banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Nemcsak polgármester, hanem tanító, festő, író – Nyugdíjba vonult Ipp község elöljárója

„»Tiszta szívvel!« – ezzel a jelszóval indítottam a kampányom 2012-ben, és három ciklus után tiszta szívvel, nyugodt lelkiismerettel és emelt fővel adom át a hivatal vezetését az eljövő generációknak” – kezdte beszélgetésünket a szilágyzoványi Márkus László, Ipp község leköszönő, nyugdíjba vonuló polgármestere. A község nem engedi őt el, így a korábbi tanító, majd községvezető várhatóan képzőművészi tehetségét is megmutatja szélesebb körben.    

Tizenkét éve választották meg az önkormányzat élére, 1999-ig tanító, hét évig iskolaigazgató, majd tanfelügyelő volt, 1989-től 2008-ig tanácsosi tisztséget töltött be. Amikor ideje engedte, festett, bár polgármesteri tisztségével ez már szinte összeegyeztethetetlenné vált. Néhány éve könyvet írt a zoványi pincesorról, a 251 helyi pincéről, ugyanis a falut még sokan a boráról emlegetik, bár a bortermelők száma nagyot csökkent.

A váltás: a tanítói pályától a polgármesterségig

Kezdetben azt érezte, hogy új tisztsége számára idegen, mert nagyon szerette a hivatását, a tanítást, az iskolát, annak hangulatát, a gyerekeket, de nem válthatott, mert Ipp és Zovány RMDSZ-es vezetősége, a magyarság elöljárói, a lakosság egyhangúlag felkérte a folytatásra, egy újabb mandátumra. Azt mondták, jól végzi munkáját, bíznak benne, és abban, hogy továbbra is becsületesen végzi a munkáját, mert: „ezt a tisztséget csak így lehet betölteni”.

Minden település infrastruktúráját fejlesztették | Fotók: Kulcsár Mária

Az első tanácsülésen Márkus László azt mondta a tanácsosoknak, hogy a polgármesteri szék számára a becsületes munkát jelenti, ahonnan egyszer mindenkinek emelt fővel kell felállnia. Ha nem is sikerül minden problémát megoldania, mindent megtesz azért, hogy a lehetőségekhez mérten teljesítsen. Számos oklevéllel, elismeréssel büszkélkedhet, többek között megkapta az Ezüst fenyő-díjat, a Wesselényi-díjat és néhány napja Szolgálati emlékérmet vehetett át „a gyermekek, tanulók oktatása-nevelése érdekében végzett több évtizedes kiemelkedő tevékenysége elismeréséül, nyugállományba vonulása alkalmából” (dr. Pintér Sándor magyarországi belügyminiszter). A Szilágy Megyei Könyvtár, a Hepehupa folyóirat, a Szilágysomlyói Egyházmegye is jutalmazta, és átvehette az igen megtisztelő Pro Ecclesia kitüntetést a Királyhágómelléki Református Egyházkerület részéről, amely szerint munkássága és a befektetett munka eredményes volt.

„Sok munka, nagyon sok tennivaló és kijavítani való, megoldásra váró feladat volt az elmúlt 12 évben. Nem sikerült mindent megtennem, megtennünk a mellettem lévő csapattal, de az eredmények mégis magukért beszélnek. Önerőből és az RMDSZ hathatós támogatásával, a megnyert projektek sokaságával, számos megvalósítással büszkélkedhetünk. Ha tömör leltárt készítünk munkánk eredményeiről, áttekinthetőbbé válik, mi is történt az elmúlt években. Ipp községet öt falu alkotja. Polgármesterként mind az öt sorsa szívügyemmé kellett hogy váljon, és természetesen a rám szavazók, a bennem bízók településeit kiemelten támogattam” – mesélte Márkus László.

Fejlesztették az infrastruktúrát

Ipp és Zovány nagy részében nem volt ivóvízhálózat. Az elmúlt évek alatt bővítették a rendszert a kimaradt utcákban, közel 6 km hosszúságban. Párhuzamosan kiépült a vízhálózat Alsó- és Felsőkaznacson is, így ma már a község minden háza előtt elhalad a vízvezeték. Ugyanakkor a végéhez közeleg a szennyvízhálózat kiépítése, jelenleg építik a szennyvíztisztító-telepet, ezáltal ősszel a háztartások megkezdhetik a csatlakozást a rendszerre, továbbá szintén zajlik az előző projektből kimaradt utcák csatornázása is.

Zovány felülnézetből

Az elmúlt időszakban harminchét kilométernyi úthálózat közvilágítását korszerűsítették. Ma már minden villanyoszlopon modern és gazdaságos világítótestek szolgáltatják a fényt az éjszakában. Leaszfaltozták az utolsó 10 km utcát is a falvakban, a legkisebb eldugott utakon sem jár senki sárban. Aszfaltozott parkolókat, buszmegállókat hoztak létre elsősorban Ippen és Zoványon. Ipp központjában telket vásároltak, ahol civilizált körülmények között egy kis piac működik.

„Zoványon három községi középületet újítottunk fel és adtunk használatba. Ippen dísztermet alakítottunk ki gyűlések, esketések céljára. Működésünk első évében megkezdtük az ippi patak szabályozását, elhárítva ezzel az ismétlődő áradásokat. A román vízüggyel partnerségben a Berettyó által okozott károkat is enyhítettük helyenként. A halottainktól való méltó végső búcsú lehetőségét megadva három új ravatalozót építettünk, környezetét is kialakítva. A negyedik építése (Alsókaznacson) folyamatban van. Minden faluban új játszóteret szereltünk fel, Ippen és Zoványon parkokat létesítettünk és újítottunk fel, kellemessé téve a pihenni vágyók számára. A lakosság igénye szerint ártézi kutakat fúrattunk, barátságos környezetet alakítottunk ki körülöttük a természetes, tiszta ivóvizet óhajtók számára” – számolt be a polgármester.

