Országos áramszünetre számíthatunk, ha nem kezdjük el gyors iramban fejleszteni az energiatárolást
Az évtized végéig 4000 MW áramtárolási kapacitást kellene létrehozni az országban, hogy biztosítva legyen az áramellátás stabilitása.
Romániának nagy szüksége van energiatároló rendszerekre, ezek nélkül ugyanis nem biztosítható az országos energetikai rendszer stabilitása, állapítja meg a Transelectrica elemzése. Ennek a fő oka az, hogy növekvőben van a megújuló forrásokat használó áramtermelés, amit a kiszámíthatatlanság jellemez, mivel ki van téve az időjárás szeszélyeinek.
Az országos áramelosztó hálózatot működtető állami vállalat szakemberei szerint 2030-ig 4 ezer MW-os tárolási kapacitást kellene üzembe helyezni. A Transelectrica becslései szerint 8-12 órás időintervallumban 10-20 ezer MWh elektromos energia tárolását kellene biztosítani.
Az elemzés szerzői úgy látják, hogy nem elég akkumulátoros tárolási kapacitásokat létrehozni, szükség lenne úgynevezett szivattyús-tározós vízerőművekre is. Ezek olyan erőművek, melyeknek két, eltérő magasságban kialakított víztározójuk van: amikor szükség van áramra, akkor a magasabban fekvőből szabadesésben érkező vízzel termel elektromos energiát, amikor pedig túltermelés van, s nincs ára az villanyáramnak, akkor visszaszivattyúzzák bele a vizet.
A Transelectrica szerint már csak azért is indokolt volna ilyen erőművek építése, mivel az élettartamuk 50 év körül van, ellenben az akkumulátoroké csupán 10 év. Az, hogy 2030-ra sikerülne ilyen vízerőművet építeni, szinte teljességgel kizárt. Jelenleg a tárnicai az egyetlen tervbe vett szivattyús-tározós erőmű, azonban a projekt roppant kezdeti stádiumban van, még a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére sem kötötték meg a szerződést.
2030 végéig 10 692 MW beépített teljesítményű szélerőművet és napelemparkot kellene beüzemelni az országban, ugyanakkor le kellene állítani a széntüzelésű erőműveket, s azokat a gázerőműveket, melyeknek a széndioxid-kibocsátása meghaladja a megengedett értéket.
Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint a hazai széntüzelésű erőművek teljes beépített kapacitása 2151 MW.
A jelentés szerzői szerint, a megújuló források növekvő részaránya az energiatárolás fejlesztése nélkül gyakoribbá fogja tenni a túltermelést, amikor minimálisra csökken a villanyáram ára, sőt, akár negatív tartományba is átmehet, ez pedig fékezni fogja a beruházások megtérülését.
A Transelectrica felhívja a figyelmet, hogy jelentős tárolási kapacitások létrehozása nélkül az évtized második felében egyre gyakrabban jelentkeznek majd feszültségingadozások, s a rendszer növekvő instabilitása miatt nagy területekre kiterjedő, akár országos áramszünetekre is számíthatunk.