Négy éve erősíti a szilágysági magyar identitástudatot a Varrd magad a viseleted projekt

Megyehatárt átívelő népszerűségnek örvend a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács (SzIT) által 2018-ban kezdeményezett Varrd magad a viseleted projekt, amely az elmúlt időszakban, a világjárvány ellenére már húsz szilágysági magyar településen vált közkedveltté, a három év alatt pedig összesen több mint 800 népviselet készült el a nők szorgalmának és kitartásának köszönhetően.

Májusban Szilágyfőkeresztúr ad otthont a népviseletvarrásnak, ahol a helybéliek megvarrják a helységükre jellemző népviseletet, amelyet más településekhez hasonlóan büszkén viselnek majd rendezvényeken, ünnepségeken.

A több mint tíz éve megalakult SzIT elnöki tisztségét 2021 novembere óta Katona Ibolya jogász tölti be, aki a Varrd magad a viseleted projektet irányítja. Elnöksége alatt az ifjúsági szervezet számos programot, tevékenységet szervezett a megye diákjai, ifjúsága számára.

A sarmaságiak népviseletben | Fotó: Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács

„A népviseletvarrás nem jöhetett volna létre a magyar állam, a Csoóri Sándor Program és a Szilágy Megyei RMDSZ támogatása nélkül, ők karolták fel a kezdeményezést. A program által megelevenedik őseink viselete, felvállaljuk magyar identitásunkat, és ez nagyon jó közösségépítő program, mert összekovácsolja egy adott településen az olyan embereket is, akik addig, bár egy közösségben éltek, nem volt közöttük szoros viszony” – mondta a program koordinátora.

Katona Ibolya tapasztalata szerint ezáltal erősítik meg a magyar emberek közötti kapcsolatot, ugyanis számos helyen, miután elkészültek a viseletek, a résztvevő nők igényelték, hogy továbbra is találkozzanak, együtt töltsék az időt. „Fontosnak tartom, hogy az idei országos népszámláláson magyarnak valljuk magunkat, mert csak az azonos nemzetiségű közösségben érezhetjük a legjobban magunkat, ott tudunk a leginkább kibontakozni, fejlődni” – tette hozzá.

Katona Ibolya SzIT-elnök

A SzIT eredményesen zárta az elmúlt évet, és nagy tervekkel kezdte az ideit. Tavaly novemberben akadémiai szintű Perpatvar vitaestet tartottak középiskolásoknak, a legügyesebb csapat eljutott a székelyudvarhelyi országos döntőig. Tíz diák vett részt a MIÉRT Akadémián, a fiatal önkéntesek egy csoportja segített a máramarosszigeti határnál az ukrajnai háborús menekülteknek, egy másik csoport részt vett a magyarországi választási kampányban, a magyar költészet napja alkalmából a tehetséges verskedvelők videóra rögzítették szavalataikat népszerűsítve e jeles napot, és március 15-ére szintén rövid ismeretterjesztő kisfilmet készítettek, bejárták azokat a szilágysági településeket, amelyek valamilyen szinten kötődnek az 1848–49-es eseményekhez.

„Az volt a célunk, hogy a fiatalokhoz eljuttassuk a ’48-as események üzenetét, ami úgy gondolom, sikeres volt, mert nagy nézettségnek örvendett ez a kisfilm. Fontosnak tartom, hogy megismerjük történelmünket, a történelmi helyszíneket, főleg azokat, amelyek közvetlen környezetünkben, a megyénkben vannak, és mivel ide születtünk, úgy gondolom, elődeink, őseink életét mindenkinek meg kell ismernie, tovább kell vinnünk a hagyományokat, a szokásokat, és a jövő generációjának példát kell mutatnunk, büszkén vállalva magyarságunkat”– fogalmazott Katona Ibolya.

SzIT-es fiatalok | Fotó: Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács

Mint mondta, a jövőre nézve a fiatalok egyik legnagyobb feladata és kihívása, hogy a rájuk bízott értékeket megőrizzék és továbbadják. Katona Ibolya fiatal családosként fontosnak tartja, hogy a szülők magyar óvodába, iskolába írassák gyermekeiket, mert csak magyar oktatási intézményben, saját anyanyelvén sajátítja el a gyermek a szükséges alapismereteket, tudást, amire a jövőben építhet.

„Szülőfalumban én is magyar tannyelvű iskolába jártam, egy csodálatos magyar közösségbe, amiért a mai napig hálás vagyok. Az iskolánkban színjátszótársulat, néptánccsoport működött és működik, különböző vetélkedőkön vehettem részt, ezeknek az éveknek köszönhetően büszkén vállalom magyarságomat. Mi, fiatalok, a társadalom felelősségteljes polgárai vagyunk, ezért arra buzdítalak titeket, hogy az idei népszámláláson mindannyian vegyetek részt, vállaljuk nemzetiségünket és vallási hovatartozásunkat, ugyanakkor arra kérlek titeket, hogy otthon vagy a közvetlen környezetetekben élő időseknek, családtagoknak segítsetek a kérdőív kitöltésében” – fogalmazta meg a fiataloknak szóló üzenetét a SzIT elnöke.

Kémeri fiatalok | Fotó: Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács

Nyomatékosította: minél többen foglalkoznak a hagyományőrzéssel, annál több elismerésben, támogatásban lesz részük. „Mi, szilágysági magyar fiatalok itt vagyunk, itt akarunk maradni, és ne feledjétek: a jövőt magunknak és gyermekeinknek építjük!” – zárta gondolatait Katona Ibolya.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?