Részletfizetést kérhetnek a fogyasztók, akiknek egybe számláznak többhavi áramfogyasztást

Csak remélni lehet, hogy a szolgáltató jóváhagyja az ilyen kérelmeket, mivel nincs előírás, mely erre kötelezné.

Rohamosan nő azon fogyasztók száma, akik több hónapos kihagyást követően hatalmas összegű villanyszámlát kaptak a szolgáltatójuktól. Ezek egyike a nagyváradi F., akinek a közelmúltban kézbesítették a május 12-től augusztus 9-ig terjedő időszakra vonatkozó számlát. Az Electrica közel 1300 lejt számlázott a szóban forgó időszakban felhasznált 1090 kWh áramért.

Fotó: Agerpres

„Ilyen helyzetben a fogyasztó kérhet részletfizetést a szolgáltatótól. Remélem, hogy jóváhagyják az ilyen kéréseket, azonban nincs olyan törvényi előírás, amely erre kötelezné a szolgáltatót. A fogyasztó fordulhat a fogyasztóvédelemhez, és mi is folytatunk vizsgálatokat számlázási szabálytalanságok miatt, és bírságolni is fogunk. Persze, lehet, hogy ez nem boldogítja a fogyasztót, akinek egyszerre kell egy nagy összeget kifizetnie” – nyilatkozta a Maszolnak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke.

Elmondása szerint a szakhatóságnak tudomása van arról, hogy késtek a számlák az elmúlt időszakban, és messze a legrosszabb teljesítményt a legtöbb ügyféllel rendelkező Electrica nyújtotta.

Nagyobb számlák jönnek

Az előttünk álló hónapokban sajnos sokan fognak lényegesen nagyobb villanyszámlát kapni, mint korábban, s nem a szolgáltató hibájából. Ennek az oka az, hogy szeptember 1-jétől a kormány 300 kWh-ról 255 kWh-ra csökkentette a havi fogyasztási küszöböt, amely alatt hatóságilag szabályozott árú elektromos energia jár a háztartási fogyasztóknak.

Azt, hogy ez pontosan hány fogyasztót érint, nem lehet tudni, de nagyságrendileg fel lehet becsülni. Az ANRE adatai szerint tavaly 32 ezer romániai háztartás használt 15 ezer kWh-nál több áramot, nekik nem jár ársapkás villanyáram. Ugyanez érvényes azokra is, akiknek az éves fogyasztása 5 ezer és 15 ezer kWh között volt, ők 307 ezren vannak. 2500 és 5 ezer kWh között 1 millió háztartás fogyasztott, ezen kategória esetében az átlagos fogyasztás 3500 kWh volt. Ezen fogyasztók egy részének esetében teljesül a havi 300 kWh-s fogyasztói küszöb 2021-re vonatkozóan, azonban nagyon valószínű, hogy az aktuális fogyasztásra megszabott 255 kWh/hó kritériumnak már nem tesznek eleget.

Annak a 4,166 millió háztartásnak, mely tavaly 1000 kWh-nál kevesebbet fogyasztott, minden bizonnyal idén sem okoz gondot, hogy a 255 kWh-s küszöb alatt maradjanak. Ugyanez érvényes arra a 3,023 millió fogyasztóra, akik 2021-ben 1000 és 2500 kWh közti mennyiségű villanyáramot használtak, havi átlagban 186 kWh-t.

Fontos részlet, hogy azoknak, akik a tavalyi fogyasztás alapján jogosultak az ársapkás energiára, de idén túllépik a 255 kWh-s küszöböt, csak a 255 kWh-t meghaladó mennyiséget kell piaci áron fizetniük. Nagy-Bege Zoltán becslései szerint a nagy szolgáltatók esetében ez jelenleg 2 lej/kWh körüli tarifát jelent. Az érintett háztartások elsöprő többsége azon 1 millió közül kerül ki, melyek tavaly 2500 és 5 ezer kWh között fogyasztottak, átlagosan 3500 kWh áramot, ami havi 292 kWh-t jelent. Ezeknek idén vissza kellene fogniuk a fogyasztásukat ahhoz, hogy az elhasznált energia egészét szubvencionált áron kapják. Biztos, hogy ez sok fogyasztónak nem fog sikerülni, ezeknek a száma százezres nagyságrendű lehet.  

Azon ársapkára jogosult háztartások, melyeknek a fogyasztása nem haladja meg a 100 kWh-t 0,68 lej/kWh áron fizetik az áramot, 100 és 255 kWh között pedig 0,8 lej/kWh a tarifa.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?