Fogyasztóvédelem: szörnyetegeket szül a joghézag
Szörnyetegeket szül a joghézag a tisztességes gazdasági szereplők szemszögéből, az online kereskedelemben pedig nincsenek olyan fogódzók, hogy egy webáruházat gyorsan és egyszerűen ki lehessen tiltani az országból, szögezte le Horia Constantinescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke egy szakmai megbeszélésen.
A munkáltatói szövetségekkel egyeztetve konszenzusra jutottunk, hogy a lakónegyedi kisboltot nem büntethetjük ugyanolyan mértékben, mint egy hipermarketet, hiszen az előbbi esetében egy minimális szankció is elviheti a nyereségét, az utóbbi egy nagyobb bírságot is könnyedén kifizet, annak még csak preventív jellege sincs számára, idézi az Agerpres hírügynökség a hatóság elnökét. Kifejtette, a joghézag szörnyetegeket eredményezett, hiszen míg egy cukrászda a termékeit a hivatalosan bevallott alapanyagokból, biztonságos körülmények között kell elkészítse, addig egy otthon előállított, és online forgalmazott sütemény esetében a fogyasztó minimális információkat kap, és az ellenőrző hatóságok sem tudják értékelni a minőséget.
Az ellenőrzéseik során az egyik legsúlyosabb probléma, hogy a kiszállított termékek nem feleltek meg a követelményeknek, az elvárásoknak. A hatóságoknak pedig nincsenek kapaszkodóik, hogy az Európán kívüli webáruházakat gyorsan és egyszerűen kitiltsák az országból. A világhálót elözönlik az Unión kívüli online kereskedők, a hatóságok pedig nem tudják elég gyorsan ellenőrizni a tevékenységüket, vagy bírságokat kiróni rájuk. Nem lépünk olyan sebesen, mint ahogy népszerűsítik online a termékeiket és szolgáltatásaikat, és nem nem tudjuk elég gyorsan figyelmeztetni a fogyasztókat, hogy ezek az oldalak nem felelnek meg a romániai törvényi szabályozásoknak, mondta
Horia Constantinescu kifejtette, az egyik legsúlyosabb probléma, hogy a vásárló nem azt kapja, amit vásárolni szeretett volna. A kiszállítási késések miatt szintén sokan tesznek panaszt a hatóságnál. A hatóság vezetője rámutatott, rendelettel kötelezték az online kereskedőket, hogy az oldalukon tegyék közzé a panaszok orvoslásának lehetőségét. Ezzel is azt ösztönzik, hogy a felek egymás között, békésen rendezzék a nézeteltéréseket. A hatóság akkor avatkozik be, ha ez az út nem járható. A fogyasztóvédők elnöke hangsúlyozta, az elmúlt években megnőtt az online kínált termékek iránt a kereslet, a komolytalan, nyerészkedő vállalkozók pedig ezt kihasználva gyenge minőségű termékekkel árasztják el a piacot.
CSAK SAJÁT