Showcase – Sikerrel zárult a temesvári színházak miniévada

Kedd este a Csiky Gergely Állami Magyar Színház Szabó Kristóf által rendezett Danaos című előadását követő beszélgetéssel ért véget a temesvári Állami Német Színház és a Csiky Gergely Állami Magyar Színház közös miniévadja, a 2025. január 31.- február 3. között lezajlott Showcase.

A Showcase nevet viselő miniévad öt napja alatt a két színház hét kiemelkedő előadását láthatta a közönség, a rendezvénysorozat pedig sikerként értékelhető: a német és magyar nyelvű előadásokat a két színház közönsége mellett több mint harminc kritikus és színházi szakember is megtekintette, akik Európa különböző országaiból érkeztek Fehéroroszországtól Portugáliáig. A produkciókat követő közönségtalálkozók és beszélgetések lehetőséget teremtettek a mélyebb értelmezésre, a szakmai eszmecserére és a temesvári színházi élet nemzetközi kontextusba helyezésére – olvasható a Csiky Gergely Állami Magyar Színház közleményében.

A miniévad utolsó, Danaos című előadása./ Fotó: Beliczay László

Kiemelkedő érdeklődés övezte a Showcase egyik legkülönlegesebb produkcióját, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház 1978 című előadását, amelyet a Temesvári Műszaki Egyetem épületében mutattak be. A nézőtér zsúfolásig megtelt, a produkciót követő beszélgetésen pedig élénk diskurzus alakult ki az előadás sajátos, dokumentarista jellegéről, amelyet Tomi Janežič színházi nyelve határoz meg. A szlovén rendező nagyszabású színházi projektje, a Dodekalógia 1972–1983 tizenkét előadásának mindegyike egy-egy évet jelöl címében, és mindegyikét más-más kelet-közép-európai városban állította színre a rendező, a történetek viszont – a közös történelem bizonyságaként – összefonódnak. Az előadások, akárcsak a Temesváron készült 1978, transzgenerációs dokumentum-fikciók, amelyek az alkotók személyes történeteire és családi emlékeire épülnek, ezáltal segítve kapcsolatot teremteni múlt és jelen között.

A beszélgetésen elhangzott, hogy az alkotók keresik az 1978 című produkció más térben való megvalósításának lehetőségét annak érdekében, hogy az előadás más városokban, új kontextusokban is megszólíthassa a közönséget. A teljes dodekalógia idén Nova Gorica és Gorizia városaiban is bemutatásra kerül, a szlovén és az olasz város idén közösen viselik az Európa Kulturális Fővárosa címet.

A miniévad lehetőséget biztosított a kritikusok számára, hogy gyermek- és ifjúsági előadásokat is megtekintsenek. A szakma elismerően értékelte a fesztivál egyetlen hagyományos értelemben vett bábelőadását, a Csiky Gergely Állami Magyar Színház Badu mama gyermekei című produkcióját. A Varsányi Péter rendezte előadás egyedi képi világa és érzékeny történetmesélése révén egyszerre szólította meg a fiatal és a felnőtt nézőket. A kritikusok kiemelték az előadás költői képi megoldásait, finoman rétegzett dramaturgiáját és azt, ahogyan játékosan, mégis mély érzelmi hatással reflektál az emberiség jövőjét érintő kérdésekre.

A német-magyar közös kezdeményezés nemcsak elősegítette a két színház közötti szakmai párbeszédet, hanem találkozási lehetőséget is teremtett közönségeik számára, támogatva a kultúrák kölcsönös megismerését. Az eseménynek köszönhetően a nézők és a kritikusok különböző művészi megközelítéseket és perspektívákat fedezhettek fel, ez pedig hozzájárul a kulturális kohézió erősítéséhez, illetve a város művészeti életének gazdagításához.

Részlet a Badu Mama gyermekei című előadásból./ Fotó: Beliczay László

A fesztivál célkitűzései azáltal is megvalósultak, hogy a törzsközönség megismerhette a társintézmény produkcióit, és sikerült Temesvárt láthatóbbá tenni Európa színházi térképen. Az első visszajelzések máris biztatóak, a szervezők pedig azt remélik, hogy a rendezvénysorozat hosszú távon is hozzájárul a két színház közötti együttműködés elmélyítéséhez és a város, illetve a régió kulturális sokszínűségének megerősítéséhez.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?