Kiváló eredményeket érnek el a fiatal szilágysági népdalénekesek

A mindössze 12 éves pacsirta hangú fiatal hölgy, Farnas Karola Edina elvitte Szilágynagyfalu jó hírét a Temes megyei Újszentesre, ahol korcsoportjában, az Őszirózsa vetélkedőn első helyezést ért el. Diáktársai, tanárai büszkék teljesítményére. Karola azt szeretné, hogy a jövőben ne csak kisszínpadon, hanem nagyszínpadon, hatalmas közönség előtt is megcsillogtassa tehetségét.

A mindössze hatodik osztályos Karola hétéves kora óta „bontogatja szárnyait”. Első egyéni előadása egy helyi Mikulás bulin volt, ahol a Jégvarázs mese Legyen hó című dalát adta elő. „Akkor vettük észre zenei képességét, hogy különleges hangja van, és a magas hangokat is ki tudja énekelni. Arra biztattuk, hogy járjon énektanárhoz, de nem szeretett volna, sőt népdalvetélkedőn sem akart részt venni. Ezért soha nem erőltettük, hobbiból énekelt a korának megfelelő dalokat különböző helyi rendezvényeken” – mesélte édesanyja, Farnas Edina.

Fotók: Farnas Karola személyes archívuma

Az első jelentősebb fellépése az István a király című rockoperában volt, amit iskolástársaival adott elő a helyi kultúrotthonban. Az előadásban Réka szerepét játszotta. Szülei elmondása szerint nagyon szerette a szerepet, akkor mindenkinek feltűnt jó hangja, sok pozitív visszajelzést kapott, így egyre bátrabb és magabiztosabb lett, sőt, ha visszagondol arra az időre, azt mondja, szívesen újrajátszaná a szerepet. A sikeren felbuzdulva Karola csapatban és egyéniben is részt vett egy Kárpát-medencei népdalversenyen, de nem ért el díjazást, viszont arra késztette a verseny, hogy többet gyakoroljon, és fejlessze énekhangját. Bátrabban lépett fel a helyi rendezvényeken, az Arany János Napokon, március 15-én, énekelt a Légy jó mindhaláligból, a Padlás című musicalből, és a helyi református lelkész felkérésére népdalokat is előadott.

A tanítónénije, Janó Erzsébet, aki ma is az egyik legnagyobb támogatója, jelezte, hogy nagyon szépen énekel, nem téveszt hangokat, így felbátorodva jelentkezett egy énektanárnál, Torma Zsuzsannánál, sőt beiratkozott a templomi gyerekkórusba is. Az első népdalversenye Mérán volt negyedik osztályos korában. „Ugyanebben az évben vett részt először az Őszirózsa című megyei népdalvetélkedőn, amelyen első díjat kapott, és amelyre utolsó percben érkeztünk, mert aznap egy másik versenyen is énekelt. Már a tavaly részt vehetett az Őszirózsa országos döntőjén. Nagyon tetszett neki a verseny, a hely, a szervezés, az emberek kedvessége, és főként a népdalok sokszínűsége. Bár díj nélkül, de nagyon sok tapasztalattal, inspirációval tért haza” – mesélte édesapja, Farnas Ferencz.

Hazatérve önszorgalomból gyergyói dalokat kezdett énekelni, amelyekkel már az idei versenyre készült, és mint Karola meséli, ezek olyan gyönyörűek, hogy majd gyerekeinek is megtanítja. Ötödik osztályos korától hetente egyszer Fekete István zenetanár oktatja, akihez Karola nagyon közel áll, mert minden téren támogatja és bátorítja. Már abban az évben a szilágynagyfalui diák az Őszirózsa megyei szakaszán első helyezést ért el, így kijutott ismét az országos versenyre. A szilágyperecseni Szilágysági gyerek vagyok népdalvetélkedőn szintén első díjat kapott az V–VIII. osztályos korcsoportban. Tavaly bejutott a Válaszúton megrendezett Hajnal akar lenni című Kárpát-medencei népdalvetélkedő elődöntőjébe is. Szülei szerint jó énekhangját a dédszülöktől örökölhette, Karola szabadidejében olyan, mint a legtöbb társa, könnyűzenét és népdalokat hallgat.

Már a tavaly reméltem, hogy újból eljutok az országos szintre, ezért sokat készültem az idei versenyre, és az elmúlt vetélkedőkből sok ihletet nyertem. A választott dalom ezúttal egy gyergyói népdal volt, a verseny nagyon színvonalasnak bizonyult, tíz megyéből a legjobb hangú fellépők vettek részt. Nekem főleg az általuk előadott dalok és a népviseletük tetszett. Az elején nagyon izgultam, de a verseny után büszke voltam magamra, és úgy gondoltam, elég jól teljesítettem ahhoz, hogy helyezést érjek el” – mesélte Karola. Abban reménykedett, hogy legalább a harmadik díjjal térhet haza, de produkciója jobban sikerült, mint gondolta. Amikor a gálán felolvasták a neveket és a helyezéseket, már a második díjazottnál tartottak, de őt még nem szólították. Így arra gondolt, hogy „talán mégsem volt olyan jó”, majd kimondták a nevét, és a helyezést.

„Hihetetlen érzés volt azt hallani, hogy a szilágynagyfalui Petri Mór Szakközépiskola tanulója, Farnas Karola Edina viheti haza az első díjat. Nem hittem el, hogy ott állhatok és átvehetem azt a díjat, amiről tavaly még álmodni sem mertem. Nagyon jó érzés volt újból elénekelni a kedvenc népdalomat. Ez egy kiváltság, mert csak az első díjasok énekelhetik el újra a dalt” – mondta a nyertes.

Karola elmesélte, sok hasonló élményt szeretne még átélni, eljutni országos vetélkedőkre, megmutatni énektudását. Bár nem játszik hangszeren, és középiskolai tanulmányait sem tudja még hol végzi, egy biztos, a népdaléneklést folytatja. A verseny óta nagyon sokan osztoztak örömében, „István bácsinak” (Karola így szólítja Fekete Istvánt) határtalan volt az öröme, és persze a szülőknek is. Tanárai, diáktársai is megdicsérték, de a legnagyobb elismerés számára a zsűri és az idegenek gratulációi voltak.

A versenyen szintén a Szilágyságot képviselte és különdíjban részesült a szilágybagosi Lukács Zsanett, akiről felkészítője, Birtalan Beáta, a következőket mondta: „Egy versenyen részt venni és jól szerepelni sok munkával jár, de egy országos versenyen részt venni, az már önmagában győzelem! Egyik dalos pacsirtám csengő, tiszta éneklésével különdíjban részesült, ami győzelmet jelent mindkettőnk számára!”. Fekete István énektanár két másik diákja, a szilágynagyfalui Tőtős Amanda és a szilágysomlyói Bákai Dominik is különdíjas lett. Az előkészítő–negyedik osztályos tanulóknak is Újszentesen tartották meg a regionális versenyt, amelyen egy szilágybagosi kisdiák, Jankó Nóra első helyezést ért el.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?