Történelmi csúcsot ért el tavaly a romániai bértömeg
Röpke nyolc év leforgása alatt megduplázódott a hazai bruttó fizetések összértéke, éves szinten már 90 milliárd euró fölött jár.
Meghaladta tavaly a 90 milliárd eurót a Romániában kifizetett bruttó bérek összértéke, ami abszolút rekordot jelent, számolt be a Ziarul Financiar gazdasági napilap. 2020-hoz képest 5 milliárd eurós volt a növekedés. Nyolc év alatt a fizetések összértéke megduplázódott, ugyanis 2013-ben az még csak 45,8 milliárd euró volt.
A bruttó bérek összege tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 37,9 százalékát tette ki. Ez a legalacsonyabb érték 2017 óta, amikor 37,1 százalék volt. 2020-ben még a GDP 39,5 százalékának felelt meg a 86,4 milliárd eurós országos bérköltség.
Az Európai Unió átlaga 47,7 százalék, közel 10 százalékkal haladja meg a romániai értéket. Általánosságban elmondható, hogy a gazdagabb országokban magasabb az érték, de a kettő között nincs nagyon szoros kapcsolat. A GDP és a bérek összegének az aránya csak két tagállamban alacsonyabb, mint nálunk: Írországban 26,1, Görögországban pedig 36,6 százalék. Írország az EU egyik leggazdagabb tagállama, ahol magasak a bérek, az utolsó helyezés a speciális, az unióban atipikusnak számító adórendszer. Közvetlenül előttünk Lengyelország és Magyarország áll a rangsorban.
50 százaléknál Németországban (53,2 százalék), Szlovéniában (51,7), Franciaországban (51,3), Dániában (51,1) és Ausztriában (50,3) nagyobb az arány.
Aurelian Dochia gazdasági elemző szerint a valós romániai bértömeg nagyobb annál, ami a statisztikai adatokban szerepel. „Nálunk sokan vannak olyanok, akik a valójában munkából származó jövedelmüket más formában veszik fel, gondolok itt az egyéni vállalkozókra és a mikrovállalkozásokra, melyeknél az osztalék tulajdonképpen egy adózási trükk az adófizetés optimizálására. Valójában ezeket a bevételeket bérként kellene nyilván tartani” – nyilatkozta Dochia.