Vásárlóerő: négy erdélyi megye 20 százalékkal az országos átlag fölött van, négy azonban ugyanennyivel alatta
Kolozsban, Brassóban, Szebenben és Temesben költhetnek legtöbbet az emberek.
Tavaly átlagban 7453 eurót költhetett el minden romániai lakos, ami havi szinten 620 eurót jelent, derül ki a Gfk piackutató cég elemzéséből. Ezzel az összeggel 50 százalékkal vagyunk lemaradva az EU átlagától.
Területi bontásban hatalmas eltérések vannak a vásárlóerő tekintetében. Bukarestben és 9 megyében a vásárlóerő nagyobb az országos átlagnál, 33-ban azonban elmarad attól. Erdélyben felemás a helyzet.
A fővárosban a bérezés is lényegesen jobb az országos átlagnál, így aztán nem csoda, hogy a vásárlóerő is 86 százalékkal haladja meg azt. Négy erdélyi megye – Kolozs, Brassó, Szeben, Temes – esetében a mutató 20 százaléknál nagyobb mértékben haladja meg az átlagot, Arad és Fehér megyékben pedig 12 és 20 százalék közti értékkel.
Bihar, Maros és Hunyad az országos átlag alatt vannak, a 88–96 százalékos sávban, Szatmárban, Szilágyban és Máramarosban pedig a vásárlóerő az országos érték 80 és 88 százaléka között van. Sajnálatos módon a két legmagyarabb megye a legalsó kategóriában tanyázik a moldvai és a déli megyék zömével egyetemben. Háromszéken és Hargitában a vásárlóerő nem éri el az országos szint 80 százalékát sem. Két másik megye van még hasonló helyzetben, Beszterce-Naszód és Krassó-Szörény.
Moldvában egyetlen megye sincs, ahol a lakosság vásárlóereje meghaladná a országos átlag 88 százalékát. Vaslui megyében évi 4200, havi 350 eurót költhet el átlagban egy lakos, ami csupán 56 százaléka az országos értéknek.
A szakemberek idén a vásárlóerő csökkenésére számítanak, mivel a bérek átlagban előreláthatóan csak kb. 6 százalékkal fognak nőni, az infláció pedig 10 százalék körüli lesz. Az elemzők egy része a háború elhúzódása esetén 10 százaléknál magasabb inflációt is elképzelhetőnek tart.
CSAK SAJÁT