Újraindult a részvételi költségvetés pályázat Kézdivásárhelyen

A kézdivásárhelyi önkormányzat idén is arra bátorítja a lakosokat, hogy vegyenek részt a helyi érdekű beruházásokat érintő döntésekben. A második alkalommal meghirdetett Részvételi Költségvetés a helyi közigazgatás fontos eszközévé vált, és a döntéshozási folyamat átláthatóságát biztosítja.

Idén összesen hat kategóriában lehet javaslatokat benyújtani: utcai infrastruktúra (sétányok, járdák, terek és gyalogosövezetek); közterületek, köztéri bútorzat rendezése; zöldövezetek, játszóterek és közterületek rendezése (köztéri bútorzat, közvilágítás stb.); mobilitás, akadálymentesítés és biztonságos közlekedés (közlekedést szolgáló utak javítása, hozzáférhetőség növelése fogyatékkal élők számára, videós megfigyelő rendszerek stb.); oktatási és kulturális infrastruktúra; Smart City, digitális város. A jelentkezés benyújtásának határideje 2021. november 30.

A Részvételi Költségvetés célja demokratikus döntési folyamatba bevonni a lakosságot. Ennek keretében a helyi költségvetés egy részének optimális elköltési módját vitatják meg. A folyamat feltételezi a lakosok aktív részvételét a közösségük problémáinak meghatározásában és megközelítésében.

Az önkormányzat oldalán olvasható, hogy egy kategóriában egy személy csak egy javaslatot nyújthat be a részvételi költségvetés online felületén. Amint az ötletgazda a pályázatot benyújtotta, együtt fog dolgozni az önkormányzat felelősével. Ha egy pályázat átment a szűrőn, felkerül a bp.kezdi.ro felületre, ahol a lakosság szavazhat rá.

Csak a lakók által leadott szavaztok számítanak, és a legtöbb szavazatot kapó projektek kerülnek be a költségvetésbe. A nyertes projekt(ek) szerzőjével folyamatos kommunikáció történik a kivitelezés végéig. Az idei kézdivásárhelyi költségvetésben 100 000 lejt különítettek el, egy projektre maximálisan 50 000 lej kérhető, de támogató – szponzoráció gyanánt – tehet még hozzá pénzt, ezt szponzorszerződéssel kell eljuttatnia az önkormányzat felé.

Tavaly szeptemberben írta ki először a céhes város önkormányzata a részvételi költségvetést, amely egy új, civil pályáztatási rendszer a városban minden kézdivásárhelyi lakcímmel rendelkező személy számára, aki szeretne benyújtani egy pályázatot egy beruházás megvalósítására. A részvételi költségvetés nem új találmány, számos romániai városban jól működik már, a kézdivásárhelyi, első kiadása is nagy népszerűségnek örvendett. A lényege, hogy ha a lakók által tett javaslat nyer, az anyagiakat és a kivitelezést az önkormányzat vállalja fel.Fotó: bp.kezdi.ro

Tavaly első helyen a Hintanyerő anyuerő – összefogás a nyújtódi játszótér felújítására elnevezésű projekt állt 223 szavazattal, második győztesként pedig a Nevelés a természetben című projekt került ki 168 vokssal.

A nyújtódi játszótér – ahol jelenleg is zajlanak a munkálatok – falu szívében, a főút mellett helyezkedik el. Mielőtt nekifogtak a felújításnak, nem volt biztonságos hely, még a bent lévő játékok sem voltak azok. A felszereltség szegényes, monoton és régi volt. A cél, hogy bővítsék a játszótér felszerelését modern játszótéri elemekkel, amelyek vidámak, biztonságosak és előnyösek környezetvédelmi szempontból. A projekt megálmodóinak a legfontosabb célkitűzése az volt, hogy boldogan menjenek oda játszani a gyerekek, akik az online oktatási rendszer miatt a számítógépek előtt töltöttek sok időt, és kevés lehetőségük volt a szabad levegőn való mozgásra, a testben felgyűlt stressz és feszültség levezetésére.

A projekt haszonélvezői első sorban a nyújtódi gyerekek (115 kiskorú személy) lesznek, továbbá a Turóczi Mózes Általános Iskola speciális gondozást igénylő gyerekei, az intézmény pedagógusai, akiknek a megfelelő biztonsággal és felszereltséggel rendelkező udvar nagy segítséget nyújt a foglalkozások során. Ugyanakkor hasznos minden szülő és nagyszülő számára a gyerekek energiáinak a levezetésében, amihez nagyon nehéz otthon teret és lehetőséget biztosítani – fogalmazták meg a projekt kezdeményezői.

Kapcsolódók

Kimaradt?