A legismertebb magyarnak állít emléket a Puskás Ferenc múzeum Budapesten

Hétfőtől múzeum őrzi a földkerekség legismertebb magyarjának, a Kispest, a Real Madrid és persze az Aranycsapat egykori legendás játékosának, Puskás Ferencnek az emlékét. Az Orbán Viktor magyar miniszterelnök által megnyitott intézmény a Puskás Aréna toronyépületében fogadja a látogatókat.

A magyar labdarúgás napja alkalmából nyitotta meg kapuit Budapesten a Puskás Ferencnek emléket állító állandó tárlat. A legendás játékos és egyben az Aranycsapat előtt is tisztelgő Puskás Múzeumot Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke nyitotta meg. Az eseményen beszédet mondott Emilio Butragueno, a Real Madrid nemzetközi igazgatója, korábbi legendás játékosa; Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, a Puskás Múzeum vezető kurátora, illetve videón üzent a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA ) elnöke, Gianni Infantino.

Százéves álom

„A magyar futballkultúra megtestesítője az Aranycsapat és Puskás Ferenc, aki a gól szinonimájává vált. Ahogy Czibor Zoltán mondta Szöllősi György könyvében, és az idézet a múzeumban is olvasható: ha Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett. Mi megígértük neki, hogy a magyar futballt újra fogjuk építeni. Egy nagy adósságunk azonban még volt. A százéves álmot beteljesítő Puskás Arénát egészen a mai napig nem nyilváníthattuk befejezettnek, nem készültünk el vele teljesen. Tartoztunk még a magyar és a világfutballnak, az idelátogató százezreknek, saját magunknak, de elsősorban Öcsi bácsinak és zseniális magyar csapattársainak azzal, hogy itt, a róla elnevezett, immár ismét világhírű stadionban méltó emléket állítunk nekik. A Puskás Múzeum létrehozásával most ezt a feladatot teljesítettük. Régi és kínzó adósságát teljesíti ezzel Magyarország. A 20. században Puskás és az Aranycsapat mégiscsak világraszóló magyar sikertörténetet írt, amely meghatározó nemzedéki élmény lett az egész földkerekségen, sőt annál is több: történelmi távlatból nézve is örökérvényű, klasszikus, megkerülhetetlen, kultúrtörténeti jelentőségű magyar sikersztori. Ezt a történetet mondja el az idelátogatóknak a Puskás Múzeum,  amelyet ezennel tisztelettel megnyitok” – fogalmazott megnyitóbeszédében Orbán Viktor.

A Puskás Múzeum bemutatja a világ legismertebb és legnépszerűbb magyarjának, Puskás Ferencnek az életét, otthonait a kispesti szoba-konyhától a madridi luxuslakásig, csapattársait, edzőit, ellenfeleit, a korszakot, amelyben az ország kedvence és a sportvilág sztárja lett – fogalmaz a múzeum hivatalos ismertetője. Mindehhez Puskás Ferenc számos eredeti trófeáját, dokumentumát, bútorát, használati tárgyát is felhasználták, csakúgy, mint a világban fellelhető ezernyi fotó és filmfelvétel közül a legfontosabbakat, legizgalmasabbakat – írja beszámolójában a tárlatról a Nemzeti Sport.

A létesítmény a kiszolgálótérrel együtt öt szinten dolgozza fel korszerű köntösben, F. Kovács Attila Kossuth-díjas tervező által kialakított koncepció mentén az egykori játékos, edző, sportvezető életét. A tárlatot bejárva feltárul a látogató előtt Puskás Ferenc élete a kispesti szülőháztól a madridi, Bajnokcsapatok Európa Kupája-győzelmekkel kísért karrierig. Ugyanakkor képet kaphatunk az 50-es évek korszelleméről is, megelevenednek a kommunista diktatúra legsötétebb évei, az 1956-os forradalom és szabadságharc, illetve az azt követő megtorlássorozat.

Puskás Múzeum: Budapest, XIV. kerület, Istvánmezei út 3-5.
Elérhetőségek: www.puskasmuzeum.hu
E-mail: puskasmuzeum@nsu.hu
Telefonszám: +36 (70) 372 72 34
Nyitvatartás: A Puskás Múzeum látogatásához előzetes regisztráció szükséges, amelyet megtehetnek az érdeklődők az intézmény honlapján keresztül.

(Borítókép: Terror Háza Múzeum)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?