Munkaerőpiaci paradoxon: a bérek nőnek, a termelékenység romlik

Idehaza háromszor gyorsabban nőnek a bérköltségek az Európai Unió átlagánál.

Lendületesen nőnek a hazai bérek, a májusi átlagos nettó 12,7 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel korábban. Ez jó a dolgozóknak, de nem a cégeknek, ugyanis a munkaerővel kapcsolatos költségek is gyorsan emelkednek.Fotó: Kiss Gábor

Az Eurostat adatai szerint Románia 2023 utolsó és 2024 első negyedévében is első volt az Európai Unióban az egy órára eső bérköltségek növekedésének tekintetében. A tavalyi utolsó negyedévben idehaza a bérköltségek 16,9 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel korábban, írja a cursdeguvernare.ro. A második legnagyobb, 16,4 százalékos költségnövekedés Magyarországon volt, majd Lengyelország és Bulgária következett 13,1, illetve 12,2 százalékkal.

Az idei év első három hónapjában idehaza 16,4 százalékkal nőttek a bérköltségek, míg az utánunk következő Bulgáriában, Lengyelországban és Magyarországon 15,8, 14,1, illetve 13,7 százalékkal. A hazai növekedés hozzávetőleg háromszorosa volt az Európai Unió 5,5 százalékos átlagának, míg az eurózónában mindössze 5,1 százalékkal emelkedtek a költségek.

Az adatok azt mutatják, hogy 2024 első negyedévében a bérköltségek nagyobb mértékben nőttek a közszférában (18 százalék), mint a magánszektorban (15,9 százalék).

Egy év alatt minden gazdasági ágazatban nőttek a bérköltségek, a legnagyobb növekedés a tanügyben (33 százalék), a szálloda- és vendéglátóiparban (27 százalék), a szállítás és raktározás területén (21 százalék), valamint az építőiparban (20,5 százalék) következett be. A legkisebb, 8,7 százalékos növekedés a kitermelőiparban következett be.

A gazdasági szakemberek között szinte konszenzus van azt illetően, hogy a bérfejlesztésnek és a termelékenység növekedésének kéz-a-kézben kell járnia. Sajnos, Romániában jelenleg nem ez a helyzet, miközben a fizetések gyorsan emelkednek, a termelékenység csökken.

A 2023 májusa és 2024 márciusa közti időszak 11 hónapja közül 10-ben csökkent a termelékenység. Az egyetlen kivételt a tavalyi év októbere jelentette, amikor a romániai gazdaságban a munkavégzés hatékonysága 0,7 százalékkal javult.

Az idei év első három hónapjában számottevően romlott a helyzet: januárban 5, februárban 0,6, márciusban pedig 4,6 százalékkal csökkent a termelékenység.

Kapcsolódók

Kimaradt?