Károlyi Béla, a tornasport megkerülhetetlen legendája

Bár megosztó személyiség volt, kétségtelenül a tornasport megkerülhetetlen legendája Károlyi Béla. A világhírű edző „sikerreceptje” a történelem részévé vált, munkássága sportolók tucatjainak a pályafutását határozta meg.

Hétvégén érkezett a szomorú hír, hogy nyolcvankét éves korában elhunyt Károlyi Béla. Ahogyan írtuk, a legendás edző halálát az amerikai tornaszövetség jelentette be, majd nem sokkal azt követően búcsúüzenetek sora lepte el a közösségi médiát.

Merthogy a tornászport olyan meghatározó alakja távozott az élők sorából, akinek megkerülhetetlen érdemei vannak a tornasport történetében. Pedig a Kolozsváron született Károlyi Béla juniorként még a bokszringben aratott sikereket és kalapácsvetőként kóstolt bele a sport világába. A testnevelési egyetemen viszont megismerkedett későbbi feleségével, a tornász Erőss Mártával és nevük egyé forrt a tornasporttal.

Fotó: Károlyi Béla személyes archívuma/archív felvétel

A 60-70-es években alapozták meg központosított edzőtáborokat, felkutatták az egészen fiatal tehetségeket, akiket aztán kinevelve megreformálták az addig idősebb sportolókhoz „szokott” rendszert. Emlékezzünk csak Nadia Comănecire, aki az 1976-os olimpián, mindössze 14 évesen a sportág történetében elsőként kapott 10 pontot egy gyakorlatára.

A romániai női tornászválogatott viszont hiába volt sikeres Károlyiék irányítása mellett, a kommunista rezsimmel sok vitája akadt a szakembernek. Rossz szemmel nézték például, amikor a moszkvai ötkarikás játékokon a játékvezetést bírálta, amiért szerinte Comănecitől „elloptak” egy aranyérmet.

Fotó: Károlyi Béla személyes archívuma/archív felvétel

Nem véletlen, hogy egy évvel később feleségével együtt az Egyesült Államokba disszidált. Hiába volt világhírű edző, kezdetben még dokkmunkásként dolgozott, mígnem visszatért a sport világába. Előbb egy nyári táborban, majd egy magán tornateremben dolgozott edzőként. Ezt 1982 őszén meg is vásárolta, és innentől kezdve elkezdte megalapozni a Romániából magával vitt sikerreceptjét a tengerentúlon.

Tornatermében nevelkedett például Dianne Durham, aki az első színes bőrű tornász lett, aki országos bajnokságot nyert Amerikában, majd következett Mary Lou Retton, aki 1984-ben megszerezte az Egyesült Államok első olimpiai aranyérmét tornában. Öt érmet vitt haza Los Angelesből és ettől kezdve özönlöttek a fiatal tehetségek a Károlyi Ranchre.

Fotó: Károlyi Béla személyes archívuma/archív felvétel

A Károlyi házaspár magabiztosan szállította a sikereket és az olyan feledhetetlen emlékeket, mint amilyen az 1996-os olimpián történt, amikor az erdélyi szakember az ölében vitte a sérült Kerri Strugot, miután megnyerték csapatban a történelmi aranyérmet. Strug akkor sérült bokával végezte el második gyakorlatát gerendán, de ahogyan mondta: erre nem Károlyi kényszerítette, a szakember kiabálása csak biztatás volt a számára.

„You can do it”

Az a bizonyos „you can do it”, azaz „meg tudod csinálni” bekiabálás, ami később szállóigévé vált. Bátorítása, pozitív megerősítését viszont később úgy értelmezték, hogy „győzelem minden áron” és az évek elteltével megkérdőjelezték drákói edzésmódszereit. Főleg azt követően, hogy több tornász is durva bánásmódra panaszkodott vele kapcsolatban.

Az 1997-ben a Nemzetközi Tornahírességek Csarnokába beválasztott Károlyi Béla a tengerentúli sajtónak ismerte el, hogy ő sohasem elégedett, maximalizmusa pedig a tornateremben is megmutatkozott.

Fotó: Károlyi Béla személyes archívuma/archív felvétel

Ahogyan írtuk, Károlyi Béla 2000-ig irányította az amerikai tornászválogatottat, munkáját felesége folytatta 2016-ig. Belekeveredtek viszont a Larry Nassar botrányba. Ő volt az a csapatorvos, akit 175 év börtönbüntetésre ítélték, amiért szexuálisan zaklatta a tornászlányokat a Károlyi Ranch-en. Volt válogatott sportoló be is perelte őket, amiért szerinte olyan ellenséges környezetet teremtettek a ranchükön működő edzőközpontjukban, amely elősegítette a válogatott csapatorvosának szexuális zaklatásait. Egyebek mellett durva bánásmódra, lelki és testi bántalmazásra panaszkodott.

Amikor pár évvel ezelőtt mi is beszéltünk Károlyi Bélával, ő leszögezte, hogy ezek koholt vádak, nem is szívesen foglalkozott az üggyel. Azt vallotta, hogy a tornában nagyon magasan van a mérce, többen is kirostálódnak menet közben, de vannak olyan tehetséges fiatalok, akik lelkesen dolgoznak a sikerért.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?