Intelligens Energia Egyesület: agyonbonyolították az energetikai árszabályozást

Bizonyos esetekben a Tanügyminisztériumtól is adatokat kellene igényelniük a szolgáltatóknak ahhoz, hogy szabályosan tudjanak számlázni.

Távolról sem oldották meg az energetikai piacot szeptember 1. óta szabályozó 119-es sürgősségi rendelet szenátusi módosításai az ágazat gondjait, ellenben újabb bonyodalmakat kreáltak, véli az Intelligens Energia Egyesület.Fotó: Agerpres

A szenátorok úgy döntöttek, hogy minden nagycsalád, fogyasztástól függetlenül 0,68 lej/kWh áron kapja a villanyáramot, amennyiben legalább 3 gyerekük tanul. Az iskolakerülés automatikusan kizárja a családokat a kedvezményezettek köréből.

Ez egy vitathatatlanul nemes szándék szülte módosítás, de az a nagy baj vele, hogy alkalmazhatatlan. Erre Daniela Dărăban, az energiaszolgáltatókat tömörítő érdekvédelmi szervezet, az ACUE ügyvezető igazgatója hívta fel a figyelmet, írja az economedia.ro. Az áram- és a gázszolgáltatóknak fogalmuk sincs arról, hány gyereket nevelnek az ügyfeleik. Ugyanakkor a gyerekek számának az ismerete nem lenne elég annak megállapításához, jogosult-e egy adott fogyasztó a legalacsonyabb tarifára. A szolgáltatónak tudnia kellene, járnak-e iskolába a szóban forgó gyerekek, illetve, ha 26 év alatti fiatalokról van szó, akkor azt, folytatnak-e felsőfokú tanulmányokat. Az energetikai cégek csak ezen információk birtokában bocsáthatnának ki a szabályozásnak megfelelő számlákat.

Arról, mennyire bonyolult a szabályozás, mindent elmond, hogy a hatályos árkritérimok 13 fajta kombinációja létezik, melyek alapján számlázniuk kell a szolgáltatóknak. „Valószínűleg csak 5-6 hónap múlva fogják kibocsátani a számlákat, ennyi időbe telik ugyanis, hogy elkészüljenek azok az informatikai alkalmazások, melyek ezen algoritmusok szerint képesek számlázni. Vagyis a fogyasztóknak tavaszig kell várniuk, hogy megkapják a következő számlát, ami 7-8 hónap fogyasztását fogja tartalmazni, s mindezt az elképesztő előírások miatt” – nyilatkozta Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Az aktuális szabályozás további képtelenségeket is tartalmaz. 2023 februárjában le kell majd olvasni valamennyi villanyórát, s ha kiderül, hogy 2022-ben egy adott fogyasztó fogyasztása más, hatóságilag megállapított értékintervallumban volt, mint 2021-ben, akkor visszamenőleg át kell számolni a számláit, s újakat kibocsátani.

Egyértelmű pozitívum ugyanakkor, hogy a szenátorok törölték a törvénytervezetből az 1300 lej/MWh-s értékhatárt, ameddig a kormány kompenzációt fizet a szolgáltatóknak. A gond az, hogy a módosítás kizárólag a végső szolgáltatókra vonatkozik, a többiek továbbra is legfeljebb ennyi pénzt kaphatnak, akkor is, ha ennek a duplájáért szerzik be a villanyáramot a nagybani piacról. Ilyen körülmények között történő működésnek egyetlen lehetséges kimenetele van: a csőd.  

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?