Részvételi költségvetés az adózásban: a cégek mondják meg, mire költse az állam befizetésük egy részét

A részvételi költségvetés elve alapján olyan törvénymódosítást kezdeményez a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, amely szerint a profitadót fizető cégek megjelölhetik, hogy az állam mire költse az általuk befizetett adó egy részét.

Édler András, a háromszéki kereskedelmi kamara elnöke arról tájékoztatott, hogy egyes gazdasági szereplők javaslatai alapján kezdeményezi az adótörvénykönyv és az államháztartásról szóló törvény módosítását. Megfogalmazása szerint minden társaságiadó-fizetőnek lehetőséget kell biztosítani arra, hogy dönthessen arról, hogy az állami költségvetésbe befizetett társasági adójának 25 százalékát egy bizonyos célra használják fel.

Édler András elképzelése szerint a profitadót fizető cégek négy terület közül jelölhetnének meg egyet, amire az ő adójukból költenének. E szerint a szakoktatás, a közúti-közlekedési infrastruktúra, az egészségügy és a kutatás-fejlesztés közül választhatnának. 

Édler András szerint sok adófizető szemében az ország költségvetése jelenleg „fekete lyuk”, amelybe bekerül az összes befizetett adó és illeték, ám nincs lehetőség azok felhasználását célirányosan meghatározni. „Újra és újra halljuk, hogy az állam nem jól gazdálkodik az adófizetők pénzével, hogy sok gazdasági szereplő éppen azért vonakodik adót fizetni, mert a pénzüket nem olyan célokra fordítják, amelyek jobban szolgálnák a gazdasági környezet érdekeit” – állapította meg a háromszéki kereskedelmi kamara elnöke.Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke | Fotó: Kristó Gothárd Hunor

Hozzátette: több mint 30 év telt el a rendszerváltás óta, és még mindig nincs fejlett közúti-közlekedési infrastruktúránk, és komoly problémák vannak a következő generáció képzésével. Hasonlóan komoly gondjaink vannak a romániai vállalatok versenyképességével, ami azzal magyarázható, hogy nagyon kevés pénz jut kutatásra és fejlesztésre, illetve nem hatékony az egészségügyi rendszerünk, ami hatással van a gazdasági környezetre is, mivel a kórházba kerülő betegek többletidőt töltenek inaktívan.

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara vezetője szerint a törvénymódosító javaslat megfogalmazása után olyan partnereket keres a politikai életben, akik ezt a javaslatot jogalkotási kezdeményezéssé alakíthatják.

Miklós Zoltán háromszéki parlamenti képviselő, az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa a Maszol érdeklődésére elmondta: Édler András megkereste őt is törvénymódosítási javaslatával. „A részvételi költségvetés jellemzően önkormányzati eszköz, amelynek lényege a lakosság bevonása a költségvetési folyamatokba. Átláthatóbbá és hatékonyabbá teheti a közpénzek felhasználását, növelheti a bizalmat az adófizetők és a kormányzati szervek között. Románia számos önkormányzata alkalmazza sikeresen” – mutatott rá a háromszéki RMDSZ-képviselő.

„Meg fogom vizsgálni ennek az alkalmazási lehetőségét az állami költségvetésre, hiszen én is fontosnak tartom, hogy az adókat megtermelő vállalkozásoknak ne az legyen az érzésük, hogy befizetéseik fekete lyukba kerülnek, ahol átláthatatlan a felhasználásuk, hanem lehessen valamennyi beleszólásuk ezek elköltésébe” – fogalmazta meg Miklós Zoltán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?