Erdélyi színházakat is jelöltek fontos UNITER-díjakra

Három UNITER-díjra jelölték a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulátának előadását, a III. Richárdot, emellett a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház is begyűjtött két fontos jelölést. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Liliom előadásának díszlettervezője, Márton Erika is UNITER-díjra esélyes. A Kolozsvári Állami Magyar Színház A  félreértés című előadását két kategóriában is jelölték: a legjobb előadás díjára, illetve Adrian Damian és Luiza Enescu a legjobb díszlet és jelmez díjára esélyes.

A Román Színházi Szövetség kedden hozta nyilvánosságra az idei UNITER-díjak jelöltjeit, akik között két művész képviseli a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházat: Pálffy Tibort A vihar című előadás Prospero szerepének alakításáért a legjobb főszereplő díjára, Baumgartner Sándort pedig ugyanennek az előadásnak a fénytervéért a legjobb fénytervező díjára jelölték.

Jelenet A vihar című előadásból | Kép forrása: a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház 2024-ben Albu István rendezésében állította színpadra Molnár Ferenc Liliom című darabját. Az előadás egyik alkotóját, Márton Erika díszlettervezőt a legjobb díszlet kategóriában jelölték UNITER-díjra.

A Kolozsvári Állami Magyar Színház A félreértés című előadását két kategóriában is jelölték. A Mihai Măniuțiu által rendezett produkció a legjobb előadás díjára, míg Adrian Damian és Luiza Enescu a legjobb díszlet és jelmez díjára esélyes.

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának előadása, a III. Richárd három fontos kategóriában is jelölést kapott. Amint a színház közleményéből kiderül, az UNITER-díjra való jelölés a romániai színházi szakmában kiemelt fontosságú.

Nagy Csongor Zsoltot, az előadás főszereplőjét a legjobb férfi főszereplő kategóriában jelölték díjra, az előadás rendezőjét, Albu Istvánt a legjobb rendezésért járó Lucian Pintilie-díjra jelölték, a produkció pedig a legjobb előadás kategóriában esélyes az UNITER-díjra. 

A III: Richárd című előadás egy jelenete | Fotó: Tibor Jäger

„Mindenképp jól eső érzés a jelölés, és nem is egy, hanem három! Már maga a jelölés óriási elismerés minden alkotónak. Az előadás létrehozásán rengetegen rengeteget dolgoztak, mert Albu István rendezői koncepciója alapján egy klasszikus királydrámát kellett összehozni a 70-es évek rockzenéjével. A színészi játék mellett pedig nagy hangsúlyt kap a zene, kollégáim pedig zenekarként is kitűnően helytállnak. Jó érezni azt a támogatást és hozzáállást a játszótársak részéről! Ezt a jó érzést kívánom minden színházi alkotónak!” – mondta Nagy Csongor Zsolt, az előadás főszereplője.

A III. Richárd egy évek óta folyamatban lévő, több produkciót magába foglaló „rendezői program” legújabb állomása. A drámai cselekménybe beépített élőzene különleges előadásélményt, valódi koncert-show-t kínál a nézők számára. Ez alkalommal a ‘70-es évek világhírű amerikai rockslágerei csendülnek fel a színpadon és az együttes frontembere – Nagy Csongor Zsolt – válik a véreskezű III. Richárd éneklő alteregójává. 

 A nagyváradi Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének Bergman-adaptációjáért, a Suttogások és sikolyokért Györfi Csabát a legjobb koreográfia díjára jelölték. 

A 33. UNITER-díjátadó gálára május 26-án, hétfőn kerül sor a craiovai Marin Sorescu Nemzeti Színház Amza Pellea termében, ugyanis az 1850-ben alapított intézmény idén ünnepli fennállásának 175. évfordulóját.

„Az UNITER-díj olyan rangú elismerés, amelynek esetében már a jelölés maga is jelentős megtiszteltetésnek számít, idén pedig a díjra jelölt produkciók közül a III. Richárd a második legtöbb jelöléssel rendelkező előadás. Rangos elismerés ez, nem csak a jelölteknek, hanem mindenkinek, aki az előadás létrehozásán dolgozott, nem utolsó sorban azért is, mert évtizedes küzdelem eredménye, hogy a meglehetősen Bukarest-központú romániai szakma is észrevegye a munkánkat” – nyilatkozta Bessenyei Gedő István a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának igazgatója.

Különdíjakat is kiosztanak

A jelölésekkel egyidőben az UNITER szenátusa által odaítélt Ion Caramitru Kiválósági Díjat, valamint az életműdíjakat és különdíjakat is nyilvánosságra hozták. A kiválósági díjat az egykor Sepsiszentgyörgyön induló, és 2024-ben harmincadik kiadását ünneplő ATELIER Nemzetközi Színházi Fesztiválnak, az életműdíjakat pedig Rodica Negrea színésznőnek, Emil Coşeru színésznek, Nicky Wolcz rendezőnek, Horaţiu Mihaiu színésznek (ezúttal díszlettervezői munkájáért), valamint Carmen Mihalache színházkritikusnak, színháztörténésznek ítélte oda az UNITER szenátusa.

A különdíjak várományosai – fontos színházi kezdeményezések megvalósításáért – a Craiovai Marin Sorescu Nemzeti Színház, a zilahi Pro Színházi Szövetség, a Román OISTAT Központ, Bogdan Budeș műfordító (post mortem), valamint a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu Színház, mely intézménynek „a pályakezdő művészek keresőmotorjaként” működő D-butan-T Színházi Fesztivál szervezéséért ítélték oda a rangos elismerést.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?