Rekordot döntött Románia a hitelfelvétel terén
A januárban külföldön és belföldön értékesített állampapírok értéke meghaladta a 11 milliárd eurót.
Rekorddal nyitotta az idei évet a Pénzügyminisztérium. A tárca 11 milliárd eurót meghaladó értékben vett fel hiteleket az év első hónapjában, amire korábban még nem volt példa. Januárban 15 alkalommal dobott piacra állampapírokat, két kibocsátás a külföldi befektetőknek szólt, egy pedig a lakosságnak, a Tezaur kötvények formájában.
A nemzetközi piacokról 28 milliárd lej értékű hitelt vett fel a kormány euróban és dollárban, míg belföldön 26,6 milliárd lejt bankoktól, nyugdíjpénztáraktól és más nagybefektetőktől. Ezekhez képest a magánszemélyek hozzájárulása csekély volt, mindössze 845,85 millió lej értékben jegyeztek Tezaur kötvényeket.
Románia külföldi hitelezői között feltűnt a világ legnagyobb befektetési alapja, a Norvég Szuverén Alap. 2020-ban ez még egyáltalán nem birtokolt román állampapírokat, 2022 végén azonban már 115,8 millió dollár értékben szerepeltek a portfóliójában. Valószínű, hogy január folyamán ez az érték tovább nőtt. A Norvég Szuverén Alap a skandináv országnak a kőolaj és a földgáz kitermeléséből származó jövedelmének egy részét fekteti be világszerte, aktívumainak az értéke meghaladja az 1300 milliárd dollárt.
A kormány 4,4 százalékos költségvetési hiánnyal számol idén. Ennek a fedezésére, valamint a 2023-ban kifutó korábban felvett hitelek visszafizetésére a kabinetnek körülbelül 160 milliárd lejre, 32 milliárd euróra van szüksége.