banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

A Harag György Társulat kapja az első Csíky András-díjat, két ifjú színészük pedig az ezzel járó pénzjutalmat

A 20. századi erdélyi magyar színjátszás meghatározó alakjának és mindmáig egyetlen Kossuth-díjas színművészének nevét viselő Csíky András Alapítvány kuratóriumának döntése értelmében – tiszteletben tartva és tovább gondolva az Alapító szándékát – művészeti díjat alapított, amelyet ebben az évben a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának ítéltek oda. A társulat művészeti tanácsa kiválasztotta azt a két színészt, akik az ezzel járó pénzjutalmat kapják.

Csíky András – avagy ahogy a hozzá közel állók ismerték: Bandi bácsi – a 20. századi erdélyi magyar színjátszás meghatározó alakja volt, akitől 2024. január 13-án vett végső búcsút a szakma és a közönség. A neves színművész 2021-ben részesült a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetésben, amely Kossuth Lajosról kapta a nevét. A rangos kitüntetéssel járó pénzjutalom – Bandi bácsi akaratából – a nevét viselő Alapítvány alaptőkéjét képezi – olvasható a kuratórium közleményében. 

Az Alapítvány működését felügyelő háromtagú Kuratórium döntése értelmében – tiszteletben tartva és tovább gondolva az Alapító szándékát – művészeti díjat alapított, amelyet az arra érdemes, erdélyi színházművészeti intézményekben és független műhelyekben magyar nyelven alkotó, 35 év alatti színművészeknek ítél oda az Alapító halálától számított első évforduló után.

Eseti jelleggel azonban a Kuratórium 2024-ben a Csíky András-díjat és az ezzel járó pénzösszeget a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának ítéli oda, amelynek Csíky András alapító- és örökös tagja, valamint egykori igazgatója. A díj odaítélését a Kuratórium egy, Kolozsi Tibor szobrászművész által e célra készített, művészi kivitelezésű kisplasztikával és díszoklevéllel is igazolja, indoklásul pedig Csíky András magas színvonalú és színháztörténeti jelentőségű munkásságát állítja példaként a fiatal színészgenerációk számára, beleértve és külön kiemelve a színházalapítás kivételes mozzanatát, amely az Alapítót egyértelműen a szatmárnémeti Harag György Társulathoz, mint az első nagybányai magyar nyelvű professzionális színtársulat jogutódjához kapcsolja.

Fotó: Csíky András Alapítvány

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának művészeti igazgatója, Bessenyei Gedő István megkeresésünkre elmondta: a társulat nagy örömmel fogadta a hírt, miszerint ők részesülnek az első Csíky András-díjban. A művészeti tanács már egy ideje tudott róla, hiszen az ő feladatuk volt kiválasztani a csapat azon két színészét, akik az elismeréssel járó pénzjutalmat kapják, ezzel kapcsolatban pedig Bessenyei Gedő István úgy fogalmazott, hogy felér egy külön díjjal az a bizalom, amelyet ezáltal nekik szavaztak.

Csíky András végakarata szerint két 35 év alatti színművész részesül a díjjal járó pénzjutalomban, a Harag György Társulat művészeti tanácsának döntése értelmében pedig ez a két színész nem más, mint Budizsa Evelyn és Orbán Zsolt.

Budizsa Evelyn és Orbán Zsolt/ Fotók: Harag György Társulat

Mint azt Bessenyei Gedő István hangsúlyozta: ebben a szakmában két nagyon nehéz dolog van, elkezdeni és abbahagyni. A pályakezdő színészeknek igencsak kell a bátorítás, az, hogy észrevegyék a munkájukat, az elindulás ugyanis nagyon nehéz, ezt pedig aligha tudta jobban bárki, mint maga Csíky András, aki fiatal színészként a lehető legmostohább körülmények között alapított társulatot. Egész szellemiségét meghatározta az, hogy minderről soha nem feledkezett meg. Még egészen idős korában is emlékezett arra, hogy milyen nehéz a kezdet, és mindent megtett azért, hogy a mai generációnak könnyebb legyen elindulni ezen a pályán.

Az első Csíky András-díj tehát közös: a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának munkáját ismeri el, a vele járó anyagi támogatást pedig Budizsa Evelyn és Orbán Zsolt éremelték ki. Az ünnepélyes díjátadóra Szatmárnémetiben, az Interetnikai Színházi Fesztivál keretében kerül sor. Az elismerést a Raszputyin című előadás után adják át, amelyben a két kiválasztott színművész is játszik. Bessenyei Gedő István elmondása szerint külön öröm, hogy a szatmárnémeti közönség is része lehet ennek a számukra oly fontos pillanatnak.

(Nyitókép: Harag György Társulat Facebook-oldala)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?