banner_066Zffpe_maszol_6fel_rmdsz-02.png
banner_VnNOCp39_maszol_6fel_rmdsz-01.png

Ködösít a kormány, nem a katonai kiadások miatt szaladt el a költségvetési hiány

Többmilliárd lej értékű tavalyi beruházást csak 2024 elején fizetett ki a kormány, hogy így kozmetikázza a 2023-as deficitet.

Közönséges mellébeszélés, hogy a megnövekedett védelmi kiadások miatt szaladt volna el a negyedéves költségvetési hiány, ahogy azt a kormány állítja.Fotó: Pixabay

Március végére a GDP 2,07 százalékára, 36 milliárd lejre hízott a deficit. A Ciolacu-kabinet 86,6 milliárd lejes hiányt tervezett a teljes évre, aminek a 41,5 százalékát sikerült három hónap alatt összehozni.

A Ziarul Financiar megkeresésére a Védelmi Minisztérium azt közölte, hogy az idei év első három hónapjában 4,4 milliárd lejt költött beszerzésekre. Egyértelmű tehát, hogy nem állja meg a helyét a kormány magyarázata, nem a fegyvervásárlások miatt bukott meg már az év elején a 2024-es büdzsé.

A Pénzügyminisztérium adatai szerint beruházásokra 15 milliárd lejt költött a kormány az első negyedévben, háromszor annyit, mint 2023 azonos időszakában. Ennek a zöme infrastrukturális beruházásokra ment el. Ennek ellenére, az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint az első három hónapban az infrastrukturális jellegű építési munkálatok volumene éves szinten mindössze 6,8 százalékkal nőtt.  

Mindebből az következik, hogy a kiadások nagyja tavalyi munkálatokra ment el. A kormány áttolta az idei évre a kifizetéseket, hogy így kozmetikázza a 2023-as költségvetési hiányt. A tavalyi deficit ennek ellenére jóval nagyobb lett a tervezettnél, 5,68 százalék. Ciolacuék trükkre arra jó volt, hogy megdobja az idei deficitet, mely független elemzők szerint a tervezett 5 százalék helyett 7 százalék körül lesz.

A bődületes negyedévi költségvetési hiánynak van még egy alapvető oka. A kormány a költségvetés tervezetében a közalkalmazotti béralap 11 és az államapparátus dologi kiadásainak a 6 százalékos növekedésével számolt. A tervek köszönőviszonyban sem voltak a valósággal, a béralap ugyanis 20, a dologi kiadások pedig 24 százalékkal emelkedtek 2023-hoz képest, 37, illetve 21 milliárd lejre.

Az elkövetkező hónapokban valószínűleg tovább fog romlani a költségvetés helyzete, mivel további béremelések lépnek majd életbe.

banner_Os8CxLFO_KUK_Webbanner_970x250_ANIM.gif
banner_9y4hN5Rx_KUK_Webbanner_728x90_ANIM.gif

Kapcsolódók

Kimaradt?