő előadóművész fellépésén a játékos zenebona és a meghitt, gitárral kísért versdalok váltakoztak, és a közös éneklés sem maradt el.

Délben Torockóról és a környék turisztikai nevezetességeiről szóló informatív ismeretterjesztő filmeket nézhettek meg az érdeklődők. A filmvetítés különlegessége volt, hogy az egybegyűlt közönség választhatta ki, hogy a felajánlott két film közül melyiket vetítsék le.

Ezt követően művelődéstörténeti előadást tartott a Duna-Ház egyik régi vendége, a Rendhagyó történelemórák című sorozat ötletgazdája, dr. Kovács Sándor, a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet rektora. Az előadó a farsang és a vallás évszázados kapcsolatát tárta fel a tőle megszokott élményszerű, kötetlen humoros stílusban.

A farsangtemetés a szokásos időpontban, 14 órakor kezdődött.  A maskarás farsangi menet a Kriza János Művelődési Háztól indult. Az ostoraikat csattogtató betyárokból, bohócokból, ördögökből, menyasszonyból, vőlegényből és más, javarészt népviseletbe öltözött párokból álló menet végig járta Torockó összes utcáját, majd a főtéri itatónál, a vajornál a „pap” búcsúbeszéde és a „kántor” helyeslő szavai után az ördögök eltemették a telet jelképező Farsang Dömét, amelyet mindvégig egy szamaras szekéren vontattak.

A temetés tulajdonképpen abból áll, hogy a vajor vizére fektetett koporsót botokkal verik szét. A „pap” búcsúztatóját mindig feszült figyelemmel hallgatják végig, hiszen ebben karikírozzák ki a rossz szokásokat és a falu elöljáróit. Idén nem került senki maró gúny tárgyává, a közvélemény szócsöveként beszélő álruhás pap elismerő szavakkal illette a polgármestert, alpolgármestert, lelkipásztort és a tanári kart.

A nagyszabású télbúcsúztató ceremóniát – a torockói idősek emlékezete szerint – eredetileg húshagyókedden tartották, újabban rendhagyó időpontban, a húshagyókeddet követő szombaton szokták megrendezni. Az, hogy az idén egy kicsit csúszott az időpont, szervezési okokból történt, de ez nem jelent gondot a szinte száz százalékban unitáriusok lakta Torockón, ahol a húsvéti nagyböjt nem olyan szigorú, mint a katolikus hívek körében.

Nagy valószínűséggel az idei a torockói farsangtemetés volt a legutolsó farsangfarkák egyike Erdélyben, az egyik résztvevő szerint ez nem baj, mert annál biztosabbak abban, hogy jól eltemették a telet.

Farsang Döme sikeres eltemetését zenés-táncos előadásokkal ünnepelték meg. Fellépett a Torockói fúvószenekar, a torockói és torockószentgyörgyi tagok alkotta Szilas Néptánccsoport, a Gáborjáni Hagyományőrző Népzenei Együttes és a Magyarlapádi Hagyományőrző Néptáncegyüttes. A jó hangulatot a csíkszentgyörgyi Székely Góbék A vakcina nem játék című kabaréja tetőzte. Ezt követően kezdődött a farsangi bál, amelyben a táncmuzsikát a rétyi Csomi Band szolgáltatta. A szórakozás voltaképp már pénteken este elkezdődött a Kriza János Művelődési Házban, ahol DJ Földi és DJ Miske zenéjére bulizhattak a fiatalok. A  két közkedvelt lemezlovas fellépett vasárnap este is, a bál után.

A torockói farsangtemetés a kapcsolatteremtések kiváló alkalma és helyszíne is egyben. Az eseményre minden évben ellátogatnak a magyarországi testvértelepülések, és jelen vannak a Fehér megyei RMDSZ-szervezet képviselői is. Idén tiszteletét tette Bogya Anna, a miniszterelnök-helyettesi kabinet államtitkára és Matuz Zsolt, a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért Felelős Minisztérium államtitkára, valamint Fehér megye önkormányzatának képviselői is.

Deák-Székely Szilárd Levente torockói polgármester beszámolt tevékenységéről, az eddig elért eredményekről. Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere szerint jó látni, hogy jó irányba halad a község, van helyi akarat és tudás, végre vannak sikeres pályázatok, amelyek – az országos RMDSZ-vezetőségnek köszönhetően, amelyiktől időben megkapják az információt és segítséget – új lendületet adnak a minden szempontból páratlan Torockónak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?