banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Bár megtorpantak, továbbra is őriznék a lángot a szilágysági Kusalyban

A Szilágy megyei Kusaly település egykoron szellemi központ volt, ezt bizonyítja a 600 éves református temploma is – mondta Seres Dénes parlamenti képviselő a vasárnap délutáni istentiszteleten, amelyen huszonhárom fiatal lány és nő öltötte magára a nemrég elkészült népviseletét.

Lugosi Dániel helyi lelkipásztor Szent Márton püspök példájával élve az alázatra, a bölcsességre hívta fel a figyelmet. Márton Gergely Edit, az egyházközség presbitere az elmúlt hetekben, hónapokban a településükön zajló Varrd magad a viseleted! programot ismertette, mondván, a projekt megvalósítása már többször felmerült Kusalyban, de mindig ötlet maradt, mert kicsinek, kevésnek tartották magukat.

„Ez így igaz, hiszen körülbelül 50-60 lány és asszony él Kusalyban” – mesélte, de kiemelte, ez a kis közösség példává vált, hogy a kicsik és kevesek is élni akarnak, és mernek beállni a többiek közé. Tudnak nemcsak álmodni, hanem élni is” – fogalmazott, hozzátéve, sokan talán azt mondják, mi értelme van a népviseletvarrásnak, hiszen hasznosabb dolgokra is lehet pénzt, időt, energiát fordítani.

Az együtt varrásnak közösségépítő ereje is volt

„Azt gondolom, nemcsak értelme, hanem jelentősége is van. Megerősítette bennünk azt az érzést, hogy mennyire jó és fontos, hogy identitásunkat továbbadjuk gyermekeinknek, unokáinknak, hiszen mi a Tövishát egy történelemben gazdag településén élünk és azt képviseljük. Az együtt töltött időnek közösségépítő ereje volt, számunkra az egykor hétköznapi viselet jelkép. Jelképe annak, hogy összetartunk, hogy ez a kicsi közösség valahová tartozik, mégpedig a nagyobb szilágysági magyar közösségbe. Örülök, hogy megvarrtuk a viseleteket, örülünk mi értünk, lányainkért, unokáinkért” – mondta megható szavakkal Márton Gergely Edit, majd néhány fényképen bemutatta a program helyi kivitelezését az első találkozástól az elkészült ruhadarabokig.Fotók: Kulcsár Mária

„Az első találkozás a könyvtárban volt, kiválogattuk a ruhadarabokat, ki milyent szeretett, majd megérkeztek a varrógépek, lezajlottak az első próbák, hiszen voltak olyanok, akik még soha nem ültek varrógép mellé. Volt, amikor eltört a tű, akadtak nehéz helyzetek, de továbbmentünk. Voltak szép pillanatok is, és minden elkészült darabnak örültünk. Ahogy készült, úgy pörögtünk, forogtunk a színpad mellett. A kisgyerekek is eljöttek, ők is részt vettek, velünk voltak, majd az első közös nagy bemutatkozás a nagy szilágysági közösségben történt, a Szilágysági Magyar Napokon, Zilahon” – mesélte, majd hozzátette, akkor úgy érezték, otthon vannak. Végezetül megköszönte a szervezőknek az áldozatos munkát, a támogatást, és azt kívánta, hogy még sok hasonló programot szervezzenek a településen.

Katona Ibolya megyei tanácsos, a projekt koordinátora elmondta, öt éve indult a Varrd magad a viseleted! a Communitas Alapítványon keresztül pályázati forrásból, az RMDSZ-nek, Seres Dénes parlamenti képviselőnek köszönhetően, aki évente kieszközölte a támogatási összeget. Ez idő alatt nagyon sok településre eljutott a program. Kusaly a 32. település volt, de azóta már 34 helységben dolgoznak a nők.

„Jövő tavaszra, amikor a hatodik születésnapját ünnepli a program, elkészül a kétezredik darab is. Annak ellenére, hogy viseleteket varrunk és hagyományt teremtünk, építünk, lángot viszünk tovább, magyar identitásunkat építjük azáltal, hogy megvarrjuk ezeket a viseleteket. Követjük a hagyományt, de újat is teremtettünk. A népviseletvarrást átörökítjük a jövő generációjának, a mai fiatalok elsajátítják ezt, és majd emlékezni fognak, hogyan kell elkészíteni a különböző viseleteket” – mondta Katona Ibolya, megköszönve a lelkésznek és a besegítő asszonyoknak a támogatást, és azt kívánta, mindannyian büszkén és szeretettel hordják ezeket a viseleteket úgy, mint ahogyan a mai nap teszik.

„Elvesztettünk egy csatát, de a háborút meg fogjuk nyerni”

A Szilágyság egyik legrégibb templomában húsz generáció imádkozott – mondta Seres Dénes parlamenti képviselő, hozzátéve, az elmúlt évszázadok alatt az itt élők őrizték, vigyázták Isten házát. „Mi is ápoljuk, újítjuk templomainkat, a harangláb elkészült, következik a templom felújítása, hiszen ez a mi kötelességünk, ezé a generációé, és ennek eleget fogunk tenni. Identitásunk megtartása a kultúránk, hagyományaink megélésével van összefüggésben, ez a megmaradásunk garanciája” – fogalmazott a képviselő.

Rámutatott: azért dolgoznak, hogy ez a közösség visszanyerje önbizalmát, magabiztosságat, és hogy megőrizze mindazt, amit örökölt. A népviseletük, a népdalaik, néptáncaik a magyar kultúra, a magyar hagyomány része, általa kifejezzük identitásunkat, hovatartozásunkat, ami fokozatosan alakul ki az évek során.

„A júniusi választások során kicsit megtorpantunk a községben, mert mindig vannak olyanok, akik az egyéni érdeket többre becsülik, mint a közösségi érdeket. Az egri várban is voltak olyanok, akik fel akarták adni a várat, de hála Istennek, nem sikerült, a többség megvédte. Mi is meg tudjuk védeni, bár elvesztettünk egy csatát, a háborút meg fogjuk nyerni. November 24-én és december 1-én fogjunk össze, mutassunk erős képviseletet. Ha fogjuk egymás kezét, akkor itt maradunk, ezen a földön, és nem hamut őrzünk, hanem lángot, hogy tovább tudjunk haladni” – fogalmazott a képviselő. Végezetül a kusalyi és a szilágyerkedi fiatalok ünnepi műsorral, zsoltárénekekkel zárták a délutánt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?