Varrd magad a viseleted! – A szilágysági Dobán is elkészültek az öltözetek
Hat év, 35 település, több mint 2200 szilágysági népviselet – ez az eddigi mérlege a Varrd magad a viseleted! elnevezésű kezdeményezésnek, amelyhez a dobaiak is csatlakoztak. A településen a helybéliek a vasárnapi ünnepi istentisztelet után avatták fel nemrég elkészült népviseletüket.
„Minden avatásunk, átadásunk ünnepi istentisztelettel kezdődik” – mondta Seres Dénes parlamenti képviselő a szilágysági Doba településen, ahol hálát adtak az elkészült ruhakölteményekért.
Nagy Mihály helyi lelkipásztor igehirdetésében kiemelte, Isten mindenkor állít Pétereket, elöljárókat, akár egyházi, akár politikai elöljárókat, akiket azzal bíz meg, hogy a nyájnak pásztorai legyenek, arra gondot viseljenek, és a nép javát szolgálják. Jézus feladatot bízott Péterre, és azt mondta, hogy az Ő végtelen szeretete munkálkodjon közöttük. Szeretetéért szeretetet kért cserébe, azt akarta, hogy a tanítványok életét, a keresztyén embernek az életét a szeretet kapcsolja össze. „A világban sok esetben a dzsungel törvényei uralkodnak, de Isten fia azt akarja, hogy az ő anyaszentegyházában, amelyet a kősziklára épített, a szeretet tartsa össze, és ahogy Péternek, gyakran nekünk is idő kell, hogy megismerjük Isten szeretetét” – fogalmazott a lelkész. Az istentisztelet után elmondta, a községben ez már a harmadik település, Szentkirály és Vérvölgy után, ahol a nők népviseletet varrnak, és istentiszteleten felöltik az általuk készített csodálatos ruhakölteményt.
Értékünk a kultúra, a hitünk, és a magyarságunk
„A szorgos hölgyek jóvoltából ma megünnepeljük, ami nekünk nagyon fontos: hagyományos öltözékeinket, nemzeti viseletünket” – fogalmazott Seres Dénes parlamenti képviselő, hozzátéve, ez egy meghatározó pillanat, hiszen sok éven keresztül nem éltethettük hagyományainkat, kultúránkat, de most kimutathatjuk ragaszkodásunkat, hogy kik vagyunk, és hova tartozunk. A képviselő elmondta, más megyék irigykedve csodálják a szilágysági alkotásokat és az elért eredményeket, mondván: könnyű nektek a Szilágyságban, mert tele vannak templomaitok.
„Igen, örülök, hogy telt házaink, templomaink vannak, hogy a mi szilágysági népünk megőrizte keresztyén mivoltát, hitét, hiszen a mi értékünk a kultúra, a hitünk és a magyarságunk. Ezek nélkül nem létezhetünk sem most, sem a jövőben” – hangsúlyozta a képviselő. Az elmúlt 35 év alatt a szilágyságiak sok kihívással találkoztak, de az összefogás erejével mindig ellen tudtak állni a rossznak. A tapasztalt vezetőknek és az összefogásnak köszönhetően fejlődött Doba, közösségi ház épült, aszfaltozott utcák vannak, kiépített víz- és szennyvízhálózat, illetve számos munkálat van folyamatban. Végezetül a képviselő megkérte a helybélieket, hogy jövő vasárnap menjenek el szavazni, válasszák a kisebbik rosszat, mert ha távol maradnak, azzal a nagyobb rosszat támogatják.
Katona Ibolya projektvezető ismertette a Varrd magad a viseleted! programot, amit hat éve álmodtak meg. „Láttuk nagyszüleink népviseletét a padládákban, ott voltak a régi gyönyörű darabok, és annak ellenére, hogy lenyűgöző színekben pompáztak, nem tudtuk magunkra venni, mert régen a hölgyek kisebbek voltak. Úgy éreztük, hogy ezt az értéket nem hagyhatjuk elveszni, elhalni, ezért elhatároztuk, hogy elhívjuk azokat az idős néniket, akik tudják, hogy kell elkészíteni ezeket a viseleteket, és megkértük, hogy tanítsák meg nekünk is” – mesélte Katona Ibolya.
Az anyagi forrást Seres Dénes képviselő a Communitas Alapítványon keresztül hívta le, megvásárolták az anyagokat, az eszközöket, és a hölgyek elkezdték a varrást, és ebből hagyományt teremtettek. „A népviselet újra trendi lett, és a tavalyi Szilágysági Magyar Napokon több mint ezer hölgy és férfi vonult fel népviseletben” – mondta a projektvezető, arra kérve a helybélieket, hogy idén még nagyobb számban jelenjenek meg, és együtt ünnepeljék magyarságukat.
„49 felnőtt és 10 gyerekviselet készült Dobán, egy mondhatni kicsi településen, ami azt bizonyítja, hogy itt összetartó közösség él. Azt kívánom, viseljék minél többször, és érezzék, hogy dobaiak” – mondta Katona Ibolya, majd kitért a hétvégi választásokra, rávilágítva, hogy szerencsés generációban született, mert meg tudta élni magyarságát, gyermekkorában nem érte hátrányos megkülönböztetés magyar kisebbségi mivolta miatt, bátran viselhette a népviseletet, de mint fogalmazott, ez veszélyben van, és ez ellen csak szavazatukkal tudnak fellépni, ezért arra bátorította a jelenlévőket, hogy menjenek el szavazni, mert hatalmas a tét.
Végezetül megköszönte Tóth Éva felkérését, a szabónők segítségét, akik nélkül nem születhettek volna meg a ruhaköltemények. Bogdán Ferenc polgármester arra kérte a nőket, hogy a jövőben öltöztessék magukhoz férjeiket, társaikat, hogy együtt viseljék büszkén a dobai népviseletet.
CSAK SAJÁT