A híres pincesor

Felújítottak, kialakítottak több km járdát, számos mezei utat javítottak, köveztek le, tartottak karban. A község közbiztonságát hatékony kamerarendszer felügyeli, amelynek bővítése jelenleg is folyamatban van. A község közterületeinek karbantartására új gépeket vásároltak: többek között traktort és utánfutót, kaszagépet, hókotrót és sószórót, fűnyíró traktorokat és gépeket.

Nagy hangsúlyt fektettek az oktatási intézmények felújítására

A községközpont négy, a falvak öt iskolaépületét kellett és kell karbantartaniuk. Ezeket felújították, kényelmesebbé tették, bővítették, és modern felszereltséggel látták el. Ippen új óvodát építettek. A régi – magántulajdonban lévő – óvodát a hozzá tartozó másfél hektáros területtel megvásárolták és elemi iskolává alakították át.

Előbb a gimnáziumi, majd az elemi osztályok összevonásával megszüntették a szimultán oktatást a községben, ezzel új helyzet alakult ki: közel száz gyerek ingázik. Biztonságos és kényelmes utaztatásuk érdekében új autóbuszt vásároltak és beindították az Egészséges étkezés programot, aminek köszönhetően csaknem 400 gyerek meleg ebédet kap naponta.

Bár országszerte nagy a háziorvoshiány, ők orvost csalogattak a községbe, felszerelt és bebútorozott szolgálati lakást biztosítva a községbe érkező egészségügyi dolgozóknak. A rendelőt is korszerűsítették, sőt állatorvosi rendelőt is kialakítottak.

Az ippi iskola is megújult

Felkarolták a kultúrát, a sportot és az egyházakat

„Az ippi kultúrotthon is látványos változáson ment keresztül, kívül-belül megújult teljes felszereltségű konyhával és hűtőszobával. Az udvar és a környezete is kellemes formát kapott. A zoványi kultúrotthont és környezetét is tataroztuk, Felsőkaznacson kisebb, Alsókaznacson egy nagyobb kultúrotthont építettünk. Az olvasni szeretők örömére az egykori elemi iskolát községi könyvtárrá alakítottuk, felszereltségét számítógépekkel gazdagítottuk. Évente támogatásban részesítettük a zoványi Cibermák alapítványt, amely néptáncaink és népi hagyományaink ápolását karolta fel. Vállaltuk a kultúrotthon költségeit, amely otthont adott működésüknek, valamint biztosítottuk szállításukat különféle rendezvényekre” – összegezte Márkus László.

Felépítettek és felszereltek két új sportbázist, egyet Ippen és egyet Zoványon. Romániában talán egyedülállóként – jelentős anyagi áldozatot hozva – három községi futballcsapatot támogatnak, gondozzák a sportpályákat, karbantartják az épületeket, fizetik a költségeket. Az ifjúság kérésére Ipp központi részén műgyepes pálya is épült, így nem meglepő, hogy a szilágysági focikupákon nagyon jól szerepelnek játékosaik.

Ipp községben tizenkét bejegyzett egyház működik. Évenként jelentős összeggel támogatják a fejlesztési munkálatokat végzőket, a zoványi egyház működtette Sarepta alapítványt, és a szociális konyhájukat.

„Tettem, amit kellett, ahogy lehetett és ahogy tudtam”

„Tizenkét év történéseit nehéz néhány mondatba sűríteni. Kellemes és kellemetlen élmények és emlékek kavarognak ilyenkor. Jó visszaemlékezni közös ünnepeinkre, találkozásunkra testvértelepülésünk képviselőivel, arra a több mint 40 ifjú párra, akik magyarul akartak esküt fogadni egymásnak és engem tiszteltek meg ezzel. Örülök, hogy módomban állt megőrizni, óvni és ápolni településeink lakóival az együttélés szép és nehézkes gondjait. A békés, egymás mellett való élésről nem beszélni kell, hanem megélni. Ipp község magyar, román, roma és szlovák lakói színes közösséget alkotnak. A köztük levő jó viszony megőrzése a mindenkori polgármester és községi tanács felelőssége lesz” – fogalmazott a leköszönő polgármester.

Márkus László alkotása

„Köszönet mindazoknak, akik barátaimmá váltak, akik tiszteltek és becsülték munkámat. Utódomnak sok sikert kívánok és azt, hogy ne kelljen megbánnia soha a döntéseit. Végül Kós Károly szavaival köszöntök mindenkit: »Tettem, amit kellett, ahogy lehetett, és ahogy tudtam«” – zárta beszélgetésünket, és bár búcsúnak tűnik, mindenki tudja, hogy „a mi Lacink”, ahogy sokan nevezik, nem áll meg. Sokan várják, hogy újrakezdje a festést, az alkotást, mondván, most, hogy nyugdíjba vonult, talán több ideje lesz, és remélhetőleg előkerülnek a padlásról a régi alkotások is, amelyek kiváló elemei lehetnek egy kiállításnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_1pp9VAgz_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png
banner_1EKDNy6B_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_VDHJPUiH_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?