Felmérés: a dolgozók 44 százalékának romlott az életszínvonala az infláció miatt

A többség szerint 10 és 30 százalék közti béremelés tudná ellensúlyozni az általános drágulást.

A kétszámjegyű infláció ellenére a hazai munkavállalók fele, pontosabban 51 százaléka nem kapott fizetésemelést idén, derül ki a BestJobs állásközvetítő portál felméréséből. A megkérdezettek 37 százaléka részesült béremelésben, míg 12 százalék nem bér jellegű juttatásokat kapott, főleg vásárlási utalványok és prémium formájában.Illusztráció: Pixabay

A közvélemény kutatásban résztvevők negyedének ígért ugyan béremelést a munkáltatója, azonban egyelőre nem került rá sor. Az alanyok 19 százaléka tervezi, hogy megbeszélést kezdeményez a munkáltatójával a fizetéséről. 44 százalék érzi úgy, hogy az életszínvonala nagyban romlott az infláció miatt.

A válaszadók 56 százaléka úgy értékeli, 10 és 30 százalék közti béremelés tudná ellensúlyozni a pénzromlás hatását. Az alanyok közel negyede 31 és 50 százalék közti fizetésemelést lát indokoltnak, míg 20 százalék szerint 50 százalékot meghaladó mértékben kelleni nőnie a jövedelmének ahhoz, hogy tartani tudja a korábbi életszínvonalát.

Minden tizedik válaszadó azt tervezi, hogy másodállást vállal, az így szerzett pluszbevétellel kompenzálva az infláció hatását.

„Annak ellenére, hogy az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatai 2022 áprilisában a nettó átlagbér 11,4 százalékos növekedését mutatják, a valóság az, hogy a munkavállalók sokkal nagyobbnak érzékelik a fizetések és a piaci árak közti eltérést” – nyilatkozta Ana Vișan, a BestJobs marketing menedzsere.

Az INS 13,8 százalékos éves inflációt mért áprilisban, májusban pedig 14,5 százalékosat. A szakemberek valószínűnek tartják, hogy a pénzromlás mértéke a nyári hónapokban is kétszámjegyű marad.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?