Először tartották meg a Szilágysági Néptánc Gálát Zilahon
Szilágysági Néptánc Gálát tartottak a hétvégén Zilahon, a helyi központi park amfiteátrumában. Az első alkalommal megszervezett eseményen tizennégy szilágysági magyar közösség néptáncosai, népdalénekesei léptek „színpadra”.
Szombat délután rendre érkeztek a települések ifjai és gyerekei, akik hagyományos népviseletbe öltözve lepték el a „színpad” környéki teret. Magyar népviselettől volt színes, magyar népzenétől hangos a zilahi park, ahol több mint 250 fellépő mutatta meg tánctudását, néhányan jó énekhangjukat is, amit vastapssal jutalmazott a nagyérdemű.
A fellépések előtt a Soroglya népzenei együttes alapozta meg a jó hangulatot, amit a szilágybagosi Dörömbölő néptáncegyüttes szilágysági táncaikkal fokozott. A magyargoroszlói és szilágypaniti gyerekek népi gyermekjátékokat adtak elő, de fellépett előadásával a zoványi Ciberke, a szilágycsehi énekes lányok, a zsoboki Örökség Néptánccsoport, a paniti Piros Szegfű néptánccsoport, a krasznai Bokréta, a kémeri Húshagyósok, a szilágyballai Járdovány, felcsíki táncokkal a Kaláris, a zilahi Terbete, a szilágysámsoni Csigeresek és a szilágynagyfalui Árvalányhaj, amely Berettyó-menti táncokat adott elő, valamint László Melinda népdalt énekelt.
A szilágysági településeken „divattá vált” a néptánc és a népviselet, ez adta a gála megrendezésének alapgondolatát. A megyei RMDSZ-szervezet általában évente kétszer szervez ilyen jellegű nagyméretű eseményt, majáliskor, illetve szeptemberben, a Szilágysági Magyar Napokon. Az idei majális a választások miatt elmaradt, így megszületett a néptánc gála gondolata, amely a nagyszámú érdeklődőnek és a pozitív visszajelzéseknek köszönhetően oly sikeresnek bizonyult, hogy akár hagyománnyá válhatna, mesélték a szervezők, akik kiemelték, jó volt látni a mosolygós fiatalokat, és hallani, ahogy a nézők néha a fellépőkkel énekeltek.
A rendezvényen Seres Dénes parlamenti képviselő elmondta, öröm volt látni a szilágysági magyar települések néptáncosait, gyerekeit, ifjait, akik többek között Berettyó-mente, Kraszna-mente és tövisháti táncokat mutattak be.
„Számunkra fontos, hogy gyerekeinknek megtanítsuk a táncainkat, az énekeinket, és hogy néha találkozzunk, illetve találkozzanak, hogy együtt legyenek, énekeljenek, táncoljanak, mert a hagyomány és a kultúra megélése a megmaradás egyik alapfeltétele. Sokan eljöttek, ezért remélem, hogy jövőre egy újabb mozgalmat tudunk megteremteni, hiszen van itt táncmozgalom, népviseletvarrás, amelynek keretében több mint 2200 hagyományos ruha készült el, és amelyeket gyermekeink büszkén viselnek. Ezelőtt harminc évvel nem hittem volna, hogy mindez megtörténik. Büszke vagyok rájuk, úgy érzem, van itt jelen, és lesz itt jövendő is” – fogalmazott a képviselő, aki kérdésünkre, hogy mennyire áll közel hozzá a népdal illetve a néptánc, elmondta, annak idején a saját szülőfalujában, Magyarkecelben, édesanyjától, nagyapjától és édesapjától számtalan népdalt tanult.
„Nem volt televízió, rádió, így esténként énekelgettünk, majd a lakodalmakban ezeket felelevenítettük, a bálokban pedig táncoltunk. Mi a táncot és a népdalt az idősektől sajátítottuk el, a mai gyerekeknek viszont lehetőségük van képzett oktatók segítségével megismerni és átörökíteni ezeket a hagyományokat, ezáltal gyerekeink már jobban táncolnak, mint mi annak idején. Szépen éneklik népdalainkat is, aminek nagyon örvendek” – tette hozzá a képviselő, aki mint mesélte, mindig nagyon szeretett táncolni, még ma is, és feleségével sosem „árulták a petrezselymet”.
A Terbete néptáncegyüttes aktív tagja, Seres Rebeka elmondta, számára a néptánc közösségépítő, általa számtalan élménnyel és emlékkel gazdagodott, barátságok születtek, amelyek akár életre szóló kapcsolatokká válhatnak. A közös sikerek és kihívások összehozták őket, és ezek az élmények erősítik a csapatszellemet és a köztük lévő kötelékeket. Szerinte a néptánc nemcsak a hagyományok megőrzése, hanem egy olyan közösség kialakítása is, amelyben mindenki megtalálja a helyét és értékét. A szilágysámsoni, mindössze nyolcéves Boda Noémi is táncol, és mint mesélte, nagyon szereti a fellépéseket, és azt hogy barátok között lehet.
Az első alkalommal megszervezett Szilágysági Néptánc Gála a Fuvalom együttes népdalkoncertjével zárult a Vigadó épületében, illetve Major Arnold és barátai muzsikájával, akik táncházba hívták a jelenlévőket, biztosítva a talpalávalót.
Az alábbi videóban szilágysági táncokat ismerhetünk meg:
CSAK SAJÁT