Van élet a multik nélkül: székelyföldi cégek is vannak a legnagyobb hazai kiskereskedők között

A székelyföldi Bertis és Elan-trio, valamint a szatmári CBA a legsikeresebb romániai kiskereskedelmi láncok közé tartozik.

A hazai élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom 140-150 milliárd lej, amiből hozzávetőleg 100 milliárd esik a tíz multinacionális áruházláncra (Lidl, Kaufland, Profi, Carrefour, Auchan, Mega Image, Penny, Metro, Selgros, Cora). A fennmaradó 40-50 milliárd lejen 42 ezer független kisbolt, valamint 400 kiskereskedelmi hálózat osztozik. Ez utóbbiak összesen mintegy 2 ezer szupermarketet üzemeltetnek, derül ki a RetailZoom és a KeysisFin piackutató cégek tanulmányából.

Fotó: Pixabay

A legnagyobb hazai tőkéjű kiskereskedelmi vállalat az Unicarm. A Szatmár megyei Vetésen bejegyzett cég mintegy száz szupermarkettel rendelkezik az országban. Tavalyi árbevétele 965 millió lej volt, azonban ennek egy része termelésből származik, az Unicarmnak ugyanis saját vágóhídja, tejfeldolgozó üzemel és cukrászata is van.

A második számú, teljes egészében román kézben levő kiskereskedő a La Cocoș. A Prahova megyei cég 2022-es árbevétele 714 millió lej volt. A harmadik és a negyedik helyet két Vâlcea megyei cég foglalja el, az Annaballe és a Diana, 480, illetve 326 millió lejes árbevétellel.

Utánuk három magyar érdekeltségű cég következik. A sepsiszentgyörgyi Bertis Háromszéken és Brassóban működtet 12 szupermarketet. A cég tavalyi 286 millió lej volt, ennek egy része azonban termelésből és vendéglátásból származik, mivel húsfeldolgozó üzeme, péksége és cukrászműhelye is van.

A székelyudvarhelyi Elan-Trio tavalyi forgalma 265 millió lej volt. A magyarországi tulajdonban levő cég Merkúr és Szuper márkanévvel üzemeltet szupermarketeket és raktáráruházakat Hargita, Maros és Kovászna megyékben. Ugyancsak magyarországi a tulajdonosa a CBA Nord Vest kft.-nek. A szatmári vállalat 10 megyében van jelen, négy raktáráruházat üzemeltet, s boltok százai működnek a CBA márkanévvel. A vállalat tavalyi árbevétele 227 millió lej volt.

Azt, hogy mekkora erőfölényben vannak a multik a hazai kiskereskedelemben, jól példázza, ha a legkevésbé sikeres képviselőjüket hasonlítjuk össze a hazai versenytársakkal. A Cora hipermarketeket működtető Cora Hypermarche Rt. tavalyi árbevétele 1,51 milliárd lej volt, ami több mint másfélszerese a legnagyobb hazai tulajdonú kiskereskedő, az Unicarm forgalmának. A három legnagyobb, magyar kézben levő erdélyi kiskereskedelmi cég együttes árbevétele sem éri el a 800 millió lejt, vagyis a Cora forgalmának az 55 százalékát.

A tíz legnagyobb vállalkozói szupermarket hálózat együttes tavalyi árbevétele 3,9 milliárd lej volt. Az abszolút piacvezető, a diszkont áruházakat működtető Lidl bevételei ennek hozzávetőleg a négy és félszeresét tették ki, 18,49 milliárd lejt. Az elmúlt években folyamatos volt a multinacionális láncok térnyerése, s szakértők szerint ez továbbra is egy ideig még így is marad.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?