Téli hegyi-autósversenyt tartottak Kommandón

Pénteken a pályaismerkedéssel – szakmai nyelven shakedown – startolt el a 18. Winter Rally a Kovászna megyei Auto Crono szervezésében. Az európai szinten is ritkaságszámba menő versenyre – Románián kívül még Lett- és Svédországban szerveznek hasonlót – háromtucatnál több autó nevezett be.

Az időjárás kedvezett a versenynek, aminek fő feltétele, hogy hó legyen – közölte az 1997-ben alapított Auto Crono pilótaiskola vezetője, Simon Árpád a Maszolnak. Kifejtette: vajóban a huszadik kiadásánál tartana a verseny, de két évben a nem megfelelő időjárás miatt kellett lemondják a szervezést.Az útviszonyok miatt kötelező volt a szöges gumi | A szerző felvétele

Az időjárás valóban a szervezőkkel tartott: a rendezvény fő napján, szombaton, a kora reggeli órákban csípős hideg fogadta Háromszék legmagasabban fekvő településére, Kommandóra látogatókat. A verseny alaptábora a település bejáratától nem messze lévő panzió udvarán volt kialakítva, a sátrakban technikusok szorgoskodtak, hogy versenyképesre varázsolják a sokszáz lóerős, különlegesen felszerelt járműveket.

Ezek között volt több Skoda Fabia R5, Renault Clio, Subaru Imprenza STI, Mitsubishi Lancer EVO, Seat, Can-Am Maverick, Seat, BMW, Suzuki, Ford, Citroen, GarillaX3 stb. A szovjet autógyártás gyöngyszemei – a Ladák – is jelen voltak, a Dacia márkát pedig a Sandero és a Logan típusok képviselték. Ez utóbbival versenyzett a kommandói Deák Tamás is, azonban az Argeș megyéből bérelt autójának kapcsolószekrénye a pálya a Bodza vidékénél fekvő zabratói részénél megadta magát, így kiesett a versenyből.

Maga az autóbérlés nem ritka ebben a műfajban: a különleges járgányok annyira drágák, hogy sokan erre szakosodott cégeknek fizetnek, hogy versenyezhessenek. Ami a költségeket illeti: már csak egy versenyen is megjelenni nagy anyagi ráfordítást igényel, hiszen ezeknek az autóknak szinte mindene egyedi: a felfüggesztés, a fékrendszer stb. – magyarázta Simon Árpád. A spéci kialakításra szükség is van, hiszen a nemritkán háromszáz lóerős versenygépek a murvás erdei utakon akár kétszáz kilométeres sebességgel is mehetnek bizonyos szakaszokon – tette hozzá az Auto Crono vezetője. A kommandói versenyre jelentkezni már az is anyagi ráfordítással járt, hogy a szervezők csak szeges gumival felszerelt autókat engedtek útjukra, ezek pedig a talajviszonyok miatt csak egy versenyt bírnak ki, a szegecsek a verseny végére általában eltűnnek az abroncsokról – részletezték a tudnivalókat.

Fogynak a háromszéki versenyzők

Az autók a telephelyről Kommandó ún. csángó falurészéhez hajtottak, az ott felállított starttól vette kezdetét az időre menő verseny, amelyet egyébként a csendőrség, a tűzoltóság és a mentőszolgálat is felügyeltek, hogy szükség esetén be tudjanak avatkozni.

Az autók a hóval és a helyenként jeges úton elképesztő sebességgel hajtottak, a nézők pedig csak bizonyos helyekről szemlélhették a látványos futamokat, hiszen az ilyen terep- és útviszonyok miatt rendkívül magas volt a balesetek bekövetkezése, erre szerencsére nem került sor. A legtöbben a Gyulafalva nevű helyen követték a futamokat, ezen a szakaszon ugyanis messze el lehetett látni, így több részlet volt megfigyelhető a még így is másodpercek alatt eltűnő versenyautók produkciójából.

Az autók több ízben megtették a Kommandó és Zabrató közötti távot, az idő alapján és kategóriák szerint rangsorolták őket. A szünetek között is volt bámulni való: a szemlélődők nagy meglepetésére egy adott pillanatban megjelent egy civil helikopter, hóvihart kavarva leszállt egy tisztáson, az utasai pedig elvegyültek a szurkolók között. Mint kiderült, az egyik pilóta hozzátartozói voltak. A versenyzők egyébként nem csak belföldiek voltak: érkeztek Magyarországról, Bulgáriából, Szlovéniából és Olaszországból is. Mint kiderült: meghívásos alapon, mivel ez egy magánverseny, nem képezi az országos futamok részét. Ennek tükrében nem nevezhet be akárki, kell legyen egy szakmai háttere, vagy más versenyző részéről felmutatott referenciája.

A futam szombaton kora este Kovászna központjában ért véget, a Superspecial nevű produkcióval. Ez lehetővé tette a nézők számára, hogy közelebbről is szemügyre vehessék a versenyautókat, így inkább szemlélőbarátabb volt, mint a tulajdonképpeni hegyi verseny.

Ami a versenyzők háromszékiek általi csökkenő számát illeti, Simon Árpádtól megtudtuk: mivel egy nagyon költséges szakága az autóversenyeknek, így a korábbi három, négy, sőt, öt versenyző kikopott. Próbálják a fiatalokat megszólítani, hogy akinek lehetősége van, az próbálja ki magát ebben a nehéz sport ágazatban – summázott Simon Árpád.

Kapcsolódók

Kimaradt?