banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

„Ez egy visszajelzés” – újabb elismerés a szilágybagosi Birtalan Beátának

Szilágybagos község kulturális életének mozgatórugója – vallják róla a helybéliek, hiszen időt és energiát nem kímélve színdarabot rendez, koreográfiát állít össze, táncra és színházi fellépésre tanítja a helybéli gyerekeket. Olyan, mint egy tyúkanyó, mindig körülveszik a fiatalok, akik számára nemcsak oktató, hanem pótanyuka és legjobb barátnő.

A szilágybagosi Birtalan Beáta Erzsébet már a sokadik elismerő oklevéllel, elismeréssel büszkélkedhet. Ezúttal az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, azaz az EMKE Kiváló közművelői oklevelét vehette át.

„Első emlékeim Beáról talán a Víz utca sarkán lévő kis nagyszülői házban vannak, ahol mi unokatestvérek (tízen) Birtalan mama és Birtalan papa szerető és oltalmazó karjai között együtt éneklünk, játszunk és hallgatjuk a régmúlt történeteit. Bea, a „kis unokatesó” már akkor csengő hangjával és eleven természetével mindig ott volt köztünk, a „nagyok” között, és érdeklődve szívta magába az ott hallott énekeket, történeteket. Ez a családcentrikusság, tyúkanyóösztön ma is megmutatkozik munkájában, az embereket maga köré vonzó erejében” – mesélte róla unokatestvére, Lukács Mária.

Fotók: A szerző felvétele

Édesapja példáját követve, zenei pályára készült

Beáta 1982. szeptember 19-én született, zenét kedvelő, és művelő család első gyermekeként. Édesanyja Miklós Erzsébet, édesapja Birtalan József, Szilágy megye nótafája, aki aktív, gazdag népzenei kultúrával bíró ember, kitől már egészen kicsi korától kezdve tanulhatott, fejlődhetett zenei, főleg népzenei oldalon. Édesanyja, Zsike is nagyban hozzájárult történelemszeretetével Bea magyarságtudatának kialakulásához.

Édesapja zenei tehetségét örökölte

Aktív tagja volt a szilágybagosi Általános Iskola kórusának, valamint a Grup vocalnak és az egyházi mandolinzenekarnak. Középiskolai tanulmányait a Kolozsvári Református Kollégiumban végezte, ahonnan érettségi után felvételizett a Református Tanárképző kar valláspedagógia-magyar szakára, majd a Református Tanárképző kar zenepedagógiai szakára. „Szép és élménydús évek voltak ezek, aktív kórustagként és énekversenyek résztvevőjeként mindig igyekeztem a nagy előd, Birtalan József zeneszerző méltó utódja lenni” – mesélte. Tanulmányait követően hazajött szülőfalujába, ahol zenetanárként dolgozott, de tanulmányait kamatoztatva elvégezte a Partiumi Keresztény Egyetem Filozófia és Művészettörténet a Nyilvános Térben mesterképzését, tavaly a Református Tanárképző és Zeneművészeti kar Ökomenikus Egyházzene mesterképzését.

„Az első mesterképzés után a tanügyi leépítések következményeként elveszítette a zenei katedrát, ezért dadaként helyezkedett el a szilágybagosi óvodánál, ahol kedvességével, gyönyörű hangjával, rátermettségével kivívta a gyerekek és a kollégák szeretetét. Ezekben az években kerültünk mi is még szorosabb kapcsolatba a közös nótázások, altatódalok éneklése közben. De mindannyian tudtuk, hogy ez nem egy nyugdíjas állás Bea számára, ő ennél többre hivatott. 2020 őszétől már a polgármesteri hivatalban dolgozott, ahol 2022-től kulturális referens lett” – mesélte róla unokatestvére.

