Kincsesbánya a kézművesség a vendéglátóiparhoz képest a nagyváradi önkormányzat szerint

Versenytárgyaláson keres albérlőket az önkormányzat a váradi várba. A kézművesektől minimum 25 lej/négyzetméteres bérleti díjat szedne, míg a vendéglátósóktól 7-15 lejt, az irodákért pedig 12 lejt kér négyzetméterenként.

Harminc, a nagyváradi várban található helyiségre hirdetett meg versenytárgyalást a városi önkormányzat. Az ajánlatokat március 1-ig lehet eljuttatni a városházára, a borítékokat két nap múlva nyitják majd fel. Mindazon cégeknek és magánszemélyeknek, akik jelenleg használják a szóban forgó helyiségeket, és nem nyújtanak be árajánlatot, február végéig ki kell üríteniük azokat.Fotó: Facebook/Pázmán Ida

A versenytárgyalásra bocsátott helyiségek között vannak azok is, melyeket a vár felújítása óta kézművesek használnak. Egyeseknek közülük minden bizonnyal végérvényesen távozniuk kell a várból, mivel a kikiáltási árak túlságosan borsosak a számukra. A helyzetüket rontja az is, hogy a vár előtti tér hatalmas építőtelep, s még hosszú hónapokon át az is marad, ami miatt a műemlékegyüttes nehezen megközelíthető, sokkal kevesebb a turista, mint korábban. A kézművesek mostanáig bérmentve használhatták a műhelyeket, ez volt ugyanis az egyik feltétele a várfelújítás uniós forrásból történő finanszírozásának.

Az önkormányzat hét helyiséget szán kézműves termékek, szuvenírek készítésére és értékesítésére, négyet étteremnek, sörözőnek, borozónak vagy bisztrónak, egyet szállodának, egyet könyvesboltnak, míg többiek rendeltetése nincs megszabva, azonban, mivel emeleten találhatóak, csak irodának alkalmasak.

Könyvesbolt üzemeltetése a várban eleve esélytelen vállalkozásnak tűnik, a kézművesek pedig amiatt háborognak, hogy belőlük több pénzt próbál meg kivasalni az önkormányzat, mint a vendéglátósokból. Az egykori fejedelmi palotában meghirdettek 1358 négyzetmétert, melyet szállodaként kellene működtetni, a bérlőnek pedig legkevesebb havi 10 650 lej kellene fizetnie érte, ami 7 lej/négyzetméteres bérleti díjnak felel meg.

A borozóként működtethető helyiség havi bérleti díjának a kikiáltási értéke 10 lej/négyzetméter, az irodák után 12, míg a söröző esetében minimum 15 lej/négyzetméter/hó bevételre számít a városháza. Ez utóbbiak jelenlegi bérlői között informatikai cégek és egy nemzetközi cipőgyártó és forgalmazó vállalat is van. A kézművesektől és a jövőbeli szuvenír bolt működtetőjétől ennél lényegesen nagyobb, négyzetméterenként legalább 25 lejes bérleti díjat akar szedni az önkormányzat. Az érintett kézművesek ez fölöttébb méltánytalannak találják, mivel az ő tevékenységüknek a jövedelmezősége össze sem hasonlítható a vendéglátó- vagy a szállodaiparéval, az informatikáról nem is beszélve.

Kapcsolódók

Kimaradt?