„A zene nyitja meg a világot, ami folyton változik” – Interjú Miklósa Erika énekesnővel

A Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató idén terjeszkedik, és a határon túli részeken, így Erdélyben is szervez előválogatót. A verseny egyik zsűritagja Miklósa Erika koloratúrszoprán énekesnő lesz, őt kérdeztük a műfaj időtálló értékeiről, a produkciók elbírálásának szempontjairól, valamint arról is, hogy mit üzenne a feltörekvő tehetségeknek.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság tematikus évének egyik programeleme idén a Virtuózok – Klasszikus Zenei Tehetségkutató és Edukációs Program nyújtotta lehetőségek kiterjesztése a határon túlra is. A tíz éve töretlen sikerrel működő, egyedülálló tehetségkutató műsorsorozat és edukációs tehetséggondozó program ma már nemzetközileg is jegyzett és elismert verseny, amely a klasszikus zenei tehetségeket fedezi fel és támogatja. A tehetségkutató és tehetséggondozó program célja a komolyzene világméretű népszerűsítése, nézői edukáció, a tehetségek felkutatása és hosszú távú gondozása.

A Virtuózok tehetségkutató a klasszikus zenei tehetségek felfedezését és felkarolását tűzte ki célul./ Fotó: Virtuózok Facbeook-oldala

Az eredeti, négy éve elindított műsor idén külön figyelmet szentel a határon túli magyar tehetségek felkutatására és felkészítésére a Virtuózok nemzetközi műsorának 10. jubileumi évadára, melyet a tragikus hirtelenséggel elhunyt Potápi Árpád János államtitkár emlékének szentelnek. Annak érdekében, hogy a határon túli magyar tehetségek is képviseltethessék magukat a versenyen, nemcsak magyarországi, hanem határon túli előválogatókat is tartanak, ahol mesterkurzusok segítik majd a jelentkezők felkészülését a megmérettetésre. Az előválogatók legjobbjai részt vehetnek a magyarországi elődöntőn, ahonnan a legjobbak a döntőbe kerülnek. Az első három helyezett számára lesz lehetőség a nemzetközi versenyben megmérettetnie magát. 

A Virtuózok zsűrijében idén is helyet foglal Miklósa Erika, Magyar Szenti István-renddel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas koloratúrszoprán énekesnő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Őt kérdeztük a klasszikus zene elévülhetetlen értékeiről, a zeneipar gyorsütemű pörgéséről, hogy milyen szempontokat vesz figyelembe a zsűrizéskor, valamint hogy mit üzenne azoknak a fiataloknak, akik ezt a pályát választják.

Miklósa Erika, a Magyar Szent István-renddel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar koloratúrszoprán opera-énekesnő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja lesz a Virtuózok tehetségkutató egyik zsűrije./ Fotó. Kolozsvári Magyar Opera

– Mit jelent ma a klasszikus zene? Melyek ennek a műfajnak azon értékei, amelyek ennyire időtállóvá, elévülhetetlenné tették?

– Kodály Zoltán mondta, hogy a zene az életnek olyan szükséglete, mint a levegő, és sokan csak akkor veszik észre, ha már nagyon hiányzik. Számomra a klasszikus zene ilyen szükséglet. A zene világnyelv, az őszinteség és a szabadság világnyelve is.

– Napjainkban óriási slágerként kapnak fel bizonyos dalokat, amelyek aztán gyorsan feledésbe merülnek. A zeneipar gyorsütemű pörgésében miért fontos a maradandó értékeket képviselő műfajokra fókuszálni, és miért van kevés lehetőség a klasszikus zenészek számára?

– Nem érzem úgy, hogy kevesebb a lehetőség a klasszikus zenészek számára. Pont a zene nyitja meg a világot, amely kétségtelenül folyton változik, átalakulnak benne a dolgok, és mindenkinek haladnia kell az új korokban. Ehhez nekünk is nyitottnak kell lenni, máskülönben nem látjuk meg a lehetőségeket. Ma nem abban a formában kapjuk például az operát sem, mint száz évekkel ezelőtt, elég csak az énektechnikára gondolni. De meggyőződésem: a klasszikus alapértékek nem változnak. A mai új komolyzenei világok egy része egészen biztosan klasszikus lesz a jövőben.

– Egy tehetséges és ambiciózus fiatal miért válassza épp a klasszikus zene irányát? Hogyan járulhat hozzá ez a műfaj a személyiség fejlődéséhez?

– Csak a saját példámat tudom mondani: én a klasszikus zene révén alázatot, tiszteletet, rendszerezést, figyelmet tanultam.

– Idén erdélyi előválogatói is lesznek a Virtuózok Programnak. Ön miért tartja fontosnak ezt az újítást?

– Szerintem a különféle országokból érkező tehetségek hatnak egymásra is, mi pedig képet alkothatunk a tehetséggondozás más-más metódusairól is. Nagyon várom ezt a tapasztalatot.

A Virtuózok jubileumi évada hamarosan kezdetét veszi.

– Okozhatnak váratlan meglepetéseket az erdélyi versenyzők? Tapasztalt különbséget az anyaországi és határon túli zenészek mentalitásában?

– Szerintem a tehetség odaadó, szenvedélyes – bárhonnan jön is. És kiemelném még a zenepedagógusok, mentorok szerepét is: mindannyiuknak ugyanaz a céljuk, hogy akit felfedeztek, az előrébb jusson a világban.

– Zsűriként milyen szempontokat fog előtérbe helyezni a versenyzők értékelésekor?

– Mindig az adott produkciót nézem, azt, hogy ott és akkor milyen hatással van rám az a fiatal. Én ezt igazságos szempontnak gondolom.

– A klasszikus zene teljes embert követel. Ha fiatalkori önmagának üzenhetne, mit tanácsolna? Mire érdemes figyelni, és mi az, ami kevésbé fontos?

– Nagyon egyszerű az üzenetem, így szól: ne félj!

– Kiknek ajánlja a jelentkezést a Virtuózok Programba? Milyen értékekkel, képességekkel kell rendelkeznie egy versenyzőnek, aki ezen a pályán szeretne elindulni?

– Mindenkinek ajánlom, hiszen komoly tapasztalatot szerezhetnek a versenyzők, új tanulási módokat sajátíthatnak el. Mi ebben támaszuk vagyunk, segítünk is nekik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?