Csak fogyasztani vagyunk jók, nem nálunk termelnek a multik
Sokkal több pénzt fektetnek be Romániában a multinacionális vállalatok áruházak építésébe, mint üzemekébe.
Hozzávetőleg 15-ször több külföldi tőke áramlik a romániai kiskereskedelembe, mint az élelmiszeriparba, írja a Ziarul Financiar a Román Nemzeti Bank (BNR) adatai alapján.
A multinacionális vállalatok által dominált kiskereskedelembe 15,65 milliárd euró külföldi tőke érkezett a rendszerváltás óta, amiből közel 10 milliárd 2011 óta. Az élelmiszeriparba lényegesen kevesebb pénzt fektettek be határon túli vállalatok az elmúlt évtizedben, mindössze 600 millió eurót, a rendszerváltás óta pedig 2,87 milliárd eurót.
Ez az egyik oka annak, hogy az ország külkereskedelmi mérleghiánya folyamatosan nő, a hazai termelés ugyanis, befektetések hiányában nem tudja tartani a lépést a fogyasztással. Miközben a Lidl, a Kaufland, a Carrefour és társaik az elmúlt másfél évtizedben évente százmillió eurókat költöttek új áruházak építésére, addig olyan világcégek, mint a Mars, a Nestle, a L’Oreal vagy a Colgate-Palmolive egyáltalán nem termelnek Romániában, ha voltak is gyáraik, bezárták azokat.
Szupermarketek, diszkontáruházak és hipermarketek minden évben szép számban nyílnak országszerte, azonban 50 millió eurónál nagyobb értékű élelmiszeripari beruházásra utoljára 2011-ben került sor a görög Olympus jóvoltából, mely Brassó mellett épített egy üzemet.
„Könnyebb csak értékesíteni egy piacon, ahelyett, hogy a termeléssel kínlódnál. Láttuk, hogy a multinacionális vállalatok megvásárolták, majd pedig bezárták az étolajolaj gyárakat, s úgyszintén a cukorgyárakat. Világos, hogy ezeket a multikat a román ipar nem érdekli, ők csak a máshol jól működő gyárai számára keresnek felvevő piacot. A multinacionális vállalatok ezt a stratégiát követik, a céljuk az, hogy a lehető legnagyobb profitot érjék el általa. Ez nem az ő hibájuk, a hibát a román állam követi el, melynek még az élelmiszeripar terén sincs egy életképes politikája, pedig az a lakosság jóléte számára egy alapvető ágazat” – nyilatkozta Cristian Pârvan, a hazai üzletembereket tömörítő Piarom elnöke.
Hasonlóan látja a helyzetet Mircea Turdean, a kolozsvári kozmetikai cég, a Farmec vezérigazgatója is: „A multik az anyaországban tartják a pénzt, oda viszik a profitot is. Könnyebb nekik árulni itt, mint termelni. Románia kizárólag értékesítési piac a számukra, s szigorúan tartják magukat a stratégiához, hogy nem fektetnek a termelésbe.”