Újramelegített liberális csorba
Nincs olyan megállapodás, ígéret, szerződés a romániai politikában, amit egy friss felmérés ne tudna semmissé tenni. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) sikeresen túlélte az európai parlamenti és a helyhatósági választást, de balszerencséjére közelednek az újabb megmérettetések. A PNL-nek teherré vált az évekkel ezelőtt még húzóerőnek számító Klaus Iohannis, aki irreális ambíciói miatt pofonsorozatba szaladt bele a nemzetközi színtéren. A legrománabb szásznak egyaránt hátat fordítottak a NATO és az Európai Unió tagországai, pedig egykori párttársai naivan azt hitték, kampány építhetnek majd informális vezérük diplomáciai sikerére.
Aztán ott van a PNL-nek a másik púp a háton: Nicolae Ciucă. A pártelnökké avanzsált tartalékos négycsillagos tábornokra ma már nehéz ráhúzni a tiszteletet érdemlő hős katonatiszt imázst, bármennyire is próbálkoznak ezzel a PNL kampánystratégiái. A rémisztően rosszul kommunikáló Ciucă egy jóravaló blokkfelelőst idéz, akire akkor sem lehet haragudni, ha mindig elfelejti a liftjavító telefonszámát. Belőle kellene frappáns elnökjelöltet faragni, de egyelőre ez nagyon nem megy. Nincs az a PNL-barát közvélemény-kutatás, amely az elnökválasztás második fordulójába jósolná a volt vezérkari főnököt.
Mit lehet ilyenkor tenni? A jelölt visszaléptetése káoszt okozna a pártban, ráadásul nincs hirtelen előrántható alternatíva. Marad tehát Ciucă. Csak egy kis időt kér neki a PNL. Hátha novemberig megszeretik, hátha addig visszatérnek a szabadságról a PSD-ellenes középosztálybeliek, nagyvárosiak. Csakhogy bonyolódik a helyzet. Megjelent a színtéren a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) új elnöke, Elena Lasconi. A volt televíziós újságíró – aki gyorsan megkapta a homofób jelzőt, csak azért, mert kiállt a hagyományos család mellett – ugyanarra a szavazórétegre pályázik, mint a PNL és Ciucă. Profin nyilatkozik, agilis, tökéletes ellentéte a tábornok által képviselt merev politikusprofilnak, s taktikusan szakított az USR sokak által vállalhatatlan ultraliberális üzeneteivel.
Mindeközben Marcel Ciolacu máris államfőt játszik. Brüsszelben tárgyal, aztán Bukarestben az összes parlamenti párttal közösen keres megoldást a koalíciós válságra. A stabilitás őre ő. Jelen állás szerint, bárhogyan is alakuljon az elnökválasztás időpontja körüli vita, a miniszterelnök szerezhet imázselőnyt a helyzetből.
A háttérben közben széles mosollyal az arcán figyel Mircea Geoană, aki onnan érkezik a romániai megmérettetési versenybe, ahova Klaus Iohannis vágyott: a NATO vezérkarából. Míg Ciucă esetében reménytelenek a felmérési adatok, addig a volt külügyminiszter már nagyon hosszú ideje elmozdíthatatlan a közvélemény-kutatási listák első helyéről.
Tévedés lenne azt hinni, hogy Geoană csak a PSD-s szavazóktól kaphat támogatást. A NATO jelenlegi főtitkár-helyettese nem a „nép embere”, hanem a pártokon átívelő „hiteles szakértő” szerepében indul majd az elnökválasztáson. Neki is jól jönne a novemberi időpont, már csak azért is, mert október közepéig még a NATO főtitkár-helyettese, azaz nem tud teljes erőbedobással kampányolni. A népszerűségben rosszul álló Ciucă George Simiont is meg kellene előzze, ha a döntő fordulóba akar jutni. Ez sem tűnik könnyű feladatnak jelen állás szerint.
A PNL megint bajban van. Ahogyan az ilyenkor lenni szokott, a párt politikai balhéval, álvitákkal, politikai pankrációval igyekszik magára terelni a figyelmet. Újramelegíti azt a bizonyos madárlátta csorbát. Nem ajánlatos belekóstolni ebben a hőségben.
(Nyitókép forrása: Stiri pe surse)
CSAK SAJÁT