Ilyennek láttuk a hetedik Csíkszeredai Könyvvásárt
Négy napon át a könyvek, az olvasás szeretete, a megzenésített versek, a találkozások kiváló szerzőkkel és a gyerekeknek szánt izgalmas foglalkozások vették át a főszerepet a sporttól a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában. A hetedik Csíkszeredai Könyvvásáron a Maszol is jelen volt, végigkövettük az eseményeket, és a rendezvény zárónapján, vasárnap a teljesség igénye nélkül visszatekintünk néhány kiemelkedő pillanatra. (A képekre kattintva galéria nyílik.)
A Csíkszeredai Könyvvásáron az előző évekhez viszonyítva még inkább összpontosítottak arra, hogy valóban családbarát rendezvényt hozzanak tető alá. Ennek szellemében két – külön a gyermekeknek és külön a felnőtteknek szóló – megnyitót is tartottak.
Csütörtökön délelőtt gyermekzsivajtól volt hangos az aréna. Iskolai osztályok és óvodai csoportok fogadták el a szervezők meghívását, és a megnyitóbeszédeket követően lelkesen ugráltak az Eszter-lánc mesezenekar „játszóházi rokkendrolljára”.
Újdonságként nyitották meg a Szöcskedomb elnevezésű gyermeksarkot is. Az elkülönített részen foglalkoztató asztalok, babzsákok, gyermekkönyvekkel megrakott könyvespolcok fogadták a vásár forgatagából kilépni szándékozó gyerekeket és szüleiket. Az asztaloknál lehetőség volt könyvjelzők és bábok készítésére, de vonatozhatnak, kirakósozhattak is a legkisebbek a leszőnyegezett térben. A kicsiknek szánt programok egy része szintén a Szöcskedombon zajlott.
A délutáni programok során már a nagyobbaknak szánt kötetek is terítékre kerültek, majd kora este a felnőtteknek szóló, „hivatalos” megnyitót is megtartották. Elsőként Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere szólt a jelenlévő irodalombarátokhoz. A városvezető Kosztolányi Dezső szavaival nyitotta köszöntőjét. „A könyvet mindig ketten alkotják, az író, aki írta és az olvasó, aki olvassa”.
Kapcsolódó
A könyvvásár megnyitóján jelen volt Kelemen Hunor kormány-főhelyettes, az RMDSZ elnöke. Mint a politikus köszöntőjében kifejtette: egy könyvvásár mindig alkalmat teremt a találkozásokra, a beszélgetésekre, a számvetésre és a tervezésre. Az esemény díszvendége Király László Kossuth-díjas író, költő, műfordító volt, aki többek között arról szólt, hogy a magyar nyelvű műfordítók szerencsés helyzetben vannak, lévén nyelvünk alkalmas minden más nyelven íródott műfaj hű adaptációjára.
A csíkszeredai közönség a négy nap során találkozhatott többek között Bogdán Zsolt színművésszel, Bartis Attila íróval, Vecsei H. Miklós színművésszel, Farkas Wellmann Endre költővel. A fiatalok megismerkedhetnek Vecsei H. Miklós Poket Zsebkönyv projektjével egy zenés előadásnak köszönhetően. A könyvvásár közönsége megismerhette Székedi Ferenc újságíró; Káli István író; László Noémi író, költő; Borsodi L. László költő; Dimény H. Árpád költő, újságíró; Sántha Attila költő; Muszka Sándor költő; Bálint Tamás költő; Kozma Attila színművész; Magyary Ágnes író; Bodor Ádám író; Zilahi Csaba rádiós szerkesztő; Balázs Imre József költő; Gálfavi György író, szerkesztő; Dezső László természetfotós; Havasi Juli író; valamint Balla Gergely dalszövegíró legújabb könyveit.
A csíkszeredai Promenádon pedig szabadtéri kiállítást is megnyitottak Bölcső a hegyek között címmel, amellyel Tamási Áron születésének 125. évfordulójára emlékeztek. A Szöcskedombon eközben illusztrációs kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők.
A csütörtöki Eszter-lánc-koncert után vasárnap a kolozsvári Karaván zenekar szórakoztatta a legkisebbeket és a szüleiket, míg szombaton a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata Brighella Bábtagozatának színművészei kötötték le a gyermekek figyelmét: három különböző szórakoztató történetet is előadtak Tótágas avagy bolond mesék címmel. A felnőttek pedig péntek este a csíkszeredai Role zenekar koncertjére buliztak.
A hetedik Csíkszeredai Könyvvásáron idén 37 könyvkiadó, illetve könyvkereskedés kínálta az olvasnivalót, a magyar irodalom klasszikusaitól és kortársaitól kezdve az idegen nyelvű klasszikusokon, gyermekkönyveken és az antikváriumi különlegességeken át a modern bestsellerekig, mindent megtalálhattak az érdeklődők.
CSAK SAJÁT