Kulturális erőtér: összekapcsolják a székelyföldi és magyarországi kulturális programokat

A magyarországi Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) Kárpát-medencei kulturális erőtérben gondolkodik és mintaprogramokat indít Székelyföldön, amelyek által a kulturális intézmények csatlakoznak a Tehetség Paletta, a Közösségépítő Kultúránk, A Szakkör és a Petőfi Kulturális Programokhoz.

A magyarországi Kulturális és Innovációs Minisztérium képviselői idén már második alkalommal látogattak el Székelyföldre, mivel megoldásokat szeretnének kínálni azokra a kihívásokra, amelyek a családokat és gyerekeket érik, mint az online tér és a multikulturalizmus, fogalmazott sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján Závogyán Magdolna államtitkár.Arday Géza, Závogyán Magdolna és Juhász Erika | A szerző felvétele

Felidézte, hogy januárban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter egyeztetett első körben a háromszéki kulturális intézmények vezetőjével, ezúttal pedig a közös kulturális programok megvalósításáról tárgyaltak, hogy azokba minél hamarabb be tudjanak kapcsolódni a Kovászna, Hargita és Maros megyei kulturális intézmények.

Závogyán Magdolna hozzátette: Magyarország kormánya kulturális mintaprogramokat indított, amelyekkel azt próbálják elérni, hogy az online térből a közösségi térbe kapcsolódjon be minél több fiatal és minél több család. Ennek érdekében Sepsiszentgyörgyön egyeztettek a háromszéki kulturális intézmények vezetőivel arról, hogy miként tudják kiterjeszteni Székelyföldre az egyes anyaországbeli kulturális programokat és a kulturális együttműködéseket.

Kulturális Mintaprogram Háromszéken is

Az államtitkár bejelentette, hogy elindítottak egy háromszéki Kulturális Mintaprogramot. Azt kérték a színházak, művelődési házak, múzeumok, könyvtárak képviselőitől, dolgozzanak ki városokba, falvakba elvihető előadásokat, kulturális programokat és a Petőfi Kulturális Program keretében szeptembertől Székelyföldön belül, de a teljes Kárpát-medencében elindulhat egyfajta tájolás, kulturális együttműködés - mondta.

Az államtitkár a székelyföldi és partiumi magyarokat arra kérte fel, hogy a https://aszakkor.hu/ oldalon májusig csatlakozzanak A Szakkör Programba. A szakkörcsoportok öt fős kiscsoportokban működnek és a Nemzeti Művelődési Intézet díjmentesen biztosítja a különböző hagyományos mesterségekhez és népi, kézműves tevékenységek gyakorlásához szükséges eszközöket és alapanyagokat, illetve szakkönyveket és videókat juttatnak el az oktató nélküli csoportoknak.Önkormányzati és kulturális vezetők vettek részt a találkozón | Fotó: Facebook/Závogyán Magdolna

Idén 21 féle szakkör indul – többek között hímzés, mézeskalács-készítés, vesszőfonás, bútorfestés, gyertyakészítés, tojásfestés, kötés gyönggyel, éremgyűjtés, papírfonás, csuhé, makramé, nemezelés, quilling, natúrkozmetika, baba-mama horgolás, gyöngyfűzés, csipkeverés és szövés kereten.

A harmadik a Közösségépítő Kultúránk Program, melynek keretében azok a kulturális szakemberek, akik közösségfejlesztésben érintettek, egyfajta „látóúton” vehetnek részt, ahol a magyarországi jó gyakorlatokat sajátíthatják el és ültethetik életbe saját közösségeikben. Szeretnének kulturális látópontokat kialakítani Háromszéken is, mondta az államtitkár.

A Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, Juhász Erika az idén induló Tehetségpaletta Programról számolt be. Ebbe azokat a már működő közösségeket várják, amelyek be szeretnék mutatni a saját produkciójukat, tevékenységeiket, alkotóművészeti munkájukat, lehet az többek között színházi, bábszínházi előadás, fúvószenekari produkció, képzőművészet, esszé és novella írás. Ez a program 12 területen indul el és március 14-ig lehet rá jelentkezni a Nemzeti Művelődési Intézet honlapján. (https://nmi.hu/hirek/kezdolapi/felhivas-a-tehetsegpaletta-programra)

Kapcsolódók

Kimaradt?