Családi napok Zilahon – Élettel töltötték meg a teret a magyar közösségek

Évente kétszer – tavasszal és ősszel – szinte egyhetes eseménysorozaton vehet részt a szilágysági magyar közösség Zilahon, a Szikszai téren. A tavaszi ünnepséget a múlt héten tartották.

Nebuló-focikupával startolt az idei Szilágysági családi majális, amelyen a magyar tagozaton tanuló zilahi kisdiákok vettek részt. A hétvégéhez közeledve, a Szilágyságba látogatott az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan, aki zilahi, krasznai és szilágyperecseni iskolásokkal találkozott, megosztotta űrbéli élményeit, és válaszolt az érdeklődők kérdéseire. A fiatalabbak kíváncsisága határtalan volt, de többször is elhangzott, tanulni kell, mert nagy lépéseket csak tanulás árán érhet el az ember.

A szerző felvételei

,,Farkas Bertalanról mindenkinek az űrutazás és az űrhajózás jut az eszébe. Számunkra szinte lehetetlen kijutni az űrbe, de Berci bácsi személyesen kalauzolt bennünket, krasznaiakat a megörökített élményein keresztül a nagy univerzum felé. Arra a kérdésre, ki szeretné követni példáját, szinte minden gyerek felemelte a kezét. Nekik azt tanácsolta, hogy tanuljanak sokat, sajátítsanak el minél több nyelvet és sportoljanak, hogy edzett legyen a testük ehhez a nem mindennapi feladathoz.

A Farkas Bertalan Oktatási és Módszertani Központ egy 25 000 euró értékű egyedülálló és hatékony oktatásfejlesztő termékeket és programokat tartalmazó online szoftvercsomagot adott át Kovács István polgármesternek, amelyet a helyi iskola diákjai és tanárai használhatnak, alkalmazhatnak az elkövetkezendő időszakban” – mesélte a krasznai találkozás kapcsán Oláh Tünde szervező.

A péntek délután a musical és operett szerelmeseinek kedvezett. Magyarországi előadók, Mahó Andrea, Csengeri Attila, Simon Panna Bogi és Jenei Gábor művészek örökzöld slágereket adtak elő, néha dalra fakasztva a közönséget, akik tapssal jutalmazták a színvonalas előadást.

Élettel töltötték meg a teret a magyar közösségek

A sport, zene és a fiataloknak szánt „tudományos” előadás után a szórakozásé volt a főszerep. Vasárnap, a reggeli órákban a magyar községek sátraikat állították, díszítették, miközben a férfiak és a hölgyek az aznapi ebéd hozzávalóit készítették elő. Hámozták a burgonyát, pucolták a hagymát, szeletelték a húst, sütötték a fánkot és a lángost, hogy ne csak a látvánnyal, hanem az illattal is a térre csalogassák a családokat. Előkerült a bemelegítést szolgáló jó szilágysági bor, pálinka, amely a jó hangulatot garantálja. A zilahiak mindeközben már hangoltak, citeráztak, nótázgattak, táncra perdültek, „elvégre ünnepelni, szórakozni, mulatni gyűltek össze”.

Lassan-lassan minden szükséges hozzávaló már a bográcsba került, és ahogy főtt az ebéd, úgy érkeztek a fellépők is. Amilyen változatosak voltak az ízek, olyan színes volt a program. A téren arcfestéssel, kézműves foglalkozásokkal kedveztek a gyermekeknek, a fiatalok mindeközben társasjátékoztak, szatyrokat festettek. A színpadon egymást követték a táncos lábú és dalos hangú előadók, tehetséges zenészek. A színpad előtti érdeklődők száma folyamatosan nőtt, estére, a László Attila koncertre, már megtelt a tér, és a közönség együtt énekelt az előadóval.

A jó időjárás is a szilágyságiaknak kedvezett. Több száz gyermek és családjaik ünnepeltek együtt, az immár hagyománnyá vált rendezvényen.

Seres Dénes, az RMDSZ Szilágy megyei elnöke a Maszolnak elmondta, a szilágysági magyarság ismét majálist ül, úgy ahogy megörököltük, hiszen már hagyományt teremtettünk ebből. A magyar közösségek eljöttek, elhozták finom házi termékeiket, hogy megkínálják egymást, miközben gyermekeik színpadi előadásaival büszkélkedhetnek. A rendezvény lehetőséget ad az ismerkedésre, az együtt ünneplésre, hogy közösségként működjünk a Szilágyságban. Az összetartozásnak, összefogásnak köszönhetően fel tudjuk mutatni, létezünk, vagyunk, együtt szórakozunk. Fontos, hogy ezt tovább vigyük, hogy a gyermekeink is érezzék, mennyire fontos a közösségi élet.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?