Országszerte gombamód szaporodnak a csomagautomaták

Öt év sem telt el azóta, hogy az elsők megjelentek az utcákon, jelenleg már 5 ezer körül jár a számuk.

Gombamód szaporodnak Romániában a futárszolgálatok és ügyfeleik által használt, közterületen vagy bevásárlóközpontokban elhelyezett csomagautomaták, írja a Business Magazin. Az első ilyen, az alternatív kézbesítést lehetővé tevő átvételi pontokat 2018 szeptemberében hozta létre a Sameday, easybox néven. Mostanra, a hazai easyboxok száma 4 ezer fölé nőtt, melyek 333 településen vannak elhelyezve. A cégnek Magyarországon és Bulgáriában is vannak automatái, összesen 700 darab, s a számuk folyamatosan nő.  Fotó: Facebook/Sameday

A Last Mile Experts tanácsadó cég adatai szerint az online áruházakból vásárló hazai ügyfelek 20 százaléka választja a csomagautomatás átvételt. Ez számottevő arány, figyelembe véve, hogy a szolgáltatás kevesebb, mint öt éve indult, azonban jóval elmarad az európai átlagtól. Az ágazati szakemberek arra számítanak, hogy az elkövetkező években ez az arány számottevő mértékben nőni fog.

A Sameday információ szerint a Romániában működő online boltok 30 százaléka előnyben részesíti a csomagautomatákat a személyes kézbesítéssel szemben. Ezek előnye abban áll, hogy az ügyfeleknek nem kell elérhetőeknek lenniük a futárok számára egy adott napszakban, akkor vehetik fel a csomagot, amikor akarják, míg a kézbesítő cég számára kisebb költséggel jár.

A piacvezető hazai futárszolgálat, a FAN Courier sokkal később vezette be, s le is van maradva ezen szolgáltatás terén, a tavalyi év végén mindössze 220, FANbox csomagautomatával rendelkezett. A cég 10 millió eurót szán arra, hogy részben ledolgozza a hátrányát, egy év alatt 1000-re bővítve FANbox hálózatát.

Egy másik fontos piaci szereplő, a Cargus, szintén most kap észbe, s kezdi el fejleszteni a hálózatát. A cég 300 csomagautomatával rendelkezik, s további mintegy 2 ezer partnere van, olyan boltok, ahol átvehetők a küldemények. A DPD is le van maradva ezen a téren, még csak kb. 150 csomagautomatát helyezett el országszerte, de jelentős fejlesztéseket tervez ezen a téren.

Az elmúlt években lendületesen nőtt a gyorspostai szolgáltatások piaca. 2017-ben még csak 2,976 milliárd lej volt a teljes forgalom, azonban tavaly már meghaladta a 6 milliárdot. Ezzel párhuzamosan megugrott a cégek és az alkalmazottak száma is: előbbi 1879-ről 4612-re, míg utóbbiaké 15 500-ról 25 ezerre.  

Kapcsolódók

Kimaradt?