Birtalan Beáta a családjával | Fotó: A szerző felvétele

A fiatalok körében teljesedett ki

2013-ban férjével, Égető Loránddal, megalapították a Szilágybagosi Amatőr Színjátszó Társulatot, aktív kulturális és népművelői szerepet vállalva. A színisekkel heti szinten próbálnak, és különböző versenyeken, színjátszó fesztiválokon vesznek részt, valamint maguk is szerveznek hasonló eseményeket. Legkimagaslóbb eredményük a Bessenyei István országos diákszínjátszó verseny II. díja (2022-ben). „Mindegyik színisemre egyaránt büszke vagyok, és ezt érzik a gyermekek is, mert 2013-tól kezdve a színjátszó csoportnak több mint 50 tagja volt, és van is, mert aki egyszer színis volt, az mindig e nagy család tagja marad” – mesélte Beáta. Két éve megalapították a Dörömbölő nevű néptánccsoportot, akikkel nagyon rövid időn belül színvonalas és kiemelkedő teljesítményeket értek el, bevezetve őket a néptánctáborok és táncházak világába. Ugyanebben az évben megalapította a Kavalkád nevű női énekcsoportot is, melynek énekelni vágyó lányok és asszonyok a tagjai. Célkitűzése a régi nóták, népdalok felelevenítése és továbbadása a jövő nemzedékének.

„A csoportokkal való foglalkozás mellett egyénileg is felkészíti a gyerekeket különböző ének- és szavalóversenyekre, ahonnan már többször is díjjal érkeztek haza, kis falunk hírnevét ezzel is öregbítve. Munkájának alapvető jellemzői a hivatástudat, a gyermekek, a zene, a népi kultúra szeretete, igényesség, a közösségért érzett felelősség. Munkássága támpilléreként lehet tekinteni a magyarságtudatát, a szülőfaluja iránt érzett szeretetét” – méltatta Bea tevékenységét Lukács Mária.

Visszajelzés az elvégzett munka után

A díjazott a Maszolnak elmondta, nagyon fontos és értékes számára az EMKE díja, mellyel ismét elismerték eddigi munkáját. „Ez egy visszajelzés, hogy jól végzem a munkámat, hogy nemhiába dolgozom a közösségemért, a faluért. Az emberek célok nélkül nem élhetnek, így vagyok ezzel én is. Ha valami teljesül, egy újabb felé kacsingatok. Hála Istennek mindig vannak társak, a szüleim mindig átvállalnak otthoni feladatokat, melyeket édesanyaként kellene elvégezzek, és ha ők nem lennének, nem tudnám ezeket végezni” – mondta Beáta, kiemelve jó közreműködését Bernáth István polgármesterrel, aki mindig támogatja a kulturális ötleteit, és partner bennük.

Projektjeihez partnerre talált a polgármesterben | Fotó: A szerző felvétele

A jövőt illetően elmesélte, a nagy Dörömbölő mellett beindul a kis Dörömbölő is a 3-10 éves táncosokkal, akikkel december 15-én lépnek fel először. „Mindig az a cél, hogy egy fokkal feljebb lépjünk, mindig egy kicsit ügyesebbek legyünk, mindig egy kicsit többet tudjunk megmutatni. Fontos, hogy egyre több fiatalt, gyereket, felnőttet vonjunk be ezekbe a kulturális tevékenységekbe” – fogalmazott a díjazott, aki elmesélte, bár a nagyvárosban, Kolozsváron élt évekig, hazajött szülei nagy örömére, és megtalálta a helyét. „A tanügy kicsi lett volna nekem, de a tény, hogy olyan gyerekekkel dolgozhatok, akik akarnak tenni és fejlődni, felüdülés számomra. Öröm, hogy tovább tudjuk vinni a falu jó hírét, és belakjuk az egész környéket. Külön köszönet jár a szülőknek, akik rám bízzák gyerekeiket, hisz tudják, a három gyermekemhez hasonlóan vigyázok rájuk, mindig mellettük vagyok, számíthatnak rám” – mondta Beáta.

Bernáth István polgármester meghatódva beszélt kollégájáról, kiemelve, „ilyen társa nem sok polgármesternek van. Beáta a szilágybagosi kultúrának az édesanyja és minden téren óriási segítség”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?